İş Bankası altın ve ziynet hesabı, altın fiyatlarında büyük dalgalanmaların görüldüğü günümüzde değerli bir yatırım aracı haline gelmiş olan altını, güvenli bir yerde saklamak isteyen altın yatırımcılarının bu ihtiyacını karşılamak üzere oluşturulmuştur. Şubeye uğrayarak, mobil uygulamadan veya internet şubesinden yapılan başvurular ile altın sahipleri kolayca İş Bankası altın hesabı açabilmekte ve altınlarını güvence altına alabilmektedirler.

İş Bankası Altın Hesabı Çeşitleri

İş Bankası altın hesabı türleri ikiye ayrılmaktadır ve:

  • Vadeli Mevduat Altın Hesabı,
  • Vadesiz Mevduat Altın Hesabı şeklindedir.

İş Bankası vadesiz altın hesabında altın sahibi, altınlarını bankaya 0,01 gram ve bunun katları şeklinde yatırabilmekte ve istediği zaman altınını bankadan alabilmektedir.

Ne var ki, vadesiz altın hesabında altının bankada beklediği süre içerisinde faiz uygulanmamaktadır. Bu hesap türünde altınla yapılan nakite dönüştürme, hesaplar arsında katarım yapma gibi işlemlerde işlem ücreti alınmaz ve vergi kesintisi yapılmaz. Vadesiz altın hesaplarında 5 kg ve daha büyük miktarlarda altın ile yapılan işlemler için şubenin 3 gün önceden bildirilmesi gerekmektedir.

Bir diğer altın hesabı türü olan vadeli altın hesabında ise altın sahibi altınını 10 gramdan başlayan bir miktarla bankaya belli bir süre için yatırır. Süresi, yani vadesi dolmadan bankadan alınamayan altına, vadesiz hesaptan farklı olarak bu süre içerisinde faiz uygulanacaktır. 6 aydan 1 yıla kadar vade seçenekleri ile sunulan İş Bankası vadeli altın hesabında yapılan altın işlemleri ve faiz kazançları üzerinden %15 stopaj ücreti alınmaktadır.

Hem vadeli hem de vadesiz altın hesaplarında hesap tutarının 100.000 TL’lik kısmı tasarruf mevduat sigortası kapsamına alınmaktadır. Tasarruf mevduat sigortası, bankanın iflas etmesi gibi durumlarda müşterinin uğrayacağı zararı en aza indirmek için oluşturulmuş bir sigortadır.

İş Bankası Altın Günleri

İş Bankasının düzenlediği altın günleri, altın sahiplerinin banka şubelerine ziynet eşyalarını ve altınlarını getirerek güne özel fırsatlarla ister altınlarını bozdurmaları isterlerse de hesaplarına yatırmaları içindir. Düzenli yapılan bu günler https://www.isbankasi.com.tr internet sitesinden öğrenilebilmekte olup 0850 222 3663 numarasından da altın günleri hakkında detaylı bilgi alınabilir.

İş Bankası Altın Hesabı Açma

İş Bankası altın mevduat hesabı açmak için şubelere gitme yolu seçilirse ilk önce şubede altın eksperlerinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Altın eksperleri altının saflığını ölçerek ona değer biçerler ve şubelerde bulundukları zaman aralığı şubeden şubeye değişmektedir. Altın eksperinin şubede olup olmadığını öğrenmek için 0850 724 0 724 numaralı çağrı merkezi aranabilir veya şube telefon numarası İş Bankası internet sitesinden öğrenilerek arama yapılabilir. Altın eksperi şubede ise şubeye gidildikten sonra müşteri temsilcisi tarafından bir başvuru formu doldurulması gerekir. Bu formu doldurmak için:

  • C. kimlik No,
  • Banka müşteri numarası bilgileri bulunmalıdır.

Altın hesabı açmak için internet bankacılığı yolu da seçilebilir ve bu işlem https://www.isbankasi.com.tr üzerinden internet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra kolayca halledilebilir.

Altın hesabı açmak çok kolay bir şekilde İş Bankası müşteri hizmetleri çağrı merkezinden de yapılabilmektedir.444 02 02 numaralı çağrı merkezi arandıktan sonra 1’e basılıp müşteri numarası girilerek veya 2’ye basılıp kart numarasıyla şifresi girilerek bu işlem bağlanılacak müşteri temsilcisi ile yapılabilir.

İş Bankası Altın Hesabı Faiz Oranları

İş Bankası vadeli hesap faiz oranları üzerine detaylı bilgi https://ww.isbankasi.com adresine girilip istenen altın hesabı sayfasından ‘’Faiz Oranları’’ butonuna tıklanarak öğrenilebilir. Vadeli hesap için 10 gr ve üzeri altın miktarlarında uygulanan faiz %0.75 olmaktadır.  Vadeli hesapta faizin uygulanmaya başlanması için altın en az 181 günlük vade ile yatırılmalıdır. Vadesiz hesap için ise faiz uygulaması bulunmamaktadır.

İş Bankası Altın Hesap Kapatma

İş Bankası altın hesabını kapatmak şubelere gidilerek veya çağrı merkezi üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Altın hesabı kapatıldığında hesapta bulunan altınlar hiçbir kayıp veya vergi kesintisi olmadan kişiye verilmektedir. Eğer vadeli altın hesabı açılmışsa ve altınlar vade dolmadan çekilmek istenirse uygulanmış olan faizler alınamayıp sadece yatırılan altın alınabilmektedir. İstenirse İş Bankası altın hesabı içerisinde bulunan altın nakit olarak da alınabilmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz