Sigorta başlangıç tarihi, kadınlar ve erkekler için 3600 günde emekliliğe uygun olabilmesi amacıyla sabitlenmiştir. Çalışma hayatına sigortalı bir şekilde başladığınız tarih 08.09.1999 öncesine aitse, erkek veya kadın olmanız fark etmeksizin 3600 gün prim ödemesi yapıldığı taktirde emekli olmanız mümkündür. Bu şartı karşılayan kadınlar tarafından diğer bir şart olan yaş şartının da karşılanabilmesi için ise 54 yaşının üzerinde olma zorunluluğu oluşacaktır.

15 yıllık düzenli prim ödemesinin yapılması ve yaş şartının doldurulmasıyla birlikte, sistemdeki genel şartlar yerine getirildiği için emeklilik verilebiliyor. Belirlenen ve milat olarak baz alınan tarih öncesi için geçerli olan bu durumlar, belirtilen günden sonra sigorta kaydı başlatanlar için farklı bir hal alıyor. Bu kategoride yer alan milyonlarca kişi tarafından hem ekstra 900 gün daha prim ödemesinin yapılması gerekiyor hem de direkt olarak yaş sınırındaki ekstra 4 yıl şartı nedeniyle geç emekli olunabiliyor.

Hangi Tarihten Önce Sigorta Başlamalı?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen 08.09.1999 tarihinden önce başlayan sigortalar, 3600 prim gün sayısına sahip olunması halinde çok daha erken emekli olma fırsatı sunuyor. Daha sonrasındaki başlangıçlarda, kaç yaşında olunduğu fark edilmeksizin yeni bir sınır olan 58 yaşına kadar prim ödemesinin yapılmasını zorunlu hale getiriyor. Kadınlarda 3600 günlük sabit ödemesine dair şarta takılan milyonlarca kişi tarafından 58 yaş olan şartın karşılanmasıyla ilgili şart da, yukarıda yer alan tarih sonrasındaki başlangıçlarda geçerli hale geliyor.

Eğer sigorta başlangıcınız 01.05.2008 tarihinin sonrasındaysa, ödemesinin yapılması gereken prim gün sayısı 5400 olarak tanımlanacaktır. 2008 yılındaki yeni prim ödemesine dair güncellemeyle, 1999 yılındaki güncelleme arasında başlangıca sahip olan çalışanlar ise 4500 günlük prim ödemesi yapma zorunluluğuna sahiptir.

Tarih Şartına Uymayan Kadınlarda Emeklilik Yaşı

Tarih şartı tüm çalışanlar için geçerli olan bir durum olması nedeniyle, kadınlardaki emeklilik yaşı da normalden 4 yıl daha ileriye atılıyor. 1999 yılının 9 Ağustos tarihinden önce başlayan sigortalar için 54 yaşında emekli olma fırsatına sahip olunuyor. Belirtilen tarihten sonraki başlangıçlarda ise milyonlarca kişi tarafından an itibariyle erkeklerde 59 yaşına kadar, kadınlarda ise 58 yaşına kadar prim ödemesi yapma zorunluluğu bulunuyor.

Gerekli ödeme planlamalarına uygun olmayan, eksik ödemelere sahip fakat yaşı gelmiş kişiler ise eksik ödemelerini yaparak emeklilik için başvuruda bulunma hakkına sahip olacaktır. 5000 gün çalışıldığında veya çok daha uzun süre çalışıldığında yaşta indirim olup olmayacağıyla ilgili sorular sıkça geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışanların kaç iş günü kadar çalıştığına değil, minimum çalışma gününün karşılanıp karşılanmadığına ve sabit sınır olan yaşa bakılıyor.

Hangi Durumda 4500 Gün Emeklilik Şartı Bulunur?

Kadınlar ve erkekler için 4500 gün şartının doldurulmasını gereken, bu süreçte baz alınan tarih sabittir. Eğer çalışanın sigorta başlangıcıyla ilgili ilk tarih 08.09.1999 sonrasına dayanıyorsa, bu durumda sigortanızın emeklilik için uygun olmasını sağlayan süreç 3600 gün olarak tanımlanmayacaktır. Sigorta başlangıç tarihinizin, belirtilen tarih baz alındığında sonraki döneme sahip olması halinde 4500 günlük prim ödemesinin eksiksiz olarak yapılmış olması gerekiyor.

Tam 4500 günde emekli olabileceğiniz gibi, yaş şartını karşılama zorunluluğuna sahip olacağınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Gerekli tarih şartını karşılamayan bayanlarda 4500 günlük prim gün sayısının karşılanmasının ardından, diğer şart olan yaş ise kadınlarda 58 olarak belirlenmiştir. 08.09.1999 tarihinden sonra oluşturulan sigorta kayıtlarında hem yaş şartının hem de ödemelere dair prim kaydının yapılmış olması isteniyor.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz