Kefil gösterilmesi gerekmeksizin kredi alınabilmesi, bankalardan ortalama faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi de dahil tüm kredilerle ilgili başvuruda bulunabilmesi için özel şartlar bulunuyor. Müşterilerin geçmişte yaptıkları borç ödemeleri, geciktirdikleri ödemeler, gelir durumları, ipotek sayılabilecek taşınmazlarının olup olmaması gibi durumlara dikkat ediliyor. Kefil göstermeden direkt olarak 3 bin Türk Lirası ile 100 bin Türk Lirası arasındaki ihtiyaç kredisini alırken bankalarla iletişime geçerek, ödeme planlarını gelir belgenize göre hazırlatabilirsiniz.

Hangi Şartlarda Kredi İçin Kefil İstenir?

En riskli, orta riskli, az riskli risk aralığında bulunan kişiler arasında genellikle 0 puan ile 1099 puan aralığında olan kişilerin yapacakları kredi başvurularında kefil talep ediliyor. Eğer müşterinin taşınmazı bulunuyorsa, bu durumda o müşteri için ipotekli kredi çekim onayı verilebiliyor. Kredi kullanma ihtimali çok düşük ve düşük grubunda yer alan kişilerden ya ipotek ya da kefil istenerek hizmet verilmeye dönük politikalar bulunuyor.

Hangi Kredi Notlarında Kefil İstenmez?

Türkiye’de müşteriler tarafından sınıflandırma işlemlerinin özellikle düzenli olarak kredi ödemelerinin aksatılması, ödemelerin birkaç ay boyunca art arda yapılmaması gibi nedenlerle etkisi büyük oluyor. Kara listeye girilmesi, kredi notunun 1900 olan tavan puan yerine 0 olan taban puana daha yakın bir puana sahip olması gibi gerekçelerle direkt olarak kefil istenip istenmeyeceği tahmin edilebiliyor.

Türkiye’de müşterilerin ödemelerle ilgili yaşadıkları genel problemler nedeniyle, bankaların genel olarak risksiz tanımlaması yaptığı kişiler, 1500’ün üzerinde kredi notuna sahip olanlardır. 1500 kredi notunun altında bir notunuz bulunuyorsa, sırasıyla not düşüklüğü durumuna göre gelir belgesi, ipotek, kefil istenebilir. Eğer talep edeceğiniz kredi tutarı, aylık gelirinizden veya sunacağınız ipoteklerden çok daha yüksek bir değere sahipse, bu durumda kredinin verilmemesi neredeyse kesin olarak tanımlanabilir.

Hangi Bankalar Kefilsiz Kredi Veriyor?

Akbank, QNB Finansbank, AlBaraka, Fibabanka, Denizbank, Yapı Kredi, ING Bank, HSBC, İş Bankası, Enpara, ICBC, Vakıfbank, CEPTETEB, Odeabank ile yapacağınız görüşmelerde kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar tarafından dikkat edilen durumların başında, müşterilerin ödemeleri aksatıp aksatmayacak olma durumu geliyor. Bu nedenle, geçmişte almış olduğunuz kredileri öderken bir sorun yaşadınız mı veya direkt olarak kara listeye girmenize yol açacak kadar uzun süre veya tekrarlayıcı geciktirme durumlarıyla karşılaştınız mı şeklinde incelemeler yapılıyor.

Bankaların özel olarak belirledikleri faiz oranlarına göre hizmet alırken, kefil getirmeniz istenmemesi için mutlaka gelir belgesi veya ipotek detayları hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamalısınız. Alacağınız kredinin tutarına, vadesine, bankanın hizmet politikasına, anlık kredi notunuza bağlı olarak kefil istenebilir. Bu nedenle sadece bir bankayla iletişime geçmek yerine, diğerlerinin faaliyetlerinden kefilsiz bir şekilde yararlanma olanağına sahip olacağınızı unutmamanız gerekiyor.

Kefil getirmenizle ilgili hiçbir şartla karşılaşmamak için, kredi notunuzu 1500 puanın üzerine çıkarmanız, gelir belgesi dahi iletme zorunluluğu olmaksızın kredi çekme ihtimalinizi ortaya çıkaracaktır. Daha altındaki puanlamalara sahip olan müşterilerde belirli bir risk oranı bulunduğu için, bankanın riskten kaçınmak ve verdiği kredinin geri dönüşünü sağlamak amacıyla kefil isteme durumuyla karşılaşılabilir.

Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Kefilsiz İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi de dahil olmak üzere tüm kredi türlerinde hiçbir zaman için kefil istenmeksizin hizmet verilebilen statüde yer almanız son derece önemlidir. Bunun için de bugüne kadar hiç adli takibe girmemiş olmanız, kara listede yer almamanız, ödeme sürecinizle ilgili ciddi problemlere sebebiyet vermemeniz gerekiyor. Ayrıca dosya masrafı olmaksızın hizmet alabileceğiniz bir süreçten yararlanmak için, online işlemler sayfalarını kullanabilirsiniz. Şubelere gelir belgesi götürerek kredi alma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz