İş Bankası bireysel emeklilik iptalinin gerçekleşmesi için ilk önce sisteme katıldıktan hemen sonra 2 ay içerisinde başvuruların yapılması gerekir. Bu süre içinde yapılan iptal işlemlerinde kesinti parası alınmaz. İş Bankası bireysel emeklilikten ayrılmak isteyenler, bankanın anlaşmalı olduğu Anadolu Hayat Emeklilik şirketine bireysel emeklilik iptal dilekçesi ile gitmelidir. İptal işlemlerinin gerçekleşmesi için bankanın şubesine gitmeye gerek kalmadan 0850 724 0 724 numaralı İş Bankası’nın müşteri hizmetleri hattı aranarak da müşteri temsilcilerinin talimatlarıyla beraber işlemler tamamlanabilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik İptal Aşamaları

İş Bankası bireysel emeklilik iptal aşamalarının doğru bir şekilde takip edilmesinden sonra 2 gün içerisinde sistemden ayrılma gerçekleşir. Aşağıda İş Bankası bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyenlerin uygulamaları gereken adımlar sırasıyla verilmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

 • İş Bankası bireysel emeklilikten çıkmak isteyenler, ilk olarak 0850 724 55 00 numaralı Anadolu Hayat Emeklilik müşteri hizmetleri hattını aramalıdır.
 • Hatta bağlanıldıktan sonra müşteri temsilcilerinin talimatlarıyla beraber e-mail adresine sistemden ayrılmak için iptal dilekçesi gönderilir.
 • Sistemden ayrılmak isteyenler, ayrılma talep formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak T.C. kimlik belgesinin fotokopisiyle beraber e-mail olarak tekrar göndermelidir.
 • Sistemden ayrılmak için bütün işlemler tamamlandıktan sonra 2 gün içerisinde sistemden çıkılır ve 10 gün içerisinde paralar hesaplara kesintiye uğramadan yatırılır.

Yukarıda verilen adımlar eksiksiz bir şekilde uygulandıktan sonra bankanın şubesine gitmeye gerek kalmadan telefon bankacılığı sayesinde iptal işlemleri gerçekleşebilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik İptalinin Dezavantajları

İş Bankası bireysel emeklilik iptalinin dezavantajları vardır. Aşağıda İş Bankası bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların kaybettikleri avantajlar ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Sistemden 2 ay içerisinden daha fazla sürede çıkanlar, stopaj vergisini ödemekle yükümlüdür.
 • Bunun dışında bireysel emeklilik sisteminden 10 yıldan önce çıkılması durumunda %15 oranında kesinti bedeli ödenir.
 • 10 yıl dolup emekli yaşının doldurulmaması durumunda sistemden çıkıldığı zaman %10 oranında kesinti ödeme zorunluluğu vardır.

Yukarıda verilen oranlar doğrultusunda İş Bankası bireysel emeklilikten süresi dolmadan çıkılması durumunda hesapta biriken paralardan kesinti alınır. Kesintiler alındıktan sonra 10 gün içerisinde sistemde kalan paralar hesaplara aktarılır.

İş Bankası Bireysel Emeklilikte Haklar

İş Bankası bireysel emeklilikte elde edilen haklar oldukça fazladır. Aşağıda bireysel emeklilik sisteminde istenilen sürede kalındığı zaman sahip olunan haklar sırasıyla verilmektedir. Bu haklar şu şekildedir:

 • İş Bankası bireysel emeklilikte en az 3 yıl kalındığı zaman %15 oranında devlet katkısı alınır.
 • Sistemde en az 6 yıl kalınması durumunda ise devletten alınacak para desteği toplamda %35’dir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıldan fazla kalıp emekli olma yaşını dolduranlar ise devletin sağladığı bütün para desteğinden faydalanabilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilikte Kalmak Ne Sağlar?

İş Bankası bireysel emeklilikte kalmanın birçok yararları vardır. Aşağıda İş Bankası bireysel emeklilikte kalmanın sağladığı yararlar ile ilgili bilgiler yer alır. Bu yararlar şu şekilde verilmektedir:

 • Bireysel emeklilik sisteminde kalanlar, %25 oranında devletin sağladığı paradan, 1000 TL ekstra sağlanan paradan ve emekli olma durumunda %5 oranında sağlanan paradan yararlanma avantajları vardır.
 • Sistemde istenilen sürede kalanlara yatırım danışmanlığı imkânı sunulur.
 • Bunun yanı sıra bireysel emeklilik sisteminden emekli olanlar, hesapta biriken paralarını toplu veya aylık olarak alabilir.
 • Katılımcılar, İş Bankası bireysel emeklilikte emekli olana kadar kaldıkları zaman sağlık alanında tedavilerinde de büyük indirimler elde edebilir.

Yukarıda verilen imkânlardan yararlanmak isteyen herkes, İş Bankası’nın en yakın şubesine giderek veya bankanın telefon bankacılığını kullanarak sisteme katılmak için başvuruda bulunabilir.

İş Bankası Bireysel Emeklilikte E-Devlet Durum Takibi

İş Bankası bireysel emeklilik için e-devlet durum takibinin yapılmasında istenilen adımların uygulanması gerekir. Aşağıda e-devlet sistemi üzerinden bireysel emeklilik sorgulaması yapılması için takip edilmesi gereken adımlar sırasıyla verilmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Bireysel emeklilik sorgulaması yapılmadan önce “türkiye.gov.tr” adresine şifre ile giriş yapılması gerekir. Şifresi olmayanlar, PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında alabilir.
 • Sisteme giriş sağlandıktan sonra kimlik doğrulama yapılmalıdır. Bunun için ekrandaki bölüme T.C. kimlik numarası ve şifre yazılmalıdır.
 • Kimlik doğrulama adımının tamamlanmasından sonra sistemde yer alan menülerden “Bireysel Emeklilik Sorgulama İşlemleri” sekmesine gidilmelidir.
 • Bu sekmede bütün bilgiler otomatik olarak listelenir.

Yukarıda verilen adımlar sırasıyla uygulandıktan sonra e-devlet üzerinden kolay bir şekilde bireysel emeklilik sorgulama işlemleri yapılabilir.

İş Bankası İletişim

İş Bankası iletişim kanalları kullanılarak bireysel emeklilik ile ilgili bütün işlemler kolay bir şekilde yapılabilir. Özellikle bankanın 0850 724 0 724 numaralı müşteri hizmetleri hattı aranarak bankanın şubesine gitmeye ihtiyaç duyulmadan emeklilikle ilgili talepler hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Bunun dışında bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenler, bankanın en yakın şubesine başvuru formu ile beraber giderek müracaatta bulunabilir. Ayrıca İş Bankası’nın “www.isbank.com.tr”  internet adresinden bankanın bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için başvuru formu doldurulup gönderilebilir. İş Bankası’nın bütün iletişim kanallarından bireysel emeklilik iptali kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. İş Bankası bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyen herkes iletişim kanallarını kullanarak başvuruda zamanında bulunmalıdır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz