KOSGEB için 2019 iş planı örneğinin detaylıca incelenmesi ve buna göre bir iş planının hazırlanması KOSGEB’ten destek almanın anahtarıdır. KOSGEB işletme sahiplerine hem hibe hem de faizsiz kredi desteği sağlıyor. Bu desteklerden faydalanmak isteyen kişilerin de iş planı hazırlaması gerekiyor. KOSGEB iş planının iyi bir şekilde hazırlanması destek programına dahil olabilme ihtimalini oldukça arttırıyor.

İş Planı Hazırlanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

İş planını geçmeden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında işin çok iyi analiz edilmesi vardır. İşletme kurmayı düşünen ve bunun için de KOSGEB’ten destek almak isteyen kişiler ilk olarak kurmayı planladığı bu işle ilgili her şeyi detaylıca düşünmelidir. Ayrıca sektörün de çok iyi bilmesi de şarttır. Her türlü araştırmayı ve planlamayı yapan kişiler de iş planı hazırlamaya geçebilirler.

İlk Olarak Şirketinizin Kısa Özetiyle Başlayın

İş planında şirketin kısa özeti olması beklenen temel şeylerden bir tanesidir. Bu kısımda girişimcinin kimlik bilgileri, daha önce yapmış olduğu işler gibi bilgiler verilmelidir. Ayrıca kurmayı planladığı işe dair ve iş kurma aşamasında neler planlandığına dair de kısa bir özet yine bu kısımda anlatılabilir. Böylece detaylı bir iş planına geçmeden önce iş planınızdan kısaca bahsederek bir giriş yapmış olursunuz.

Amaç Ve Hedefler Detaylı Açıklanmalı

İşletmenin hedeflerinin neler olduğunun açıklanması bir iş planının en önemli kısımları arasındadır. KOSGEB desteğini verirken dikkat ettiği en önemli konulardan bir tanesi iş yerinin amacının ne olduğudur. Bundan dolayı iş planında neden o işletmeyi kurmak istediğiniz detaylıca yazmalısınız. Ayrıca ilerleyen dönemlerde işletmenin hangi hedefleri olduğu da yine önemli konulardan bir tanesidir. Bir işletmenin başarılı olabilmesi için doğru hedeflerin belirlenmesi şarttır. KOSGEB de bundan dolayı işletmenin belirlediği hedefleri de dikkatlice inceler.

İşyeri Nerede Açılacak?

İşletmenin kurulacağı yer de yine iş planında anlatılmalıdır. Bir işletmenin nerede kurulacağı diğer pek çok unsuru belirler. İşletmenin hedef kitlesi, maliyet hesaplamaları gibi faktörler işletmenin kurulacağı yer ile bağlantılıdır. Bu yüzden işyerinin nerede açılacağı sektör göz önüne alınarak seçilmelidir. Örneğin bir kafe açılacaksa öğrencilerin fazlaca olduğu yerlerin tercih edilmesi işletmenin de gelirinin yükselmesini sağlayacaktır. Bu yer seçimi ve nedeni de iş planında anlatılmalıdır.

İşin Temel Nitelikleri Neler Olacak?

Kurulacak işin temel nitelikleri kısmında ortaklar varsa onlardan bahsedilmelidir. Ortaklı bir işletme kurulacaksa ortakların pay dağılımlarının nasıl olduğu iş planında anlatılmalıdır. Ayrıca ortakların işletmedeki görevlerinin neler olduğu kar dağılımının nasıl yapılacağı da yine bahsedilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Bunların yanı sıra işletmenin yasal statüsünün ne olacağının açıklanması da oldukça önemlidir. İşin kurulabilmesi için alınması gereken yasal izinler ya da ruhsatlar var mı, işletme sahipleri bu izinlere ya da ruhsatlara sahip mi bunlar iş planında aktarılmalıdır. Şayet gerekli izinler yoksa bunların nasıl alınacağı açıklanmalıdır.

Hedef Kitle Kimler?

İşletmenin hedef kitlesinin belirlenmesi bir işletmenin uzun vadede hizmet verebilmesinin önemli faktörlerinden bir tanesidir. Bir işletme kurulurken düşünülmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi hedef kitledir. Kurulacak işletmede kimlere hizmet verileceğinin iyi bir şekilde belirlenmesi işletmenin diğer birçok stratejisini de belirleyecektir. Bu hedef kitleye göre pazarlamanın da yapılması gerekecektir. KOSGEB iş planında işletmenin hedef kitlesi ve bu kitleye nasıl hizmet verileceği detaylı bir şekilde açıklanmalıdır.

Müşterilere Nasıl Ulaşılacak?

Müşteriye ulaşmanın yolu olarak belirlenen şeylerin neler olduğu da yine KOSGEB’in iş planını değerlendirirken dikkate aldığı önemli konular arasındadır. Hedef kitleyi belirledikten sonra bu hedef kitlenin işletmeye nasıl çekileceği de anlatılmalıdır. Hangi kanallar kullanılarak müşteriye ulaşılacak, daha fazla müşteri çekebilmek için hangi yollara başvurulacak bunlar ile ilgili bilgiler iş planında bulunmalıdır.

Sektördeki Rakiplerin Analizi

Rakip firmalarının analizinin iş planı hazırlamaya başlamadan önce yapılması gerekir. Bir işletme kurmaya karar verildiğinde ilk olarak yapılması gereken şeylerden bir tanesi sektörde hizmet veren diğer firmaların neler yaptığının araştırılmasıdır. Bu firmalar ile nasıl baş edileceği ve sektörde kalıcı bir hale gelineceği rakip analizinin iyi yapılmasıyla yakından ilişkilidir. Rakip firmaları analiz etmek hem nasıl hizmetler verilmesi gerektiğine dair size yardımcı olur hem de onlardan farklı neler yapabileceğinizi düşünmesiniz sağlar. Özellikle sektörde fazla benzer işletme varsa bu işletmelerden farklı nasıl bir hizmet verileceğinin iş planında belirtilmesi oldukça önemlidir.

Olumsuzluklar Karşısındaki Alternatif Planlar Neler?

İş planındaki alternatif planlar her türlü olumsuzluğa karşı hazırlıklı olunacağı anlamına da gelir. Bir işletmenin sorunsuz bir şekilde faaliyet göstermesi çok mümkün olan bir durum değildir. İşletme sahiplerinin ellerinde olmayan olumsuzluklara denk gelmek her zaman karşılaşılacak bir şeydir. Fakat bu durumları önceden kestirebilmek ve ona göre alternatif planlar hazırlamak KOSGEB’ten artı puan alınmasını sağlayacaktır.

Üretim Nasıl Olacak?

Üretim planlamasının hazırlanması iş planında bahsedilmesi gereken konulardandır. Üretim yapmayı düşünen bir işletme sahibi bu üretimin nasıl yapılacağını iş planında anlatmalıdır. Bu üretim için gerekli olan malzemelerin neler olduğu, ne kadarlık bir iş gücüne ihtiyaç olduğu ve bunların nasıl temin edileceği iş planınızda bulunmalıdır.

Pazarlama Stratejisi Neler?

Pazarlama stratejisi belirlenirken hedefler göz önüne alınmalıdır. Bu kısımda rakipler ile rekabet için ne tür önlemler alındığı, işletmenin yıllık tahmini ne kadar satış yapacağı, müşterilerin kimler olduğu detaylı bir şekilde açıklanmalıdır.

İşyerindeki Tüm Çalışanların Görev Ve Sorumlulukları

İşletmedeki çalışanların görevleri net bir şekilde açıklanmalıdır. İlk olarak kurulacak olan işletme için kaç kişilik bir çalışma ekibine ihtiyaç olduğu belirtilmelidir. Daha sonrasında da her bir kişinin hangi pozisyonda çalışacağı iş planına eklenmelidir. Bu çalışanların görev tanımlarının ve sorumluluklarının neler olduğu da yine iş planında anlatılması gereken önemli konular arasındır. Böylece KOSGEB’e işletme için kaç kişinin çalışması gerektiği de açıklanmış olacaktır.

İşletmenin Finansal Planı

Finansal planlama kısmında ilk olarak işletme için yatırım yapılacak sermayenin belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca gelir ve giderlerin olduğu bir tablonun da hazırlanması oldukça önemlidir. İş planında finansal planlamadan bahsedilirken potansiyel olan finansal kaynakların da açıklanmasında fayda vardır. Böyle bir finansal plan hazırlanması bir işletme için gerekli olan maddi kaynağında ne kadar olacağını net ortaya koyacaktır.

KOSGEB’ten Ne Kadar Destek Talep Ediliyor?

KOSGEB’ten talep edilen desteğin miktarı iş planının son aşamasında olması gerekir. Talep edilecek miktar belirlenirken kesinlikle rastgele bir tutar yazılmamalıdır. İstenecek her bir kuruşun dahi açıklaması iş planında olmalıdır. Kalem kalem gerekli olan desteğin neler olduğunun belirtilmesi de iyi bir yöntem olabilir. Böylece KOSGEB verilecek desteğin boşa gitmeyeceğini de bilecektir.

İş Planı Projesi Hazırlatma Ücretleri Ne Kadar?

İş planı hazırlatma ücretlerine dair detaylı bilgi için proje ofisleriyle iletişime geçilmelidir. KOSGEB iş planının nasıl hazırlanması gerektiğini bilmeyen kişiler proje hazırlayan ofisler ile iletişime geçebilir ve onlara bu planı hazırlatabilir. Bu tarz ofisler sizden alacakları bilgiler doğrultusunda KOSGEB başvurusu için bir iş planı hazırlayacaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz