Kapitalizm Nedir
Kapitalizm Nedir

Kapitalizm Nedir ? Kapitalizm düşüncesinin temelinde para kavramı yer alır. Para olmadan hayatın devamının olmadığı her şeyi para ile satın alarak halledilebileceği düşüncesi kapitalizmin temelinde yer alır.

Kapitalizmin Geçmişi

Kapitalizm, feodalizme zıt olan bir düşünce şeklidir. Eskiden ticarette para o kadar sık kullanılan bir araç değildi. Paranın öneminin artmasının ardından ticarette kapitalizm sistemi yaygınlaşmaya başladı,  kapitalizm sisteminin ortaya çıkma süreci 15. yüzyıllara kadar uzanır.  Kapitalizm öncelikli olarak İngiltere’de yaygın olarak kullanılan bir sistemdi. Daha sonra İngiltere’deki ticaret alanında yaşanan olumlu etkilerin üzerine Avrupa’da da kapitalizm sistemi yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Böylece Avrupa’da da ticaret alanında çeşitli etkinlikler yapılmış oldu.

Kapitalizm ve Rekabet

Kapitalizm ile insanlar arasındaki mücadele ortamının oluşması büyük etkiler yaratır. Özellikle ticaret pazarında kapitalizm insanların birbirlerinden daha çok para kazanma isteğinde olmasına neden olur. Kapitalizm sistemi ekonomide canlılığın yaşanmasına ve halkın ekonomide aktif şekilde yer almasına vesile olur.  Bundan dolayı ekonomideki zayıflıklar kapitalizm sayesinde yerine gelebilir.

Kapitalizmin Olumsuz Tarafları

Kapitalizmin olumlu yönlerinin yanında yer alan kapitalizmin oluşturduğu negatif durumlardan dolayı da halk arasında sınıf farklılıkları da meydana gelir. Örneğin her türlü ihtiyacını karşılayabilen bir sınıfın yanında yemek ihtiyacını dahi karşılamakta zorlanan bir sınıf da bulunur. Özellikle dünyada ülkeler arasında yer alan ekonomik dengesizlik kapitalizmin etkilerinin ne denli sert bir şekilde kendini gösterdiğini ortaya koyar.

Afrika’da yaşanan açlıktan dolayı yetişkinler ve çocuklar zor günler geçirir. Fakat bunun yanı sıra diğer ülkelerdeki zengin halk her türlü yemek yiyip çeşitli eğlence alanlarında yer alma imkânı bulur. Kapitalizm etkisinin sebebiyet verdiği ekonomik sınıf dengesizlikleri ile savaşlar da meydana çıkabilir. Güçlü tarafın güçsüz tarafı yenme isteği de bu savaşları tetikleyen faktörlerdendir.

Kapitalizm İle Tüketimin Artması

Kapitalizm ile üretilen malların tüketilmesinde artış meydana gelir. Özellikle ülkemizde özel günlerde tüketim yoğunluğunun artışı görülür. Buna örnek verilecek olunursa, sevgililer gününde hediye alımında ciddi anlamda artış meydana gelir. Üreticiler kapitalizm sisteminin hakim olduğunun bilincinde olduğu için insanlara cazip gelecek ve almalarını sağlayacak ürünler tasarlar. Bununla birlikte kapitalizm sisteminde arzuya göre talep sistemi uygulanır. Üreticiler tüketicilerin taleplerini gözlemleyerek neye daha çok ilgi gösteriyorlarsa, ona göre mallar üretir.

Bununla birlikte özel günler de kapitalizm sistemini destekleyen diğer unsurlar vardır. Anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü, vb. gibi özel günlerde de insanlar tüketim çılgınlığı yaşar. Ayrıca son zamanlarda “Kara Cuma” adı altında alışveriş günlerinin düzenlenmesi de kapitalizm sisteminin bir parçasıdır. İnsanlar ihtiyaçları dışında ürün alarak sadece para harcama yöneliminde bulunur. Burada üretici firmalar indirim yaparak daha fazla ürünlerinin satılmasını amaçlar. Mağazalarda yapılan indirimler de genelde kapitalizmden kaynaklıdır. Etiket fiyatlarında görülen cazip indirimler halkın daha fazla alışveriş yapmasına sebep olur.

Kapitalizm Örnekleri Nelerdir?

Kapitalizme neden olan durumlar teşkil edecek unsurlardan bir tanesi telefonlardır. Özellikle teknolojide her geçen gün yeni markaların ürettikleri telefonlar bu sisteme ayak uydurmak için tasarlanmış ürünlerdir. Telefon sahasında markalar birbiri ile rekabet içerisindedir. Her marka kendi modelinin bir üstünü tasarlayarak insanların dikkatlerini çekmeye çalışır. Yerli ve yabancı markalar da telefon ticareti konusunda birbirleri ile yarış halindedir.  Buna örnek verilecek olunursa, “Apple” ve “Samsung” son zamanlarda en çok rekabet içerisinde olan markalar arasında yer alır. Kapitalizmin etkisi ile her iki marka da her geçen gün yeni telefonlar üreterek insanların daha fazla tüketim yapmalarına sebep olur.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz