2020 yılında İŞKUR maaşları; en yüksek 2.030 TL ve en düşük 1.015 TL olarak belirlenmiştir. İŞKUR kişilere ödenecek olan işsizlik maaşının miktarını belirlerken, kişinin çalıştığı dönemde son 4 ayda aldığı maaşın brütünün %40’ı üzerinden hesaplama yapmaktadır. Ayrıca İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilmek için işten atılma zorunluluğu yoktur. Bazı durumlar sağlandığında, istifa ederek işten ayrılmış olan kişilerin de İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilmesi mümkündür.

İŞKUR Maaşı Alma Koşulları Nelerdir?

İşkur maaşı alabilmek için sağlanması gereken koşullar şunlardır:

 • Kişinin İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu yapabilmesi için işten çıkartılması gereklidir. Ancak kişinin işten çıkartılma nedeninin; yüz kızartıcı suçlardan veya çeşitli kusurlardan dolayı olmaması gereklidir.
 • Kişinin işten çıkartıldığı tarihten önceki en az 4 ay süresince priminin eksiksiz olarak ödenmiş olması gereklidir.
 • Kişinin işsizlik maaşı alabilmesi için; işsizlik maaşına başvuru yapacağı tarihten 3 sene öncesine kadar, 600 gün gibi bir süre sigorta priminin ödenmiş olması gereklidir.
 • Kişinin işten çıkartıldığı tarihten sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvuru yapması gereklidir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusunun yapılma yöntemleri şunlardır:

 • İşsizlik maaşı başvurusu yapmak isteyen bir kişi; işten çıkarılmasının üzerinden 30 gün geçmeden, en yakın İSKUR’a giderek başvurusunu yapabilir. İşsizlik sigortası başvurusu ile birlikte, iş arayan kaydı da bu başvuruda yapılmaktadır. Dolayısı ile işsiz kişilerin işe yerleştirme ve mesleki eğitim konusunda hizmet alabilmeleri sağlanmaktadır.
 • İşsizlik maaşı başvurusu için; iskur.gov.tr adresine girilip, başvuru formunun doldurulması yeterlidir.

İŞKUR İşsizlik Maaşının Ödeme Süresi Nasıl Hesaplanmaktadır?

İşsizlik maaşının ödeme süresinin hesabı şu şekildedir:

 • Belirlenmiş süre içerisinde 600 gün sigortalı çalışma süresi olan ve bu süreçte işsizlik sigortası primi ödenmiş olan kişilere; 180 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.
 • Belirlenmiş süre içerisinde 900 gün sigortalı çalışma süresi olan ve bu süreçte işsizlik sigortası primi ödenmiş olan kişilere; 240 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.
 • Belirlenmiş süre içerisinde 1080 gün sigortalı çalışma veya görev alma süresi olan ve bu süreçte işsizlik sigortası primi ödenmiş olan kişilere; 300 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Yapılmaktadır?

İşsizlik maaşı ödemelerinin zamanı; her ayın 5’i olarak belirlenmiştir. Ödemeler aylık olarak yapılır ve ödemelerin yapılacağı tarih bayram ya da ulusal tatillerin olduğu döneme denk geldiğinde bu ödemeler daha erken tarihte de yapılabilmektedir. Kişilerin maaşları PTT şubesinden almaları gereklidir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

İşsizlik maaşının kesildiği durumlar şunlardır:

 • Çıkan bir mahkeme kararı sonucunda, işçinin işine iadesi istenmiş ise; işsizlik maaşı kesilir.
 • İşsizlik maaşı alan bir kişiye emekli maaşı bağlanmış ise; iki maaşı aynı anda alamayacağı için, işsizlik maaşı kesilir.
 • Kişi işsizlik maaşı aldığı süreç içerisinde yeni bir iş bulmuş ve bu işe başlamış ise; işsizlik maaşı kesilir.
 • Kişinin herhangi bir sağlık kuruluşundan raporunun olması durumunda, işsizlik maaşının kesilmesi talep edilir.
 • Kişinin işsizlik maaşı aldığı süreçte ikamet ettiği adres değişir ise; işsizlik maaşı kesilir.
 • Erkekler için askerlik durumu da işsizlik maaşının kesilmesine sebeptir.

İşsizlik maaşının kesilmesine yol açan durumlardan biri gerçekleştiğinde; kişinin bunu en fazla 15 gün içerisinde İŞKUR’a bildirmesi gereklidir. Aksi halde işsizlik maaşı alma şartlarını sağlamadığı tespit edildiğinde; haksız yere aldığı işsizlik maaşlarının geri ödemesi yasal faizi ile birlikte talep edilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz