İstanbul Ticaret Odası’ndan şirket sorgulama işlemi için ticaret sicil numarası, oda sicil numarası, nace kodu ya da şirket  unvanı kullanılabilmektedir. Bu işlemler İTO resmi internet sitesi üzerinden yapılmakta olup, kısa süren bir çalışma gerektirir. Bu basit sorgulama işlemini yapan şirket üyeleri, sorgulama sonuçlarını resmi evraklar içerisinde kullanabilmektedir. Sorgulama için yalnız sicil numarası gibi detaylar değil, semt ve sermaye aralığının bilinmesi de şirket sorgulamasında kullanılabilmektedir.

Ticaret Sicil Numarasından İTO Şirket Sorgulaması

Ticaret sicil numarasını kullanarak şirket  sorgulaması yapmak için İTO internet adresine giriş yapmalısınız. Buradan ticaret sicil bağlantısına tıklayarak açılan sayfa üzerinden ticaret sicil numarası ile arama seçeneğine tıklanmalıdır. Ekrana gelecek form üzerinde bir sicil numarası boşluğu, bir de resim doğrulaması olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Burada verilen boşlukları doldurarak arama işlemi yapılabilmektedir.

Buradan yalnızca şirketin varlığını değil, unvanını, adresini, semtini de sorgulayabilirsiniz. Belirtilen basamakları izleyerek işlemleri takip etmeniz halinde, ekranda beş satırlı bir form göreceksiniz. Form üzerinde şirketin sicil numarasını, unvanını, durumunu ve bulunduğu konumunu görebilirsiniz.

Oda Sicil Numarası Kullanarak Şirket Sorgulama

Şirketin oda sicil numarası ile sorgulamasının yapılması için İTO internet adresine giriş yapılmalıdır. Burada bulunan menü üzerinden ticaret sicil bağlantısı tıklanmalıdır. Açılan sayfada sicil kayıtları bağlantısı altında bulunan oda sicil numarası ile arama seçeneği bulunmalıdır. Bu seçeneğe tıklandıktan sonra ekrana gelecek form, yine iki satırdan oluşmaktadır. Oda sicil numarasını ve ekranın alt kısmında bulunan doğrulama kodu içerikli sayı ve harfleri girmeniz halinde şirkete ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilgilerin bulunduğu tablo, ekrana, şirketin ismi, semti, adresi ve unvanı bilgilerini içerecek şekilde getirilmektedir.

Nace Kodundan Şirket Sorgulama İşlemi

Şirket sorgulamasında nace kodu kullanmak için İTO resmi internet adresine giriş yapılmalıdır. Ardından menüde bulunan ticaret sicil bağlantısına tıklanmalıdır. Açılacak sayfada firma bilgilerinden, şirket sorgulama menüsü üzerinde yer alan ‘nace koduna göre arama’ seçeneği tıklanmalıdır. Ekrana gelecek boşluklarda sizden nace kodunu ve ekranın alt kısmında bulunan karışık rakam ve harflerden oluşan kodu girmeniz istenecektir. Bu doğrultuda istenen bilgileri vermeniz halinde şirketin sicil numarasını, unvanını, bulunduğu semt gibi bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Ticaret Unvanına Göre İTO İnternet Sayfasından Şirket Sorgulama

Şirket sorgulama işlemini ticaret unvanına göre yapmak için İTO internet adresine giriş yapılmalıdır. Ardından menü içerisinden ticaret sicil bağlantısına tıklanmalıdır. Açılacak sayfa üzerinden firma bilgileri seçeneğine tıklandıktan sonra ikinci menüden ticaret sicil bağlantısı işaretlenmelidir. Seçenekler arasından ticaret unvanına göre sorgulama işlemi işaretlendikten sonra ekrana gelecek formda ticaret unvanı girilmeli, ardından alt kısımda bulunan kod, yerine yazılmalıdır. Gerekli bilgileri yazdıktan sonra ara tuşuna basmanız halinde ekrana bir tablo gelecektir. Tabloda sicil numarası, unvan, adres bilgileri ve durum şeklinde tüm bilgiler paylaşılmaktadır.

Meslek Grubu, Firma Türü, Semt, Sermaye Aralığı Bilgileri İle İTO Şirket Sorgulama

Meslek grubu bilgileri ile şirket sorgulama işlemi yapmak için, İTO resmi internet sitesine giriş yapmalısınız. Ardından sağ kısımda bulunan menü üzerinden ticaret sicil bağlantısı seçeneği tıklanmalıdır. Açılacak seçenekler arasından önce firma bilgileri işaretlenmeli, ardından sicil kayıtları işaretlenmelidir. Son olarak açılacak menüde meslek grubu, firma türü, semt, sermaye aralığı ve tescil tarihi gibi bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Açılacak formda göreceğiniz boşluklarda firmaya ait meslek, tür, semt gibi bilgileri paylaşmalısınız. Ardından sağ alt kısımda bulunan doğrulama kodu kısmını da, verilen karmaşık sayıları yazarak doldurmalısınız. İşlemin ardından en alt kısımda bulunan Ara butonuna tıklayarak şirket sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz