Yeni iş kurmak için fikir arayışında olan ve daha önce herhangi bir iş deneyimi bulunmayan kişiler, bu yazıda belirtilen önerileri dikkate almalıdır. Daha önce girişimcilik yapan ve bu alanda başarılı olan kişilerden derlenen bu bilgiler, iş hayatına henüz atılan ve başarıyı yakalamak isteyen kişilerin yanlış yapmasını önleyecektir. İş kurmak isteyenler, belirtilen konuları dikkate alarak girişimcilik hayallerini kolayca gerçekleştirebilir.

Kurulmak İstenen İş Hakkında Detaylı Araştırma Yapılmalıdır

İş alanının araştırması yapılmadan, girişimcilik için harekete geçilmemelidir. Seçilmek istenen iş hakkında hemen karar verilmemeli ve kurulacak iş hakkında analitik incelemeler yapılmalıdır. Her işin fırsat olarak görülmemesi ve seçilen sektörün detaylı şekilde araştırılması gerekmektedir. Bir iş kolu hakkında, farklı kişilerden fikir alınmalı ve bu doğrultuda net karar verilmelidir.

Piyasanın Durumu Ve İş Kolunun Piyasa Değeri İncelenmelidir

İş kolunun piyasa değeri ve rakip firmaların son durumları, iyice araştırılmak zorundadır. Firmaların girişimleri, kendilerini geliştirmek için yaptıkları hamleler ve sektördeki konumlarına dikkat etmek gerekir. Girişim yapılacak iş kolundaki rakip sayısı gereğinden fazlaysa, o iş kolunu tercih etmek için ikinci kez düşünülmelidir. bir sektörde, normal sınırın daha üzerinde rakip firma bulunuyorsa ve bu firmalar alanlarında uzmanlaşmışsa, yeni kurulan bir işletmenin ayakta durması güçleşebilir. Ayrıca iş kolunun Pazar değerinin olup olmadığı da iyice araştırılmalıdır. Pazar değeri olmayan ya da piyasada değerli bir konumu bulunmayan iş kolları, işletmenin kurulmasından kısa bir süre sonra zarar uğranmasına sebep olacaktır.

İş Kurmak İçin Detaylı Bir İş Planı Hazırlanmalıdır!

İş planı ve proje hazırlamadan, herhangi bir sektörde iş kurulmaması ya da girişime başlanmaması gerekmektedir. Kurdukları işlerde iyi yerlere gelen başarılı girişimcilerin tamamı, iş kurmanın olmazsa olmazlarının arasında iş planı hazırlığının yer aldığını belirtmektedir. Daha önce belirli sektörlerde deneyim kazanmış kişiler, iş planı hazırlama gereği duymayabilir ancak bu kişilerin dahi, yapılacakların netleşmesi amacıyla iş planı hazırlaması tavsiye edilmektedir. İş planı içerisinde, sektörün Pazar değeri, yatırım yapılacak alanlar, işletmenin giderleri, yıllık ciro beklentisi, müşteri tabanının özellikleri ve daha birçok detaya inilmesi gerekmektedir. Devlet destekli kredi ve hibelerde de girişimcilerden iş planı hazırlamaları talep edilmektedir. İş planı hazırlamadan kurulan işletmeler, kısa zaman içerisinde zarar edilmesine sebep olabilir.

İşle Alakalı Bilgili Ve Güvenilir Bir Danışman Tutulmalıdır

İş alanında uzman kişilerle etkileşim kurarak, girişimcilik hedeflerinin hangi yönde ilerletilmesi konusunda bilgi alınması gerekir. Uzmanların görüşleri değerlendirilerek hareket edildiği zaman, daha az zarar ve daha çok kar hedefli adımlar atılabilir. Özellikle iş alanında uzman bir mali müşavir ve avukata danışılmalı ve dönemin şartları hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

Devlet Tarafından Verilen Girişimcilik Destekleri Araştırılmalıdır

Devlet destekli girişimcilik kredileri ve hibelerine başvuru yapılmalıdır. Özellikle sermaye sıkıntısı yaşayan kişiler KOSGEB tarafından verilen karşılıksız hibeler ve faizsiz kredilerden faydalanarak işletmelerini kurabilirler. KOSGEB girişimcilik desteklerinden faydalanmak için gereken tek şart, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmaktır. Belirtilen programa katıldıktan sonra girişimcilik sertifikasını alan ve işletmesini kuran kişiler, işletmenin giderleri oranında karşılıksız destek alabilir. KOSGEB tarafından verilen desteklerin limitleri, 50 bin TL değerinde karşılıksız kredi ve 100 bin TL değerinde faizsiz kredi olarak belirlenmiştir. Sermaye problemi yaşayan girişimciler, KOSGEB iş kurma desteklerini kullanmalıdır.

Resmi Evraklar Eksiksiz Şekilde Tamamlanmalıdır

İş kurma belgeleri ve işletmenin açılışının yapılması için talep edilen tüm evraklar, eksiksiz şekilde alınmak zorundadır. Girişimcilerin, devletten herhangi bir şeyi saklamaması ve tüm belgeleri usulünce alması gerekir. İşletmelerin türüne göre, alınması gereken belgeler değişiklik göstermektedir. Kuruluş aşamasında itibaren eksik belgelerle hareket eden işletmeler, ilerleyen zamanlarda yasal problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Kurulan işletmenin gelir vergileri hiç aksatılmadan ödenmelidir. Devletten bir şeyler kaçırılmak istendiğinde, kısa zaman içerisinde bu açık fark edilip faiz ve cezası da eklenerek işletmelerden tahsil edilmektedir.

İşletmeye Çalışan Alırken Seçici Davranılmalıdır

İşletmeye eleman alımı yapılırken oldukça titiz davranmak gerekir. Vasıflı ve donanımlı bir elemana ödenecek maaş, vasıfsız bir elemana ödenecek maaştan daha karlıdır. Vasıflı ve işinde uzman bir elemanla çalışıldığında, işletmenin gelirleri daha da yükselir ve hizmet kalitesi müşterileri memnun eder. Bu elemanlara asgari ücretten daha fazla maaş ödenmesi, zarar değil kardır. Çalışanları seçerken, daha önceki tecrübeleri değerlendirilmeli, ikna kabiliyetleri, pazarlama alanındaki yetenekleri ve iş sorumlulukları dikkate alınmalıdır. Rakip firmalardan bir adım önde olmayı sağlayacak elemanların alınmasına özen göstermek gerekmektedir. Bu kriterlere uygun çalışanlarla işe başlandığı zaman, rakip firmaların bir adım önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

Sözlü Olarak Alışveriş Ya Da Anlaşma Yapılmamalıdır

Alışverişlerde evrak kullanımına dikkat edilmelidir. işletmenin gelir ya da giderleri için ir anlaşma yapıldığında, bu anlaşmanın sözde bırakılmaması ve hemen yazıya dökülmesi gerekmektedir. işlemlerin yazıya aktarılması, ilerleyen zamanlarda karşılaşılacak problemlerin ortadan kalkmasına veya etkilerinin azalmasına vesile olacaktır. İşletme adına kimselere senetle alışveriş yapma hakkı verilmemeli ya da kimseden senetle bir şeyler alınmamalıdır. İş kuran kişilerin, kimseye kefil olmaması gerekmektedir. Birilerinin adına işyerini teminat göstererek ya da başka bir teminatla kefil olmak, işletmenin büyük zarar görmesine neden olur. İşletme içerisinde geçen tüm konular, aynı süre içerisinde sözleşmeye dökülmek zorundadır. Sözleşmesiz herhangi bir girişime kalkışmamak ve kimselerle ticaret yapmamak, işletmenin geleceği açısından oldukça önemlidir.

İşletmenin İlk Yıllarında Gelir Beklentisi Olmamalıdır

Kurulan işin ilk yılında, sanki herhangi bir gelir elde edilmemiş gibi hazırlıklı olunması ve her an kullanabilecek düzeyde öz sermayenin bulunması gerekmektedir. Acil ihtiyaçlar için işletmeden gelen kazançlara bel bağlanmamalı ve hiç borçlanmadan hazır paradan kullanılmalıdır. işletmenin kurulduğu dönem içerisinde karşılaşılabilecek ekonomik ve siyasi krizlere hazırlıklı olmak gerekir. Bu türden krizler için her daim planlı ve programlı olunmalı, kriz esnasında nasıl bir strateji izleneceği belirlenmelidir. Ekonomik krizlerin haricinde, savaş, deprem ya da farklı bir doğal afetle karşılaşma olasılığı akıllardan çıkmamalıdır. Böyle bir durumda zarar görmemek için, işletme adına zorunlu afet sigortası yaptırılmalı ve tüm primleri düzenli şekilde ödenmelidir. Beklenmedik bir kazayla karşılaşıldığı zaman işletmeye ait sigorta bulunmazsa, işletmenin büyük zarar uğraması söz konusu olacaktır.

İş Hayatı Ve Sosyal Hayat Arasındaki Denge Sağlanmalıdır

İş ve sosyal yaşam arasındaki dengeyi kuramayan girişimciler, bir zaman sonra sadece işe yönelir ve iş verimlerinde düşüşler yaşanır. Bütün gününü ofisinde geçiren, ofisinde uyuyup yemek yemeyi dahi unutan bir girişimci, yakın zaman içerisinde hatalar yapmaya başlar. Sosyal hayatını ihmal ettiği için de yakınlarının duygusal baskısına maruz kalır ve bu durum, iş veriminin düşmesine sebep olur. Hayat ve iş arasında sağlam bir denge kurmak, başarılı girişimciler arasında yer almak isteyen kişiler için altın değerinde bir tavsiyedir. İş kurmak ve iş hayatında başarılı olabilmek adına hırslı ve tutkulu olmak gerekir. Ancak bu hırs ve tutkunun fazlası hata yapılmasına, işletmenin zarar görmesine, iş sahiplerinin çalışma veriminin düşmesine sebep olacaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz