Kefille kredi almak isteyen vatandaşlar, bankalarla geçmişte yapmış oldukları işlemlerden ötürü özellikle kredi notlarındaki çok yüksek rakamlardaki düşüşten ötürü etkilenebiliyorlar. Normalde alacakları faiz oranının 1.5 katına dahi çıkabilen oranlarla karşılaşılabildiği gibi, çok riskli ve geri ödeme yapma ihtimali düşük olarak tanımlanan bir müşteri olması nedeniyle dikkatli davranılması isteniyor.

Şube yetkilileriyle yapacağınız görüşmelerde, anlık kredi notunuz incelenecektir. Çok düşük kredi notuna sahip, sabit geliri bulunan, ipoteği bulunmayan kişiler tarafından acilen kredi çekilebilmesi için mutlaka kefil bulunması gerekiyor.

Yüksek Riskli Müşterilere Kefille Kredi Verme

Yüksek risk grubunda yer alan müşterilerden, yüksek limitlerde kredi alabilecek durumda olan müşteriler arasında sıralamayı bankalar doğrudan T.C. kimlik aracılığıyla yapabiliyorlar. Müşterinin kredi notunun 0 ile 699 arasındaki bantta yer alıyor olması, o kişinin geri ödeme ihtimalinin son derece düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle en yüksek faiz oranlarıyla kredi çekmenize izin verilirken, ipotek ve kefil talep edilecektir. 700 puan ile 1099 kredi notu aralığındaki müşteriler ise orta riske sahip olan grup olarak tanımlanıyor.

1100 ile 1499 bandındaki müşterilerin ortalamanın üzerinde nota sahip olduğu düşünüldüğü için, gelir belgesinin sunulmasıyla birlikte kredi çekme şansı yüksek olacaktır. Kredinin çekilmesinde bankalar tarafından yoğun ilgi gösterilen grup 1500 ile 1699 bandındaki müşterilerdir. İstediği tutarda kredinin anında çıkmasını sağlayacak müşteri grubu ise, kredi notu 1700 puan ile 1900 puan arası, yani en yüksek seviyede olarak tanımlanan gruptur.

Hangi Bankalar Kefille Kredi Veriyor?

Bankalarla yapacağınız görüşmelerde, kefil getirerek kredi almak istediğiniz taktirde kaç bin Türk Lirası tutarına kadar kredi verilebileceği detaylandırılacaktır. Ödeme planlamaları yapılırken, maaşınızın maksimum %50 tutarına kadar çıkılabilen bir süreç olduğu için, bankaların tüm kredi ödeme faaliyetlerinde müşterilerine özel faiz oranları bulunacaktır.

Özellikle kredi notu çok düşük olan müşteriler, bankalarla yapacakları görüşmelerde normalden çok daha yüksek olan faiz oranları üzerinden kredi alma olanağına sahip olacaktır. Akbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Halkbank ile yapacağınız görüşmelerde, kredi notunuz düşük olsa dahi kefille kredi alabilirsiniz.

Bankaların Kefille Maksimum Kredi Tutarı

Fibabanka tarafından müşterilerin ihtiyaç kredisi adı altında kefil getirerek alabilecekleri belirtilen en yüksek tutar 10.000 Türk Lirası olarak belirtilmiştir. Fibabanka ile en fazla 24 aya kadar vade planı belirlenebiliyor. Yapı Kredi bankasının verdiği en yüksek kredi tutarı da 10.000 Türk Lirası olarak belirlenmiş ve en fazla 48 aya kadar vade belirlenmesine izin verilmiştir. Denizbank ile yapılacak görüşmelerde, bankanın kefil getiren müşterileri için en fazla 55 bin Türk Lirası tutarında krediyi 36 ay vadeye dek verebileceği bilgisine ulaşılacaktır.

İş Bankası müşterilerine kefille veya ipotekle kredi verilirken, kredi notuna bağlı olarak en fazla 36 aya kadar vadeyle 30 bin Türk Lirası’na kadar kredi alım olanağı sunuluyor. Garanti Bankası ile kredi çekme işlemleriyle ilgili görüşmelerde en fazla 36 ay vadeyle maksimum 50.000 Türk Lirası kredi alınabileceği öğreniliyor.

Halkbank müşterilerine özel olarak ihtiyaç kredisi verilirken, en düşük kredi notuna sahip olanlar için 10.000 Türk Lirası’na kadar tutarın 36 aya kadar vadeyle verilmesi sağlanıyor. QNB Finansbank tarafından müşterilere kefille kredi verilen en yüksek tutar 50.000 Türk Lirası’dır. Ayrıca en yüksek vade seçeneği 36 ay olarak belirlenmiştir. Akbank ile yapılacak görüşmelerde, banka tarafından belirlenen kredi ödemesine dair maksimum tutar 50.000 Türk Lirası olarak tanımlanacaktır ve 36 ay maksimum vade seçeneği bulunacaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz