İş Bankası bireysel emeklilik sorgulamasını yapmak isteyenler, “www.anadoluhayat.com.tr”  internet adresine giriş yapabilir. Adrese giriş yapıldıktan sonra sitede yer alan hesaplama motoru sayesinde bireysel emeklilik sorgulama işlemi online olarak yapılabilir. Hesaplama sonucunda doğru rakamlar elde edilmesi için bilgilerin tam bir şekilde yazılması gerekir. Bireysel emeklilik ile ilgili durumların öğrenilmesi için bankanın şubesi de kullanılabilir. Bunun dışında bankanın çağrı merkezi de aranarak müşteri temsilcilerinin sorduğu sorulara doğru yanıtlar verilmesi durumunda bireysel emeklilikle ilgili detaylara kolay bir şekilde ulaşılabilir. İsteyen herkes bankanın iletişim kanallarını kullanarak İş Bankası bireysel emeklilik ile ilgili soru ve taleplerini iletebilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Birikim Sorgulama

İş Bankası bireysel emeklilik birikim sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilir. Aşağıda bireysel emeklilik sisteminde yer alan paraların durumunu öğrenmek isteyenler için uygulamaları gereken adımlar sırasıyla verilir. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Bireysel emeklilikte biriken paraların durumunun öğrenilmesi için ilk önce “www.anadoluhayat.com.tr” internet adresine giriş yapılmalıdır.
  • Adrese giriş yapıldıktan sonra sitede yer alan hesaplama motoru sayfasına gidilmelidir.
  • Hesaplama motorunda bilgilerin eksiksiz bir şekilde yazılması gerekir. Özellikle sisteme katılanların yaşı, sisteme katılma yılı ve aylık ödenen katkı payının miktarı doğru bir şekilde yazılmalıdır.
  • Bütün bilgiler hatasız bir şekilde yazıldıktan sonra aşağıda yer alan “Hesapla” butonuna basılarak online bir şekilde otomatik olarak bireysel emeklilik sisteminde biriken paraların tutarı öğrenilebilir.

Yukarıda verilen sorgulama adımlarının doğru bir şekilde uygulanması sonucunda bireysel emeklilikte faaliyet gösterenler, emekli olmadan önce hesaplarında biriken paraların miktarını önceden sorgulayabilme şansını elde eder.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Devlet Katkısını Öğrenme

İş Bankası bireysel emeklilik devlet katkısını öğrenmek oldukça kolaydır. Bunun için ilk önce e-devlet sistemine giriş yapılması gerekir. Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik bilgisi ve e-devlet şifresi girilmelidir. Bütün aşamalar tamamlandığı zaman sistemde yer alan “Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama” sekmesine gidilmelidir. Bu sekmeye basıldıktan sonra bireysel emeklilik sisteminde ne kadar sürede kalındığına bakılarak devletin sağladığı para yardımının miktarı kolay bir şekilde öğrenilebilir. Çünkü devlet katkısı, sistemde kalınan süreye göre artış gösterir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik E-Devlet Sistemi

İş Bankası bireysel emeklilik ile ilgili işlemler e-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir. Özellikle bireysel emeklilik sistemine katılma ve sistemde biriken paraların durumunu sorgulama işlemleri e-devlet sistemi ile rahat bir şekilde gerçekleşir. Üstelik bankanın şubesine gitmeye gerek bile kalmaz. Bunun için ilk önce sisteme giriş yapılmasında e-devlet şifresinin olması gerekir. E-devlet şifresini unutanlar veya şifresi olmayanlar PTT şubelerine gitmelidir. Şifre elde edildikten sonra sisteme giriş yapılarak “Bireysel Emeklilik” bölümünden bireysel emeklilikle ilgili bütün işlemler online olarak tamamlanabilir. Bu sayede internet üzerinden bankanın sistemine katılım sağlanabilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Ne Sağlar?

İş Bankası bireysel emeklilik otomatik katılımın sağladığı yararlar çok fazladır. Aşağıda bireysel emeklilik otomatik katılımın sağladığı avantajlar sırasıyla listelenmektedir. Bu avantajlar şu şekildedir:

  • Sisteme katılıp her ay katkı payı ödenmesi durumunda %25 oranında para desteği elde edilir.
  • Bunun dışında sistemde 10 yıldan fazla kalıp emekli olacaklar, ekstradan %5 oranında devletten para yardımı alır. Bu sayede sistemde biriken paraların üzerine ek olarak %5 oranında para eklenir.
  • Sisteme giriş için herhangi bir ücret ödenmez.
  • Bununla birlikte sisteme katılanlar 2 ay içerisinde sistemden çıkma hakkına da sahip olur.

Yukarıda verilen avantajlar ile bireysel emekliliğe otomatik olarak katılanlar emekli olana kadar hesaplarında büyük meblağlarda para biriktirme imkânını elde eder.

İş Bankası Bireysel Emeklilikten Ayrılma Durumu

İş Bankası bireysel emeklilikten ayrılma durumunda elde edilen haklar kaybedilir. Sistemden ayrılmak isteyenler, kesinti bedeli ödemek istemiyorlarsa, sisteme giriş tarihlerinden hemen sonra 2 ay içerisinde ayrılma süresini kullanmalıdır. Bu sürenin geçirilmesi durumunda sistemden ayrılırken stopaj vergi bedeli ödenmek zorundadır. Ayrıca sistemden çıkılma durumunda devletin sağladığı katkılardan bir daha hiçbir şekilde yararlanılamaz. Sistemden çıkış işlemlerinin gerçekleşmesi için bankanın iletişim kanallarının kullanılması gerekir. İptal işlemleri tamamlandıktan sonra 2 gün içerisinde sistemden çıkış işlemleri gerçekleşir. Sistemden ayrıldıktan sonra da 10 gün içerinde hesapta biriken paralar çıkanlara geri iade edilir. Sistemden ayrılanlar paralarını toplu veya aylık olarak alabilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Fon Takibi

İş Bankası bireysel emeklilik fon takibi bankanın iletişim araçlarından rahat bir şekilde yapılabilir. Özellikle internet şubesi kullanılarak “www.anadoluhayat.com.tr”  adresine giriş yapılıp fonlarla ilgili detaylı bilgilere online bir şekilde ulaşılabilir. Bunun dışında bankanın en yakın şubesine gidilerek de fonlar ve birikimler hakkında bankada çalışan görevliler tarafından öğrenilebilir. Bununla birlikte İş Bankası’nın çağrı destek hattı aranarak da müşteri temsilcilerinin yönlendirmeleri ile birlikte fon hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir. Ayrıca bankanın mobil bankacılık uygulamasına kullanıcı şifresi ile giriş yapılıp fon ve hesaptaki yatırımlar hakkında sorgulama işlemleri yapılabilir. Bankanın e-mail olarak müşterilerine 3 ayda bir gönderdikleri Hesap Bildirim Cetveli sayesinde de İş Bankası bireysel emeklilik fon ve birikimlerin ne kadar olduğu kolay bir şekilde öğrenilebilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz