İş Bankası bireysel emeklilik sayesinde, iş hayatında çalışanlar emekli olana kadar hesaplarında para yatırımı yaptıkları zaman emekli olduklarında daha iyi bir yaşam sürebilir. İş Bankası bireysel emekliliğe katılmak isteyenler, bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. Şartlara uyum sağlanıldıktan sonra bankanın iletişim araçlarından herhangi biri kullanılarak başvuru işlemleri yapılabilir. Bu sayede sistemde uzun süre kalınması sonucunda da devletin para yardımından da yararlanılabilir. Devletin sağladığı destekler sistemden emekli olunca da devam eder. Sistemden emekli olanlara devlet özellikle %5 oranında maddi destek sağlar. Bununla beraber sisteme katılanların hepsine %25 oranında devlet para yardımını yapar.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Müracaat Şartları

İş Bankası bireysel emekliliğe müracaat için istenilen şartlar vardır. Bu şartlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:

  • İş Bankası bireysel emekliliğe katılmak için ilk önce 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
  • Bununla birlikte sisteme katılım sağlanması için 45 yaş sınırının geçirilmemiş olması şartı aranır.
  • Bunun dışında bireysel emeklilikte elde edilen hakların zamanında kullanılmasını bilenlerin katılması gerekir.
  • Ayrıca sisteme katılmak için Türk vatandaşı olma şartı yerine getirilmelidir.

Yukarıda belirtilen koşullar doğrultusunda İş Bankası bireysel emekliliğe herkes katılım gösterebilir.

İş Bankası Bireysel Emekliliğin Faydaları Nelerdir?

İş Bankası bireysel emekliliğin faydaları oldukça fazladır. Özellikle sisteme erken yaşta katılma durumunda emekli olma zamanı öne çekilebilir. Bununla birlikte sisteme katılanlara devlet para yardımında da bulunur. Devletin sağladığı para yardımları sistemde kalma yıllarına göre artış içerisinde olabilir. Yani bireysel emeklilikte ne kadar kalınırsa, devletin sağladığı para yardımı da o kadar fazla olur. Bununla birlikte İş Bankası bireysel emeklilikten 56 yaşını doldurup emekli olacaklar, devletin bütün para yardımından yararlanabilir. Ayrıca devlet emekli olanlara %5 oranında ek para desteği de sağlar. Sisteme her ay %3 oranında katkı payını yatıranlar ise devletten %25 oranında destek alır. Bütün bu imkanlardan yararlanmak isteyenler,  bankanın en yakın şubesine başvuru formu ile beraber giderek sisteme katılmak için başvuruda bulunabilir.

İş Bankası Bireysel Emekliliğe Otomatik Olarak Katılma

İş Bankası bireysel emekliliğe otomatik olarak katılmanın belli şartları vardır. Özellikle katılımcıların 45 yaşını doldurmamış olması gerekir. Bunun yanı sıra 4A ve 4C sigorta birimlerinin birinde çalışıyor olması şartı aranır. Bununla birlikte otomatik olarak sisteme katılmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşının doldurulmuş olması gerekir. Bütün şartlar yerine getirildikten sonra çalışanlar, işyerlerine müracaatta bulunarak otomatik olarak İş Bankası bireysel emekliliğe katılabilir. Sisteme otomatik olarak katılanlara devlet katılım desteği sağlayarak 1000 TL para yardımı verir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Devlet Desteği

İş Bankası bireysel emeklilik devlet desteği sisteme katılan herkes için yapılır. Devlet katkı payı her ay %3 oranında sisteme para yatırılması sonucunda verilir. Devletin verdiği katkı payı asgari ücretin %25 oranıdır. Bu katkı payı sayesinde sistemde para biriktirenler, paralarının miktarını daha da arttırabilir. Üstelik bireysel emeklilik sisteminde kalanlar, uzun süre sistemde faaliyet gösterdikleri zaman da devletin para yardımından faydalanabilir. Özellikle sistemde en az 10 yıl kalıp 56 yaşını dolduranların emekli olma zamanı geldiği için sistemden ayrıldıktan sonra devletin sağladığı para yardımının hepsinden yararlanabilir. Bunun üzerine devlet emekli olanlara %5 oranında destek de sağlar. Bütün bu devlet katkı payları sayesinde emekli olacaklar, çalışmadıkları zamanlarda biriktirdikleri paralarını rahat bir şekilde kullanabilecektir. Sistemden emekli olanlar, biriktirdikleri parayı ve üzerine eklenen devlet katkı paylarını toplu veya aylık olarak alma şansına da sahiptir. Devlet desteğinden yararlanmak isteyenler, İş Bankası bireysel emeklilik sistemine katılıp emekli olana kadar sistemde faaliyet göstermelidir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenli Mi?

İş Bankası bireysel emeklilik sisteminin güvenliği birçok kurum ve kuruluş tarafından sağlanır. Aşağıda bu kurum ve kuruluşlarla ilgili bilgiler detaylı bir şekilde verilir:

  • İş Bankası bireysel emeklilik sisteminin güvenliği T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanır.
  • Sistemin günlük olarak faaliyette olma durumlarını Emeklilik Gözetim Merkezi kontrol eder.
  • Katılımcıların hesapta biriktirdikleri paraların sorumluluğu Takasbank’a aittir.
  • Fonların ve birikimlerin kontrolü ise senede bir Sermaye Piyasa Kurulu tarafından gerçekleşir.

Yukarıda verilen kurum ve kuruluşlar sayesinde sistemin güvenliği en ince ayrıntısına kadar sağlanır. Bu sayede katılımcılar gönül rahatlığı ile hesaplarında paralarını biriktirebilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik İşlemleri

İş Bankası bireysel emeklilik işlemleri her kanal üzerinden yapılabilir. Örneğin; bankanın en yakın şubesine başvuru formu ile beraber gidilerek sisteme katılmak için talepte bulunulabilir. Bunun dışında İş Bankası’nın 0850 724 0 724 numaralı müşteri hizmetleri hattına bağlanılarak da müşteri temsilcisinin talimatlarıyla beraber bireysel emekliliğe katılım işlemleri kolay bir şekilde tamamlanabilir. Sisteme katılım için internet şubesini kullanmak isteyenler ilk önce “www.anadoluhayat.com.tr” internet adresine giriş yapmalıdır. İnternet adresine giriş yapıldıktan sonra “Bireysel Emeklilik” sekmesi üzerinden her türlü işlemler online bir şekilde yapılabilir.  Ayrıca bankanın mobil uygulaması üzerinden de bireysel emekliliğe katılım ve sorgulamalar bankanın şubesine gitmeden de gerçekleşebilir. Böylece müşteriler zaman kaybetmeden işlemlerini hemen tamamlayabilir. İş Bankası bireysel emekliliğe katılmak isteyen herkes bankanın bütün iletişim araçlarını kullanarak başvuruda bulunabilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz