Kredi risk raporuna itiraz etmek için öncelikle itirazınızın haklı bir nedene dayanması gerekmektedir. Genellikle Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanan raporlarda itirazlar; kullanılmayan krediler ve hatalı bilgilerin sistemde yer almasından kaynaklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) risk raporu, kişilerin kredi ve diğer bankacılık hizmetlerine yönelik yaptıkları ödeme performanslarını belirten rapordur. Bir kişinin özellikle kredi çekebilmesi için bu raporda kişinin herhangi bir risk taşımadığının belirtilmiş olması gerekmektedir. Bu rapor tamamen sizin ödeme performansınız ve geçmiş dönemlere ait bana borçlarınıza göre belirlenmektedir. KKB risk raporuna itiraz yöntemlerini kullanarak, hatalı ya da eksik bilgilerden dolayı hazırlanan raporlara itiraz edebilirsiniz.

KKB Risk Raporu Nedir?

KKB risk raporu Türkiye’de hizmet veren en köklü bankaların ortaklığıyla kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanmaktadır. Toplamda 9 banka tarafından oluşturulan bu büro, bankalardan hizmet talebinde bulunacak kişilerin, hizmet karşılığı ortaya çıkacak olan borcu ödeyip ödeyemeyecekleri hakkında hazırladıkları ayrıntılı raporlardır. Banka müşterilerinin aktif olarak kullandıkları banka hesapları üzerinden yapılan incelemeler sonucunda kişinin ödeme performansı belirlenir ve bu ne göre kredi notu belirlenir. Raporda belirtilen unsurların kredi çekmek için yeterli olmaması halinde bankaların hizmetlerinden yararlanmanız oldukça zordur. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanan raporlar güncel olarak Türkiye Bankalar Birliği sistemlerine girilmektedir.

KKB Risk Raporuna İtiraz Etme Yöntemleri Nelerdir?

Risk raporu itiraz yöntemi için vatandaşlar iki farklı yol tercih edebilirler. KKB tarafından hazırlanan risk raporunda eğer kullanmadığını bir kredi için değerlendirilmiş ya da hazırlanan raporda yanlış bir bilgi tespit edilmişse, rapora itiraz edebilirsiniz. KKB risk raporuna itiraz etmek için;

  • Banka şubesine itiraz
  • KKB’ye itiraz

Yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu resmi internet adresi üzerinden online olarak risk raporuna itiraz işlemi uygulanabilmektedir. Risk raporuna itiraz edildiği tarihten itibaren en geç 3 iş günü içinde sistem üzerinden itiraz sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden yaptığınız itirazdan eğer herhangi bir sonuç alamadıysanız o zaman doğrudan banka şubelerine itiraz talebinizi iletebilirsiniz. Özellikle haksız bir nedenden dolayı kredi notunuz raporda düşürülmüşse bu durumun en kısa süre içinde düzeltilmesi gerekmektedir. Banka şubelerinden ve KKB sistemi üzerinden itirazlar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

KKB MİDES Sistemi Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

KKB MİDES risk raporu itiraz işlemlerinin yanı sıra sistem üzerinden başka işlemler gerçekleştirmeniz de mümkündür. Risk raporlarına itiraz etmek için tavsiye edilen ilk yöntem online itirazdır. Bunun için Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan MİDES sistemi üzerinden itiraz etmeniz gerekmektedir. MİDES (Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi) üzerinden;

  • KKB risk raporu teyit
  • Risk raporuna itiraz ve
  • KKB Risk raporu itiraz sorgulama

İşlemeleri gerçekleştirilebilmektedir. MİDES üzerinden Risk raporuna itiraz etmek için;

  • Rapor referans numarası
  • C. kimlik numarası ve
  • E – posta adresi

Gereklidir. Bu bilgilerin eksiksiz girilmesi halin de risk raporuna itiraz işlemlerinizi başlatmış olursunuz.

Banka Şubelerinden Risk Raporuna İtiraz Nasıl Edilir?

Banka şubesinden risk raporuna itiraz etmek ile MİDES üzerinden itiraz arasında hemen hemen hiçbir fark yoktur. Banka şubeleri üzerinden yapılan itirazlarda yine aynı sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Genellikle bankalar sadece bu itiraz için ilgilenmemektedir. Eğer kredi talebiyle risk raporuna itiraz ederseniz bankanın sizinle yakından ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. KKB risk raporuna itiraz etmek için tavsiye edilen yöntem MİDES sistemidir. Bu sistem üzerinden itiraz teyit ve sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz de oldukça kolaydır. MİDES sistemi üzerinden başvuru yapmanız ayrıca size vakit kazandıracaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz