Bu yazımız içerisinde çalışanları oldukça ilgilendiren işsizlik maaşı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşverenden dolayı işini kaybeden sigortalı çalışanlar, yeni bir iş bulana kadar yaşadıkları gelir kaybı işsizlik maaşı adı altında devlet tarafından karşılanmaktadır. Çalışan kişinin yetenek durumu, sağlığı, işe olan isteği ve verimliliği yeterli olmasına karşın herhangi bir neden sunulmaksızın yapılan bu işten çıkarma birçok kişinin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bu gibi durumlarda çalışan kişinin yeni bir İş bulana kadar ki geçimi işsizlik sigortası üzerinden verilen işsizlik maaşı ile sağlanır. Bu konu hakkında ki detaylar;

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Çalıştıkları işi kaybeden birçok işçi elbette yeni bir iş arayışına girer. Yeni bir iş bulana kadar meydana gelen ihtiyaçlarını işsizlik maaşı üzerinden değerlendirmek istemeleri durumunda aşağıdaki şartlara uygun olmaları gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvuru şartları;

 • İşsizlik maaşına başvuracak kişinin çalıştığı işten kendi isteği ya da kusuru nedeni ile ayrılmış olmaması gerekiyor.
 • Başvuruda bulunacak kişinin son 3 yıllık dönem içerisinde en az 600 günlük işsizlik sigorta primini ödemiş olması gerekiyor.
 • Başvuruda bulunacak kişi, işten ayrılmadan önce hizmet akdine bağlı olarak en az 120 gün çalışmış olması gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Çalışan ya da işini kaybeden birçok kişi işsizlik maaşı ne kadar olduğunu da merak ediyor. Eğer işsizlik sigorta primini ödenmişse 2019 yılı içerisinde asgari 1,015,59 TL, azami olarak ise 2,031,19 TL maaş alabilirsiniz. Kişinin en son çalıştığın yerdeki çalışma süresi alacağı maaşa büyük oranda etki etmektedir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşını son günlerde popüler olmazsa nedeni ile birçok işsizin bu konu üzerine araştırma yaptıklarını görüyoruz. Kimlerin bu maaştan yararlanabileceği ise;

 • Bir hizmet akdine dayalı olarak çalışmış sigortalı işçiler
 • Kısmi ya da süreli olarak iş sözleşmesine tabi olan çalışanlar
 • Kadrolu ya da kadrosuz çalışan personellerin isteğe bağlı olarak sigorta primlerini yatırmaları durumunda
 • Ülkemizde yasal olarak bulup çalışma vizesi bulunan yabancılar, işsiz kalmaları durumunda bu maaştan yararlanabilirler.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Bir çalışan, sigortalı olarak çalıştığı işten kendi isteği ya da kusuru olmadan işten çıkarılmış ise işsizlik maaşına başvurabilmek gibi bir hakkı doğmaktadır. Çalışan, yukarıdaki şartlara uyum gösteriyor ise işten çıkarıldıktan sonra şahsen İŞKUR‘a başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru hem İŞKUR’un il merkezlerinde bulunan müdürlükleri üzerinden hem de internet ortamı üzerinden yapılabilmektedir. Bununla beraber e-devlet üzerinden de başvuru yapabilmek mümkündür.

İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi

Çalışma hayatına son verilen çalışanlar, işsizlik maaş ödeneğinden yararlanmak için başvurularını oldukça hızlı bir şekilde yapmaları gerekiyor. İş akdelerine son verildikten sonra başlayan başvuru süreci 30. günün sonunda pasif hale gelmektedir. 1 ay içerisinde yapılan başvurular incelendikten sonra karar işsiz kalan kişilere iletişim kanalları üzerinden tebliğ edilmektedir. İşlerini kaybeden kişiler, 30 günlük sürenin ardından işsizlik başvurusuna başvurabilme gibi bir hakları bulunmamaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşsizlik maaşı başvuru şartları üzerine araştırma yapan birçok kişi başvuruda ne gibi evraklarında istendiğini merak ediyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere başvurular hem İŞKUR hem de e-devlet üzerinden yürütülmektedir. E-devlet üzerinden yapılan başvurular için kişilerin herhangi bir şekilde belge teslim etmelerine gerek yoktur. Elektronik ortamda alınan imzalar başvuru için gerekli belgeleri otomatik olarak sistem üzerinden çekmektedir.

İŞKUR üzerinden yapılacak başvurularda ise başvuruların elden yapılması durumunda nüfus kağıdı, işsizlik maaş dilekçesi ve işten ayrılış bildirgesi teslim edilmesi gerekiyor. Bu belgeler üzerinden yapılacak başvuruların sonucu en kısa sürede adaylara bildirilmektedir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik maaşı nasıl alınır ile ilgili birçok bilgi paylaşımında bulunduk. Maaşın nasıl alınacağını öğrenen birçok kişi bu maaşın ne kadar süreyle de verildiğini merak ediyor. Maaşın veriliş süresi yatırılan işsizlik prim gününe göre değişiklik gösterebilmektedir. Son 3 yıl içerisinde yatırılan prim gününe göre maaşın ne kadar yatacağı;

 • 600 gün işsizlik prim gününe sahip olan kişiler 6 ay
 • 900 gün işsizlik prim gününe sahip olan kişiler 8 ay
 • 1080 gün işsizlik primi ne sahip olan kişiler ise 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.

İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz?

İşsizlik maaşı başvurusu yapmadan önce bu maaşın kimler için geçerli olmadığını da bilmeniz gerekiyor. Sırası ile İşsizlik maaşını kimler alamaz konusunda bir listeleme yapacak olursak;

 • Türk Silahlı Kuvvetlerine tabi olan çalışanlar, personeller
 • Memurlar
 • Yüksek Öğrenim Kuruluna bağlı çalışanlar
 • Hakim, savcı ve avukatlar
 • BAĞ-KUR’ular
 • Çalışma prensibi hizmet akdine dayalı olmayan personeller
 • İşçi Sendikası ya da konfederasyonlarına bağlı sendika başkanları
 • Ceza infaz kurumları içerisinde çalıştırılan hükümlü ve yükümlüler

Hiçbir şekilde işsizlik maaşından yararlanamazlar.

İşsizlik Maaşını Kesen Durumlar Nelerdir?

Sigortalı işsizler, hangi durumlarda maaşlarının kesileceğini de öğrenmek istiyor.

 • Başta İŞKUR olmak üzere belediye ya da çeşitli kurumlarda teklif edilen işleri reddeden
 • İşsizlik maaşı aldığı sürece dolaylı bir şekilde başka bir kurumda çalıştığı tespit edilen
 • İŞKUR vb. Kurumlar tarafından sunulan meslek edinme, meslek geliştirme ve meslek yerleşim eğitimini reddeden
 • Haklı bir neden olmadan kurumlar tarafından yapılan telefon çağrılarını cevaplamayan kişilerin

İşsizlik maaşları uyarılmaksızın kesilmektedir. İşsizlik maaşı nasıl alınır konusu yukarıdaki maddeler içerisinde oldukça net bir şekilde anlatılmıştır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz