2020 KGF kefaletli kredi ile teminat yetersizliği olan KOBİ ve KOBİ dışı işletmelerin kredi kullanması sağlanmaktadır. İşletme kredilerinde azami vade 5 yıl olurken, yatırım kredilerinde azami vade 10 yıldır. İhracatçı, imalatçı, yatırımcı veya KOBİ dışı birçok faaliyet için kefalet sağlanan KGF tarafından kullanılacak kredinin limiti şirketin çalışma alanı, yıllık cirosuna bağlı olarak değişebilmektedir. En fazla KGF kefaletli kredi 2020 yılında 200 milyon TL olarak belirlenmiştir. 2020 yılı itibari ile KGF kredisi kullanan yaklaşık 700.000 işletme bulunmaktadır. Bir işletme dilerse tek bir bankadan KGF teminatlı kredi kullanabildiği gibi dilerse birden fazla bankadan KGF kredisi kullanabilir. Burada kişinin toplam limitine göre başka bankalardan kredi kullanmasına izin verilir.

KGF Başvuru

KGF Kredisi başvurusunu yapabileceğiniz 14 banka bulunmaktadır. KOBİ Değer Kredisi kullanabileceğiniz bankalar şu şekildedir;

 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Yukarıdaki bankaların hepsinden KGF kefaletli kredi kullanılabilir. Gerekli şartları sağlayan KOBİ’ler tarafından başvurular bir veya birden fazla bankaya yapılabilir. Birden fazla bankadan KGF kredisi kullanılabilir. Burada unutmamanız gereken her bir kişi için tanımlanan limit kapsamında birden fazla bankadan kullanmak mümkündür. Yani 500.000 TL limiti olan bir işletmenin yukarıdaki bankaların herhangi birinden 100.000 TL’sini kullandığında kalan 400.000 TL’sini diğer bankalar üzerinden istediğinden kullanabilir. Aşağıda hangi bankaların başvuru süreçleri, kredi özellikleri ve komisyon ücretleri hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

KGF Kredisi 2020 Faiz Oranları

2020 KGF kredisi faiz oranları kullanılan kredinin türüne göre değişkenlik gösterir. KGF ürünleri öz kaynak kefaletleri ve hazine destek kefaletleri olarak ikiye ayrılır. Öz kaynak kefaletlerinde banka kredileri kısmında KGF destek kredisi, COSME, Özkaynak, EximBank Kredileri bulunurken, doğrudan krediler altında KOSGEB geri ödemeli destekleri, TÜBİTAK transfer ödemeleri, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleri ve TTGV KOBİ destekleri bulunur. Hazine destek kefaletleri altında ise Ekonomi değer kredisi, KOBİ değer kredisi 2, KOBİ değer kredisi ve Hazine Fonları bulunmaktadır. Kredilere göre belirlenen komisyon oranları ve ücretler kapsamında krediler bankalardan kullanabilir. Örneğin KGF destek kredisi için başvuru ücreti 500 TL ve komisyon ücreti yıllık %1,5 olarak belirlenmiştir. Aşağıda bankaların KGF kredileri için özellikleri, başvuru süreçleri, komisyonları ve kesinti ücretleri hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

KGF Kredisi Veren Bankalar

Yapı Kredi KGF Kredisi

Kredi Garanti Fonu teminatlı kredi Yapı Kredi şubelerinden başvuru yapılarak kullanılabilir. KGF kefaletinden KOBİ’ler ve KOBİ dışı esnaf ve sanatkarlar, çiftçiler, serbest meslek mensupları, yeni kurulmuş firmalar yararlanabilir. Ayrıca ihracatçı ve döviz kazandırıcı KOBİ’ler ve KOBİ dışı firmalarda KGF kefaleti kapsamındadır. Yapı Kredi Bankası KGF kredisi programları şu şekildedir;

 • KGF Özkaynak Kefalet Programı
 • KGF Hazine Destekli Kefalet Programı
 • KGF Hazine Destekli Portföy Garanti Sistemi

KGF özkaynak kefalet programı kapsamında KOBİ’lere KGF özkaynağında kredi verilmektedir. Bu programda kefalet üst limiti 3 milyon TL, maksimum kefalet oranı %80’dir. KGF hazine destekli kefalet programında KOBİ’lere ve KOBİ dışı firmalara kredi sağlanmaktadır. Turizm, AR-GE, inovasyon ve savunma, gemi inşa, yenilenebilir enerji alanlarında çalışan firmalara özel krediler sağlanırken ihracatçılara 50 milyon TL’ye kadar, maksimum %100 kefalet oranı ile kredi verilmektedir. KGF hazine destekli portföy garanti sistemi maksimum 2 gün içinde KOBİ’lere kredi sağlayan hızlı bir programdır. Bu programda KOBİ’lere 12 milyon TL, ihracatçı ve döviz kazandıran firmalara ve tüm KOBİ dışı firmalara 50 milyon TL, kadın ve genç girişimcilere 2.5 milyon TL kredi imkanı sunulmaktadır. Yatırım kredilerde maksimum vade 10 yıl olurken, işletme kredilerinde 5 yıldır. İşletme kredilerinde 1 yıl geri ödemesi, yatırım kredilerinde 3 yıl geri ödemesiz seçenekler kullanılabilir.

Halkbank KGF Kredi 2020 Başvurusu

2020 KGF teminatlı Halkbank kredisi sayesinde orta ve küçük ölçekli işletmeler herhangi bir kefalete gerek duymadan ihtiyaçlarını giderebilecekler. Bu krediden KOBİ’ler ile bu vasıfta sayılan esnaflar, sanatkarlar, serbest meslek sahipleri, kooperatifler, çiftçiler, kadın ve genç girişimciler faydalanabilmektedir. KOBİ’ler için 12 milyon TL ve %100 kefalet oranı, KOBİ dışı olanlar içim 200 milyon azami kefalet limiti ve %100 kefalet oranı, kadım ve genç girişimciler için ise 1 milyon TL kefalet üst limiti ve %90 kefalet oranı sunulmaktadır. KGF kefaletli kredi seçeneklerinde sunulan vadeler ise işletme kredileri için 5 yıla kadar vade seçenekleri sunulurken ana para ödemesiz dönem 1 yılı geçememektedir. Yatırım kredilerinden ise 10 yıla kadar vade seçenekleri bulunup anapara ödemesiz olarak geçirilecek süre 3 yılı geçememektedir. KGF teminatlı Halkbank kredi komisyon oranı ise kefalet tutarı üzerinden alınıyor olup %0,03 olarak peşin şekilde alınmaktadır. Bu krediye tüm Halkbank şubeleri üzerinden başvuru yapabilir ve daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Halkbank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Garanti Bankası KGF Kredisi 2020

2020 KGF kefaletli Garanti BBVA kredisi sizlere daha çok kazanma şansı sunuyor. Hazine Destekli Portföy Garanti Sistemi (PGS) kapsamındaki KGF teminatlı kredi ile artık finansman sorunlarınız çözüme kavuşacak. Garanti BBVA tarafından sunulan bu kredinin özellikleri;

 • Kefaret oranı %90 olup kredi üst limiti 12.000.000 TL’dir.
 • KOBİ ve KOBİ sayılan işletmeler ile kadın ve genç girişimciler bu krediye başvuruda bulunabilmektedir.
 • Kredinin ödemesiz dönemi 12 ay olup en fazla vade seçeneği 60 aydır. Vade aralıkları ise 6 aydan fazla olamamaktadır.
 • Bu kredi için belirlenen komisyon oranı çekilen kredinin %0,03 olup başka komisyon talep edilmemektedir.

Ayrıca Garanti BBVA kapsamında sunulan KGF kredisi için genç girişimcilerin başvuru tarihi itibariyle en fazla 2 yıldır faaliyet gösteriyor olması, firma hissedarlarının en az yarısının 18 ile 30 yaş arasında ve en az ilkokul mezunu olması şartı aranmaktadır. Kadın girişimciler için ise işletme hisselerinin yarısı 55 yaşını doldurmamış en az ilk okul mezunu kadınlara ait olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacak KOBİ’lerin en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir. Bu krediyle ilgili detaylı bilgiyi 444 56 24 numarası üzerinden alabilirsiniz ve başvuruları Garanti BBVA şubeleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası KGF Kredisi

KGF teminatlı İş Bankası kredisi ile KOBİ’ler ve daha büyük ölçekli firmalar kefalet gerektirmeksizin ihtiyaçlarına çözüm oluşturabilecekler. 2017 yılı itibariyle imzalanan protokol kapsamında artık teminat eksikliği nedeniyle nakit sıkıntısı yaşayan KOBİ’ler çözümü İş Bankası üzerinde bulacak. KGF teminatlı İş Bankası kredisi için başvurular sadece banka şubeleri üzerinden yapılmakta olup daha detaylı bilgiye de şubeler üzerinden erişebilirsiniz.

KGF Teminatlı Akbank Kredisi

Akbank KGF kredisi sayesinde tüm KOBİ kredilerine teminat göstermeden başvuruda bulunabilirsiniz. Akbank ve KGF işbirliği kapsamında imzalanan bu anlaşma ile teminat göstermede sıkıntı yaşayan işletmeler artık finansman sağlamada sorun yaşamayacaklar. KGF teminatlı Akbank kredisi başvuruları sadece banka şubeleri üzerinden yapılmakta olup bu kredi hakkında detaylı bilgileri de buradan öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank KGF Kredisi Başvurusu ve Özellikleri

Vakıfbank KGF teminatlı kredi seçenekleriyle özkaynak kefaletleri ve hazine destekli kefaletler kapsamında teminat sıkıntısı yaşamandan kredinizi çekebilirsiniz. Özkaynak kefaletleri kapsamında KGF kendi özkaynakları üzerinden teminat göstererek KOBİ ve KOBİ vasfına sahip işletmelere kredi sunmaktadır. Hazine destekli sunulan kefaletlerden ise ihracatçılar, KOBİ’ler, KOBİ dışı işletmeler (seyahat acenteleri, turizm işletmeleri, gemi inşaat sanayi) yararlanabilmektedir. Başvurular Vakıfbank şubeleri üzerinden yapılmakta olup KGF kefaletinden yararlanma koşulları hakkında ki detaylı bilgiyi KGF internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

QNB Finansbank KGF Kredisi 2020

KGF kefaletli QNB Finansbank kredisi ile KOBİ’ler gücüne güç katıyor. KGF teminatlı QNB Finansbank kredisi sayesinde firmanıza sınıf atlatarak kazancınızı arttırabilirsiniz. Hızlı onay süresi, uzun vadeli ödeme seçenekleri, anaparayı erteleme fırsatı, esnek ödeme planları ile sizde bu krediden faydalanabilirsiniz. KOBİ’ler için 12.000.0000 TL’ye kadar çıkan limitler ile ve %90 kefaret oranı ile sizde işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. 60 aya varan vade seçenekleri 1 yıl ödeme erteleme fırsatı sunulan bu kredide taksitler arası en fazla 6 ay olmakta. Başvuru için detaylı bilgiyi QNB Finansbank şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası KGF Kredisi

Ziraat Bankası Kredi Garanti Fonu destekli kredi, teminat sıkıntısı yaşayan işletmecilerin finansman sıkıntılarına çözüm sunuyor. Kredi Ziraat’ten teminatı KGF’den sağlayarak işletmeniz için gerekli nakit ihtiyaçlarınıza çözüm oluşturabilirsiniz. Bu krediden yararlanabilecek kişi ve kurumlar;

 • Küçük ve orta büyüklükte işletme vasfına sahip işletmeler
 • KOBİ kapsamında yer alan esnaflar, sanatkarlar, çiftçiler, tarımsal işletmeler ve serbest meslek erbapları
 • KOBİ dışında kalan seyahat acenteleri, havayolu işletmeleri, ihracatçılar vb.

Ziraat Bankası KGF kefalet oranları %85 ile %100 oranı arası değişmektedir. Sunulan kefalet üst limitleri ise KOBİ ve bu tanıma uygun işletmeler için 12.000.000 TL olup KOBİ dışında yer alan işletmeler için üst limit 200.000.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.  Vade seçenekleri ise işletmeler için en fazla 5 yıl olup anapara ödemesi en fazla 1 yıl ertelenmektedir. KOBİ dışı işletmeler için sunulan vade seçenekleri ise en fazla 10 yıla kadar çıkıp 3 yıl erteleme yapmak mümkündür. Ziraat Bankası KGF kredisi başvurusu sadece şubeler üzerinden yapılıp bu kredi hakkında detaylı bilgiyi de buradan öğrenebilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz