İş Bankası bireysel emeklilik telefon numarasından bütün işlemler kolay bir şekilde halledilebilir. Özellikle bireysel emeklilikte yer alanlar, hesaplarında biriken paralarının miktarını önceden öğrenmek istediklerinde 0850 724 55 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilir. Müşteri hizmetlerinin sesli yanıt sistemi sayesinde telefonda bekleme yapmadan yapılmak istenenler çabuk bir şekilde tamamlanır. Üstelik müşteri hizmetleri bütün günler faaliyet içerisindedir. Dileyen herkes istedikleri zamanda müşteri hizmetlerini arayarak İş Bankası bireysel emeklilik ile ilgili soru ve taleplerini iletebilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik İletişim

İş Bankası bireysel emeklilik iletişim kanalları ile katılımcılar emeklilikle ilgili problemlerini ve sorgulama işlemlerini çözüme kavuşturabilir. Bireysel emekliliğe katılmak isteyenler ilk önce 0850 724 55 00 numaralı destek hattını aramalıdır. Hatta bağlanıldıktan sonra telesekreterin yönlendirmesiyle birlikte anında istenilen menülere ulaşılır. Bu sayede bireysel emeklilik sistemine katılımların sağlanması çabuk bir şekilde gerçekleşir. Bunun dışında bireysel emeklilikte biriken paraların sorgulanması için ise “www.hizmet@anadoluhayat.com.tr” adresine talepler iletilmelidir. Böylece bankanın şubesine gitmeden de internet üzerinden bireysel emeklilik işlemleri halledilebilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Kurumsal Müşteriler İçin İletişim

İş Bankası bireysel emeklilik kurumsal müşteriler için iletişim kanalları da mevcuttur. Kurumsal müşterilerin  bireysel emeklilikle ilgili isteklerini ve başvurularını gerçekleştirmek için “www.kurumsalhizmet@anadoluhayat.com.tr”  adresine erişmeleri gerekir. Adrese ulaşım saatleri 09.00- 19.00 arasında gerçekleşir. Bu saatler aralığında bireysel emekliliğe katılım için başvuru işlemleri kolay bir şekilde yapılabilir.

İş Bankası Bireysel Emekliliğe Otomatik Olarak Katılma

İş Bankası bireysel emekliliğe otomatik olarak katılmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Özellikle sisteme otomatik olarak katılacaklar, 45 yaşının altında olmalıdır. Yani 45 yaşını kesinlikle doldurmamış olması gerekir. Bunun dışında 4A ve 4C sigorta kollarının birinde çalışılmış olma şartı aranır.  Bütün şartlara uyum sağlandıktan sonra çalışanlar, işyerlerine müracaatta bulunarak sisteme katılmak için gerekli işlemleri yapabilir. Bu sayede çalışma durumunda olanlar, emekli oldukları zaman daha iyi bir koşulda hayat yaşamak istediklerinde hesaplarında büyük meblağlarda para yatırımı yapmış olacaktır. Otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine katılma sonucunda katılımcılar birçok avantaj elde eder. Aşağıda bireysel emekliliğe otomatik olarak katılmanın sağladığı yararlar ile ilgili detaylar yer alır. Bu yararlar şu şekildedir:

  • Bireysel emekliliğe otomatik olarak katılıp düzenli bir şekilde katkı paylarının ödenmesi durumunda devletten %25 oranında katkı parası alınabilir.
  • Sistemde 3 yıl kalındığı zaman ise %15 oranında devletin sağladığı para yardımından yararlanılabilir.
  • 6-10 yıl sistemde kalma durumunda ise %35 oranında devlet desteğinden faydalanılabilir.
  • Sistemde 10 yıl kalıp emekli olma yaşı gelmeyenler ise devletten %60 oranında para desteğini alabilir.
  • Bunların dışında bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl kalıp emekli olma yaşını tamamlayanlar, emekli olmaya hak kazandıkları zaman devletin para yardımından %100 oranında yararlanabilir. Ayrıca devlet, emekli olmaya hak kazananlara %5 oranında da para yardımında bulunur.

Yukarıda verilen avantajlar sayesinde katılımcılar, sistemde emekli olana kadar çok fazla birikim yapabilme şansını elde edebilir ve emekli oldukları zaman yatırımlarını rahat bir şekilde toplu olarak kullanabilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Güvenlik İlkesi

İş Bankası bireysel emeklilik güvenlik ilkesinde birçok çalışmalar öne sürülür. Aşağıda bireysel emeklilik güvenliğinin sağlanmasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler yer alır:

  • Sistemin güvenliliği Hazine ve Maliye Bakanlığı ile sağlanır.
  • Sistemde yer alan birikimler ve fonların kontrolleri 3 ayda bir yapılır.
  • İş Bankası bireysel emekliliğin günlük olarak faaliyetleri Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından denetlenir.
  • Bireysel emeklilik hesabında biriken paraların sorumluluğu Takasbank’a aittir.
  • Fonlar ile ilgili yapılan çalışmaların kontrolü ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından senede bir kez gerçekleşir.

Yukarıda verilen güvenlik önlemleri sayesinde İş Bankası bireysel emeklilikte herkes paralarını güvenli bir şekilde biriktirebilme imkânını elde eder. Bunun için bankanın iletişim kanalları kullanılarak sisteme katılım gösterilmelidir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik İçin Ne Kadar Ödenir?

İş Bankası bireysel emeklilik için ödenecek tutar, asgari ücretten %3 oranında alınan miktardır. Elde edilen miktar, her ay düzenli bir şekilde sisteme yatırılıp erken emekli olma şansı yakalanabilir. Bunun yanı sıra katkı payının ödenmesi sonucunda devlet herkese %25 oranında ek para desteği sağlar. Bununla birlikte devlet bir kere olma şartı ile 1000 TL para yardımını da sisteme katılanlara verir. Bu sayede katılımcılar, emekli olma zamanı geldiğinde sistemde biriktirdikleri paraların üzerine eklemeler yaparak daha çok biriken miktarı arttırabilir.  Bireysel emeklilikte ödenecek tutarı isteyenler toplu, isteyenler de dönem dönem ödeyebilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sorgulama

İş Bankası bireysel emeklilik sorgulama işlemi bankanın iletişim kanalları ile yapılabilir. Örneğin; sorgulama işlemi için internet şubesini kullanmak isteyenler, “www.anadoluhayat.com.tr” adresine giriş yapmalıdır. Buradan “Bireysel Emeklilik Sorgulama” sekmesi ile kolay bir şekilde hesapta biriken paraların tutarlarının ne kadar olduğu önceden öğrenilebilir. Bunun dışında bankanın 0850 724 55 00 numaralı çağrı destek hattı aranarak da müşteri temsilcilerinin yönlendirmeleriyle beraber bireysel emeklilikle ilgili sorgulama işlemleri yapılabilir. Bankanın en yakın şubesine gidilerek de bankada çalışan görevlilerin yardımı ile İş Bankası bireysel emeklilik hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilir. E-mail adreslerine her ay sonu Hesap Bildirimleri gelmesi sonucunda da bireysel emeklilikte bulunan paraların ve fonların durumları öğrenilebilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz