Türkiye’de bulunan katılım bankaları müşterilerinin finans kaynaklı ihtiyaçlarını ihracat yoluyla elde ederek üzerine komisyon ekler. Bu şekilde tekrar satış gerçekleştiren bankalar, müşterilerin ödemesi gereken tutarları en başta elde etmektedir. Katılım bankalarının faiz kullanım miktarı değişiklik göstermektedir. Kullanılan bu hizmetin sistemdeki adı finansman olarak geçmektedir ve yalnız katılım bankalarına özgü bir müşteri hizmeti türüdür. Bu bankalar, faizsiz kredi kültürünü sisteme işletme amacı gütmektedir. Başlangıçta özel sermaye ile kurulan bu bankalar, günümüzde hem özel sektör sermayesini hem de kamu sermayesini kullanmaktadır.

Türkiyedeki Katılım Bankaları aşağıdaki gibidir.

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Albaraka Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Bankası, Türkiye’de yer alan ilk bankalar arasında bulunmaktadır. Ancak banka, katılım bankaları bağlamında diğer bankaları geriden takip etmektedir. Devletin kurduğu bir katılım bankası olma özelliği taşıyan Ziraat Katılım Bankası, son dönem katılım bankaları arasında yer almaktadır. Bu sebeple mali verileri henüz müşterileri ve kamu ile paylaşılmayan banka, 1785 şubeye sahiptir. Bankanın a itibariyle 25.156 adet personeli bulunmaktadır. Bu banka, katılım bankacılığının diğer bankalardaki yansımalarını izledikten sonra kurulması nedeniyle katılım bankalarının tüm gereklerini zorlanmadan yerine getirebilmiştir. Bunun yanında banka, Türkiye’nin ilk bankaları arasında yer almasına rağmen, katılım bankacılığı faaliyetleri konusunu diğer bankalara oranla daha geriden izlemektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Finansbank, önceki dönemlerde sahip olduğu yabancı sermaye ile hareket ederken, katılım bankaları modelinde zamanında ayak uydurmuş bankalardandır. Suudi Arabistan kaynaklı bir finans kuruluşu olan Finansbank, Finans Katılım adıyla yeniden müşterilerle buluşmaktadır. Suudi The National Comercial Bank ile Ülker markasının ortaklığıyla açılan katılım bankası, verdiği hizmetler konusunda büyük başarıya imza atmıştır. Bu kapsamda özellikle krediler ve arz- talep dengesi konusunda başarılı bir politika izleyen banka, büyüme anlamında da adından söz ettirmiştir. Banka ilk kurulduğunda 250 milyon TL boyutlarında bir sermayeye sahipken, 2015 yılı itibariyle sermayesi 2 milyar 600 milyon TL civarındadır. 280 şube ile müşterilerine hizmet vermekte olan banka, krediler konusunda büyük kolaylık sağlayarak her geçen gün müşteri kitlesini arttırmaktadır.

Albaraka Katılım Bankası

Albaraka, 1984 yılında Türkiye’de kurulan bir açık sermaye bankası idi. Banka, Orta Doğu’nun güçlü sermaye sahipleri tarafından kurulan Albaraka şirketinin yayıncılık ağına bağlıdır. Bankanın Türkiye’de 209 adet şubesi bulunmaktadır. Banka, kurumsal ve bireysel olarak hizmet vermektedir. Bunun yanında cari ve katılım hesaplarında bulunan fonları sanayi finansmanlarında işleyerek faizsiz kar elde etme imkanı sunmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası, kamu sermayesi ile oluşturulan bankalar arasında yer almaktadır. Faizsiz Banka 2016 yılının Şubat ayında hizmet vermeye başlamıştır. Banka, katılım bankaları arasında yalnız kamu sermayesinin kullanıldığı 2 bankadan biridir. Bu özelliği ile diğer bankalara kıyasla daha kısıtlı bir sermaye ile hareket edilmesi gereken tek bankadır. Buna rağmen banka, açıldığı günden bu güne oldukça hızlı bir gelişim göstermiş, bankanın büyüme oranı oldukça istikrarlı şekilde artmıştır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Kuveyt merkezli sermayesini adına da yansıtmıştır. 1989 yılından bu yana hizmet vermekte olan banka, Türkiye’nin köklü bankacılık hizmeti şirketleri arasında yer almaktadır. Şirket hisselerinin çoğu Kuveyt finans kuruluşunda olsa da yarıdan az kısmı birden fazla Türk şirket arasında paylaştırılmıştır.

Türkiye’de katılım bankacılığı faaliyetleri sürdüren bankalar bunlardır. Bunun dışındaki bankalarda henüz katılım bankacılığı faaliyetleri başlamamış olsa da sermaye trendlerini takip eden bankaların içinde bulundukları küresel katılım bankası akımı, tüm bankaların bu yola sürüklenmesine neden olacaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz