Kredi çekebilmek için bankaların talep ettiği bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Kredi notu değeri ve düzenli bir gelir, bankaların göz önünde bulundurduğu en önemli faktörlerdir. Düzenli gelirinizin olmasından kasıt ise kişinin sigortalı olması yani gelirini belgeleyebiliyor olmasıdır. Sigortalı bir işte çalışmaya başladıksan sonra kredi çekebilmek için gerekli şartlar ve sigorta süresi hakkında bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kredi Çekebilmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç kredisine başvurarak, 36 ay vadeye kadar ödeme seçenekleriyle nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Bankaların sağladığı avantajlı kredi imkanlarından yararlanabilmek için yalnızca kredi notunu veya belgelenebilir gelir durumunu göz önünde bulundurmaz. Her bir parça, kredi notunuzu tamamlayıcı niteliktedir. Kredi çekebilmek için gerekli şartlar şunlardır;

  • Gelir belgesi
  • Kredi notunun yeterli seviyede olması (geçmiş bankacılık işlemlerinin durumu)
  • Mevcut kredi ödemeleri

Kara listede değilseniz ve sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra kredi kullanmak istiyorsanız, gelir belgeniz ile bankaların şubesine başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi notunuzun uygun olması ve gelir belgenizi, ilgili bankaya sunabiliyor olmanız halinde olumlu yanıt alabilirsiniz.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Kredi Çekebilmek için Sigorta Süresi Ne Kadar Olmalı?

Sigortalı olduktan sonra ilk kez kredi kullanacak olan kişinin minimum 3 veya 6 aylık sigorta priminin ödenmiş olması şartı aranıyor. Her bankada süreç farklılık gösterse de 6 ay (180 gün) sigorta girişi olanlar, bankalardan finansman desteği alabiliyor.

Sigortalı olmasanız da geçmiş dönemlerde yaptığınız kredi işlemlerine düzenli ödemeler yapmanız kaydıyla yeni kredi kullanma şansınız vardır. Sigorta çıkışınız yapıldıktan sonra bile kredi notunuz yüksek olması halinde, daha önceden gelirinizi beyan ettiğiniz kuruma yaptığınız başvuru olumlu sonuçlanabiliyor. Fakat ilk kez çalışma yapmak istediğiniz banka, onay sürecinde gelir belgesi talep edecektir.

Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar

Geliri Olan Ancak Sigortalı Olmayan Kredi Çekebilir mi?

Bankalara yapılacak kredi başvurularında, kişinin gelirini belgeleyebilmesi gerekir. Belgeleyebilmek içinse sigorta girişinin olması şarttır. Geliriniz var ancak sigortalı değilseniz, kredi çekebilmek için tercih edebileceğiniz bazı seçenekler vardır. Örneğin, hesabınıza düzenli olarak para girişi oluyorsa, kredi notunuzun da yeterli seviyede olması şartıyla, düşük tutarlarda kredi kullanabiliyorsunuz. Konut veya dükkan gelirleriniz varsa bu gelirleri belirtmeniz de önemli olacaktır. Ayrıca acil nakde ihtiyaç duyduğunuzda, taşınmaz gayrimenkulünüzü teminat göstererek kredi çekebilirsiniz.

Maaş Tutarı Kredi Onayını Nasıl Etkiler?

Sigorta girişini takiben 6 ay sonra kredi kullanmak isteyen kişiler, kredi çekebilmek için gerekli diğer şartları da yerine getirdiğinde, yaptıkları başvuruları olumlu değerlendirilebiliyor. Maaş tutarı ise kredi onayını etkilememektedir. Yalnızca kullanabileceğiniz kredi tutarını belirleyecektir. İhtiyaç kredisine başvururken gelirinizle orantılı limit talep etmeniz, daha hızlı onay almanızı sağlayacaktır. Örneğin, asgari ücretle çalışan biri, en fazla 8.000 TL-10.000 TL aralığında bir tutar talebinde bulunmalıdır. Vadesi gelmemiş kredi ve kredi kartı borçlarınız olması halinde, borç tutarı maksimum limitten düşülerek başvuru yapılması gerekir. Ayrıca bankanıza yapacağınız başvurularda, gelirinizin belgelenebilir kısmı ile işlem yapabilirsiniz. Gelir belgesinde yer alan tutardan fazla geliriniz olsa bile, bu kullanacağınız kredi tutarını etkilemeyecektir.

 

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz