Kredi kartı sahipleri, kartlarındaki limite göre aldıkları krediler için ödemelerini kendileri için belirlenen ödeme tarihlerinde yapmak durumundadır. Borçların geciktirilmesi ve 3 ay boyunca ödenmemesi gibi durumlarda ise direkt olarak kartları kullanım dışı bırakılacaktır. Ayrıca müşteri de kara listeye düşebileceği için, diğer kurumlar da dahil olmak üzere herhangi bir bankadan kredi almak istediğinde çok yüksek faiz oranlarıyla karşılaşacaktır.

Kart sahiplerinin aylık borç ödemelerini yapabilmesi için, gelen ekstrelerdeki tutara bağlı olarak her zaman için tamamını o ay yatırmaları yönünde zorunluluk bulunmuyor. Kredi notunun düşmemesi için, maddi sıkıntıda olunan aylarda direkt olarak borcun aylık dönemi için %30 ila %40 arasında değişen borç miktarının ödenmesi yeterli oluyor. Belirtilen oranlar ise direkt olarak kredi kartınızın limitine bağlı olarak, farklı aralıklarda kullanıma sunuluyor.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Dönem borcu ve asgari borç ödemesi sürekli olarak karıştırıldığı için, müşteriler tarafından bu iki tanımın öğrenilmesi gereklidir. Dönem borcu, yıl boyunca ödenen toplam borcun tanımı değildir. Dönem, özel olarak ödemeler için vadeler belirlediğiniz yani genel olarak aylık ekstreler halinde gelen ve ödemeniz gereken borçtur. Asgari borç ödemesi ise, belirlenen dönemlerde gelen borcun tamamı ödenemiyorsa, en azından asgari tutarda ödenmesi gereken miktarı ifade eder.

Kredi Kartlarının Limitine Göre Asgari Ödeme

Kredi kartı sahipleri, kredi çektiklerinde her ay veya belirledikleri özel ödeme takvimlerine bağlı olarak, günü geldiğinde borçlarını ödemek durumundadır. Borcun aksatılması, sürekli olarak geciktirilmesi, ödemelerin yapılmamaya başlanması gibi nedenlerden ötürü müşterinin kredi notunda düşüşler yaşanabilir. Asgari ödeme tutarı olarak belirlenen tutarın ödenebilmesi için ise doğrudan o kişinin kredi kartının limitine göre hesaplama yapılması gerekecektir.

Kartınız 14.999 Türk Lirası ile 1 TL arasındaki limite sahipse, dönem içerisinde ödemeniz gereken asgari borç oranı %30 olarak belirlenmiştir. 15 bin Türk Lirası ile 19.999 Türk Lirası aralığında kart limiti bulunan müşteriler tarafından asgari ödemelerin yapılması gereken oran %35 olarak belirlendi. Kart sahipleri tarafından 20.000 Türk Lirası ve üzerindeki limit belirlenmiş olması halinde, kartlarındaki dönemlik borcun ödemesini yaparken, borç tutarının minimum %40 oranını asgari ödemeyle yatırmaları gerekiyor.

Kredi Notunu Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Kara listeye düşmemek, ardışık şekilde ödemelerin aksatılmasına dair herhangi bir idari takibin başlamamasını sağlamak amacıyla kredi kartının en azından asgari ödemesinin yapılması gerekiyor. Kredi notunun korunabilmesi için kartın dönem borcunun toplam tutarının ödenmesine yönelik bir şart bulunmuyor. Not düşürülmesinin önüne geçmenin temel şartı, kredi kartı limitinize göre asgari ödeme oranı değişiklik göstereceği için size özel oranda ödemeyi yapmış olmanız isteniyor. Dönemin geriye kalan borç tutarına ise, kredi notunuza etki etmeyecek olsa dahi mutlaka belirli bir tutarda faiz eklemesi yapılacaktır.

Asgari Borç Ödendiğinde Gecikme Faizi İşler Mi?

Kredi kartınızın dönem borcunun toplam tutarını ödemek yerine, belirlenen orana bağlı olarak değişiklik gösteren asgari borcu ödediğinizde, kalan tutara göre bir faiz işlemeye devam edecektir. İşlenecek olan faiz oranı ise bankanın belirlediği hizmet politikalarına bağlı olarak açıklanıyor. Asgari ödemelerin durumuna bağlı olarak, döneme göre belirlenen borcun tutarına yönelik karşılaştırmanın ardından hesaplama sonucuna erişilebilecektir.

Yukarıda yer alan oranları kart limitinize göre uygulayabilir, kaç bin Türk Lirası tutarında ödemeyle kartınızın asgari ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Asgari tutar da ödenmediği taktirde, 3 ve üzerindeki sayıdaki ödeme aksatma işleminin ardından kartınızın bloke edilebilir hale gelmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca kredi notunuzun düşürülebilir olmasının yanı sıra, aldığınız krediyi çok uzun süredir geciktirmeniz nedeniyle kara listeye dahi düşebilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz