İstanbul Ticaret Odası ile borç sorgulama işlemi yapmak için İTO resmi internet adresine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Buradan yalnızca T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi ile borç sorgulaması yapmak mümkündür. Bu şekilde İTO borç sorgulama işlemi yapıldıktan sonra anlaşmalı bankaların belirtilen IBAN numaralarına borç miktarı gönderilebilmektedir.

İTO İnternet Adresinden Borç Sorgusu

İTO resmi sitesinden borç sorgulama işlemi için yapılması gereken, internet adresine giriş yapmaktır. İTO üye aidatı ya da borç bilgisini öğrenmek isteyen kişiler tarafından yapılan sorgulama işleminde sitenin sağ üst kısmında bulunan menü kullanılmaktadır. Siteye yapılan girişin ardından menüde bulunan aidat işlemleri bağlantısı kullanılmalıdır. Bağlantı üzerinden üye aidat işlemleri tıklanmalıdır. Açılacak menüde bulunan ödeme yapılacak yerler bağlantısının hemen altında bulunan online işlemler borç sorgulama bağlantısına girilmelidir. Bağlantıya tıklanması halinde ekranda yeni bir sekme açılacak ve sorgulama ekranı bu sekme üzerinde görülecektir. Ekranda bulunan boş formda görülen T.C. kimlik numarası ve doğum  tarihi kısımları doldurulmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra borç sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulamanın ardından sayfa üzerinde ödeme işlemleri konusunda da yönlendirme yapılmaktadır.

Sayfa Yönlendirmeleri İle İTO Borç Sorgulama

Web sitelerin yönlendirmelerini kullanarak İTO borç sorgulama işlemi yapmak için, Goggle üzerinden İTO borç sorgulama işlemi yazılarak, bu konu hakkında bilgi veren sayfalara girilebilir. İTO borç sorgulama ekranı yazılması halinde ekrana gelecek İTO resmi sitesi yönlendirmesinde, direkt olarak sorgulama ekranına ulaşılabilmektedir. Diğer menü işlemlerini hızlı geçerek direkt olarak T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi sorgusunun yapıldığı menüye bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Telefon Kullanarak İTO Borç Sorgulama

İTO borcu telefondan sorgulama işlemi için 444 04 86 numaralı iletişim numarası kullanılabilir. Hattın yoğun olduğu durumlarda görevli, sizi internet yoluyla öğrenmeye yönlendirebilmektedir. Bunun yanında internet üzerinden yapacağınız sorgulama işleminde hata olduğunu düşünüyor, ya da sisteme giriş yapamıyorsanız, bu iletişim numarasını kullanabilirsiniz. Bunun yanında aynı iletişim numarasından İTO üyeliği hakkında bilgi alabilir, İTO üyeliğinin şirketlere katkıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İTO Aidat Miktarı

İTO üyeliği aidatları kayıtlı bulunan şirketlerin sermaye ve öz varlıklarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Her şirket, kendi kapasitesi oranında İTO’ya aidat ödemesi yapmak zorundadır. Bu kapsamda şirketler, düzeylerine göre 5 kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorilerin ödemesi gereken aidat oranları şu şekilde açıklanabilir:

  • 1 milyon TL ve üzerinde sermayeye sahip şirketler 400 TL aidat ödeyecektir.
  • 000 TL ve üzeri sermayeye sahip şirketlerin ödeyeceği tutar 340 TL olarak belirlenmiştir.
  • 000 TL ile 250.000 TL arasında sermaye ile kurulan şirketlerin İTO üyeliği karşısında ödeyecekleri tutar 250 TL olarak hesaplanmıştır.
  • 000 TL ile 25.000 TL arasında bir varlığa sahip olan firmaların ödeyecekleri tutar 220 TL olarak hesaplanmıştır.
  • 000 TL’den az sermayesi olan firmaların ödeyeceği tutar ise 205 TL olacaktır.

İTO Ödemesi Alınabilecek Yerler

İTO ödemesi alan bankalar, bölge temsilciliği alan banka şirketleridir. Yapı Kredi Bankası’nın herhangi bir şubesinden yapılabilecek ödemeler, diğer bankalardan da alınabilmektedir. Ancak Yapı Kredi Bankası’ndan yapılacak ödemelerde herhangi bir masraf alınmamakta ve yalnızca şirket sicil numarası yardımıyla ödemeler yapılabilmektedir. Bunun yanında ödemelerin yapılabileceği başlıca bankalar Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halkbank ve Kuveyt Türk Bankası olarak belirlenmiştir. Bunun haricinde katılım bankalarının tamamından da ödeme alınabilmektedir.  İTO borç sorgulama ekranının yönlendirmesi ile de kredi kartı kullanarak, online olarak borç ödeme işlemi yapılabilmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz