ING Bank bireysel emeklilik sorgulamasının yapılması için katılımcıların e-devlet sistemine giriş yapması gerekir. E-devlet sistemine giriş yapılması için muhakkak şifre alınması gerekir. Şifresi olmayanlar PTT şubelerine giderek alabilir. Şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama adımının tamamlanmasının ardından sayfadaki menüden “Bireysel Emeklilik Sorgulama” bölümüne tıklanarak online bir şekilde sorgulama işlemleri yapılabilir.  Bunun yanı sıra ING Bank bireysel emeklilik ile ilgili bilgilerin öğrenilmesi için bankanın en yakın şubesine de gidilebilir.

ING Bank Bireysel Emeklilik Müracaat

ING Bank bireysel emeklilik sistemine müracaat etmek isteyenler, istenilen evraklarla beraber bankanın en yakın şubesine giderek yetkili görevlilerin yardımı ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Sisteme katılma işlemleri gerçekleştikten sonra katılımcılar, her ay düzenli bir şekilde maaşlarından %3 oranında katkı payını ödemelidir. Katkı paylarının her ay ödenmesi durumunda devlet de %25 oranında para verir. İsteyenler katkı payını toplu veya dönem dönem ödeyebilir. Bireysel emeklilik sisteminde emekli olma zamanı gelene kadar kalma durumunda devletin bütün imkânlarından yararlanma fırsatı elde edilir.

ING Bank Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl Çalışır?

ING Bank bireysel emeklilik sisteminin çalışma sistemi, katılımcıların ödedikleri katkı paylarına göre değişkenlik gösterir. Yani katılımcılar bireysel emeklilik sistemine katılmaya hak kazandıkları zaman ödemeleri gereken miktarı ve süreyi kendilerine göre belirler. Belirlenen miktar ve süre doğrultusunda sistemde daha fazla para biriktirme ve sistemden erken emekli olma durumu söz konusu olabilir. Sisteme yatırılan paralar ne kadar çok olursa, devletin sunduğu para imkânları da o kadar fazla olur. Bununla birlikte sistemde ne kadar uzun süre kalınırsa, o kadar kısa sürede emekli olma şansı da elde edilir. Ayrıca katılımcılar, 1 yıl sürede ING Bank’ın bireysel emeklilik sisteminde kaldığı zaman hesaplarındaki paraları istedikleri başka bankanın hesabına aktararak o bankanın sistemine geçebilir. ING Bank bireysel emeklilik sisteminin bu imkânlarından yararlanmak isteyenler, bankanın en yakın şubesine giderek başvuruda bulunabilir.

ING Bank Bireysel Emeklilik Başvuru İçin Şartlar

ING Bank bireysel emekliliğe başvuru için istenilen şartların yerine getirilmesi gerekir. Aşağıda bankanın bireysel emeklilik sistemine müracaatta bulunmak için talep edilen koşullar sırasıyla açıklanmaktadır:

 • ING Bank bireysel emeklilik sistemine katılacaklar, kesinlikle reşit olmalıdır.
 • Ayrıca katılımcıların 45 yaşının üstünde olmaması gerekir. Çünkü bireysel emeklilik sistemine katılmak için belirlenen yaş sınırı 45’tir.
 • Bunun yanı sıra sisteme katılacakların bireysel emeklilik sistemi ile ilgili elde edilen hakları tamamen kullanabilir olması gerekir.
 • Bireysel emeklilik sistemine katılacakların her ay %3 oranında katkı payını ödemeleri gerekir.

Yukarıda verilen şartlar doğrultusunda isteyen herkes ING Bank bireysel emeklilik sistemine katılım gösterebilir.

ING Bank Bireysel Emeklilik Sözleşmesi ve Planı

ING Bank bireysel emeklilik sözleşmesi ve planı, sisteme katılacakların ödeyecekleri katkı paylarını, sistemdeki birikimlerini, emekli olma durumunu, sistemden ayrılmalarını, yapılan kesintileri ve fon yatırımlarını düzenleyen bilgi içerikli sözleşmedir. Bu sözleşme sayesinde sistemden emekli olacaklar, her türlü haklarını kullanabilme imkânına sahip olur. Bunun dışında sözleşmenin sunulması sayesinde sistemden erken ayrılma şansı da elde edilebilir. Bu yüzden ING Bank bireysel emeklilik sözleşmesi, sisteme katılacakların banka veya şirketler arasında yaptıkları en önemli detaylardan birisidir.

ING Bank Bireysel Emeklilik Ne Sağlar?

ING Bank bireysel emeklilik katılımcılara birçok avantaj sağlar. Aşağıda ING Bank bireysel emekliliğe katılacakların elde ettikleri avantajlar ile ilgili bilgiler yer alır. Bu avantajlar şu şekildedir:

 • ING Bank bireysel emekliliğe katılma durumunda her ay düzenli olarak %3 oranında katkı payının ödenmesi ile devlet tarafından %25 oranında para desteği alınabilir.
 • Bununla birlikte sistemde kalma sürelerine göre, devlet para desteklerini sunmaya devam eder.
 • Bunun dışında ING Bank bireysel emeklilik sayesinde emeklilik planı yılda 4 defa değiştirilebilir.
 • Ayrıca bankanın bireysel emeklilik sistemine katılım gösterenler, her ay ödedikleri katkı payının tutarını ve süresini değiştirebilir. İsteyenler toplu veya dönemler arasında katkı payını sisteme yatırabilir.
 • ING Bank’ta 2 yıl süre kalınması sonucunda başka bankalar da tercih edilerek 1 yıl içerisinde hesaplardaki paralar seçilen başka bankaya aktarılabilir.
 • ING Bank dışında başka yerlerden de emekli sözleşmesi olanlar, bankanın bireysel emeklilik sisteminden emekli olma yaşı geldiği zaman hesapları birleştirebilme şansına sahip olur.

Yukarıda verilen avantajlar ile katılımcılar ING Bank bireysel emeklilikten emekli oldukları zaman geleceklerine yönelik yatırımlarını kolay bir şekilde biriktirip, sistemden ayrıldıkları zaman paralarını toplu bir şekilde kullanabilir.

ING Bank Bireysel Emeklilik Sorgulama İşlemleri

ING Bank bireysel emeklilik sorgulama işlemleri online olarak internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir. Aşağıda bankanın bireysel emeklilik sorgulama işlemlerinin internet üzerinden yapılma aşamaları detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:

 • ING Bank bireysel emeklilik sorgulama işleminin yapılmasından önce “www.turkiye.gov.tr” adresine e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekir.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama işlemi için ekranda yer alan kutucuğa T.C. kimlik numarası ve şifre yazılmalıdır.
 • Gerekli bilgiler eksiksiz bir şekilde girilip kimlik doğrulama işleminin yapılmasından sonra sistemde yer alan “Bireysel Emeklilik Sorgulama” sekmesine basılmalıdır.
 • Sekmeye gidildikten sonra otomatik olarak bireysel emeklilik ile ilgili bilgiler ana sayfaya düşecektir.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz