Vergi dairesi internet adresinden borcu yoktur yazısı almak çoğu zaman yeni bir iş kurarken ya da birine kefil olurken kullanılmaktadır. Belli durumlarda kredi isteminde de kullanılabilen borcu yoktur yazısı, internet üzerinden alınabilmektedir. Alınan  yazı, üzerinde bulunan barkot sayesinde taklit edilemez. Bu nedenle herhangi bir imzaya ya da onaya ihtiyaç bulunmamaktadır.

İnternetten Borcu Yoktur Yazısı Almak

GİB internet sayfasından borcu yoktur yazısı almak için öncelikle vergi dairesinin internet sitesine giriş yapılmalıdır. Giriş için parola ve şifre sorgusu aranmaktadır. Bu kapsamda eğer parolanız bulunmuyorsa öncelikle bunu temin etmelisiniz. Temin işlemleri için alt kısımda bulunan üye ol butonunu kullanabilirsiniz. Buradan yapacağınız bilgi girişleri sonucunda size bir şifre verilecektir. Bilgi girişleriniz dahilinde kimlik bilgilerinize ek olarak açık adresiniz istenmektedir. Gerekli bilgiler girildikten sonra, eğer sistemde daha önceden kaydınız varsa yeni şifre, sistemde kayıtlı telefon numaranıza ya da e- posta adresine gönderilir. Ancak sistemde kaydınız yoksa yapmanız gereken sisteme bir cep telefonu numarası girmek olacaktır. Gireceğiniz cep telefonuna önce onay kodu, ardından geçici şifre gönderilir. Gönderilen geçici şifre ile sisteme girişinizi yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Şifreli Giriş ile Vergi Borcu Yoktur Yazısı Almak

Şifre alımı sonrasında vergi dairesi veri tabanına giriş yapmalısınız. Ardından dilekçeler seçeneğine tıklamalısınız. Dilekçeler başlığı altında bulunan yeni dilekçe butonuna tıklayarak almak istediğiniz dilekçeyi seçenekler arasından bulmalısınız. Seçeneklerden borcu yoktur dilekçesini işaretlemelisiniz. Bir sonraki ekranda, aldığınız borcu yoktur yazısını hangi kuruma vereceğinizi yazmanız istenecektir. Yazıyı nereye verecekseniz oranın ismini yazmalısınız. Örneğin X Bankası. Borcu yoktur yazısını alma sebebiniz de sisteme eklenmelidir. Eğer bir kurumdan ödeme almak için bu yazıyı talep ediyorsanız, seçenekler arasından kamu kurum ve kuruluşlarından ödeme almak için, şıkkını işaretlemelisiniz.

İnternetten Alınan Borcu Yoktur Yazısının Çıktısını Alma

Borcu yoktur yazısı çıktısı için tüm işlemleri yaptıktan sonra ekranda yazıyı görmelisiniz. İşlemi yaptığınız gün içerisinde vergi dairesi sorgulamaları biter bitmez size bir çıktı verilecektir. Çıktı, e- mail adresinize mail olarak yollanır. Yollanacak belge e- imzalı olduğundan herhangi bir onaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Resmi evrak yerine geçen yazı, tüm resmi işlemlerde kullanılabilir olsa da, alım sırasında sizden istenen kurum bilgisi dahilinde üzerine yazı yazıldığından, başka bir işlemde tekrar siteden alınması gerekir.

Şirketler İçin Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma

Şirket evrakları dahilinde vergi borcu yoktur yazısı, şirket çalışanı iseniz ve şirketinizden ödeme bekliyorsanız kullanılabilmektedir. Bu kapsamda düzenlenen yazının içeriğinde ‘Şirket çalışanlarınızdan ….. vergi numaralı …… olarak vergi borcum bulunmamaktadır.’ Minvalinde bir yazı alınmaktadır. Alınan bu borcu yoktur yazısı, şirket ödemeleri için kullanılabileceği gibi, işe yeni başlama durumunda da istenebilir.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nerede Kullanılır?

Borcu yoktur yazısının kullanım alanları inşaat harcı ve yapı izinlerinde kullanılmaktadır. İnşaat harcı yatırılan ve inşaatı biten yapıların sahipleri, vergi borcu yoktur yazısı almalıdır. Ayrıca yapı kullanım belgesi alabilmek için de borcu yoktur yazısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında borcu yoktur yazısının kenarında aslen borcun bulunduğuna dair bir ibare varsa, bu vergi borcunun kaynağı tespit edilerek borç kapatılmalıdır. Kurumlardan alınacak ödemeler için istenen vergi borcu yoktur yazısı durumunda da eğer borç varsa, kurumdan alınacak ödeme ile borç kapatılır, eğer ödemeden geriye kalan miktar olursa kişilere verilir. ayrıca borcu yoktur yazısı, işe alım ve personel cv’lerinde de istenmeye başlamıştır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz