İktisat mezunu ne iş yapar, kamu kuruluşlarında bulunabileceği gibi özel sektörde de olabilmektedir. İktisat mezunu kişiler, kamu kurum ve kuruluşlarında uzman, denetçi, denetmen gibi ünvanlar alabilmektedir. Aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı gibi kurumlarda Hazine Uzman Yardımcılığı, Hazine Kontrolörlüğü gibi mesleklerde de çalışma imkânları bulunmaktadır.

Bu gibi yerlerde çalışmak isteyenlerin KPSS puanlarının da iyi derecede olması gerekmektedir. Özel sektörde de iktisat okumuş olan kişiler için bankacılık, borsa uzmanlığı, işletme yöneticisi gibi geniş çalışma alanları bulunmaktadır. İktisat bölümünen mezun kişiler, kamu ve özel sektörde iş imkânı bulabileceği gibi kendi işletmelerini açmayı ya da uluslararası finans sektöründe çalışmayı da tercih edebilmektedir.

İktisat Bölümü Taban Puanları

İktisat için gereken puan okullara göre değişiklik göstermekle birlikte 2019 yılına göre İstanbul Boğaziçi Üniversitesi taban puanı en yüksek olan üniversitedir. İktisat en temel tanımıyla ekonomik anlamda üretim, tüketim, ticaret ve bu dallara ait dinamikleri inceleyen bir bilim dalıdır. Eğer bu bölümü okumak istiyorsanız hem sayısal hem de sözel konulara ilgi duymanız gerekecektir. İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinde okutulan bölümlerden biri olan iktisat bölümüne TM puanı ile yerleşilmektedir. Bölümde matematik, istatistik, maliye, ekonometri gibi dersler ağırlıklı olarak okutulmaktadır.

İktisat bölümü için 2019 yılına göre ilk üç sıradaki üniversiteye göre taban puanları şu şekildedir:

  • Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul) / İktisat (İngilizce): 477,52
  • İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Ankara) / İktisat (İngilizce): 471,73
  • Galatasaray Üniversitesi (İstanbul) / İktisat: 453,99

İktisat Mezunu Maaşları

İktisat bitirmiş olanların geliri, yeni başlayan bir çalışan için 3000-5000 TL arasında değişebilmektedir. İktisat mezunu kişiler meslekte yükseldikçe ve tecrübe kazandıkça çalışılan kuruma da bağlı olmakla birlikte alınacak maaş tutarı daha da artabilmektedir.

İşletme Nedir?

İşletmenin tanımı, işletmelerin kurulması, işletmelerin çalışma sistemlerinin anlaşılması, işletme yönetimi becerisini geliştirmeyi kapsamaktadır. İktisat bölümü ile ortak alanlarda çalışan işletme bölümü, işletme yönetimine yönelik olarak eleman yetiştirerek işletme ve ekonomi alanlarında araştırmalar yapmaktadır. İşletme bölümünde alınacak başlıca dersler arasında pazarlama, finansal yönetim ve işletme yönetimi gibi dersler bulunmaktadır. İktisadi ve idari bilimlerin ortasında bulunan işletme, bölümde okuyan bireylerin yönetim becerisi ve ekonomik açıdan yorumlama yeteneklerini geliştirmektedir.

İşletme Mezunu Ne İş Yapar?

İşletme bölümü iş olanakları özel veya kamu sektörü olarak ayrılmakla beraber iki alanda da birçok meslek seçeneği vardır. İşletmeden mezun olan kişiler, muhasebe departmanında ya da analiz birimlerinde çalışabilir, şirket geleceğine yönelik planlamalar oluşturabilirler. Muhasebe alanında ise finansal oranlar, yıllık raporlar, çalışanların ücret hesaplaması gibi alanlar da iş imkânı bulunabilmektedir. Özel sektörde yeni işe başlayan işletme mezunları asgari ücret almaktadır.

Devlet memuru olarak uzman ya da müfettiş kadrosunda işe başlayan bir kişi 2019 yılına göre 4000 TL maaş almaktadır. Mali müşavirler de başlangıçta asgari ücret almakta; ancak kişinin 3 yıl boyunca staj yapması gerekmektedir. Staj yapılan süre boyunca ise çoğu yerde maaş verilmemektedir. Prim borçları da stajyerler tarafından ödenmektedir. İşletme okuyan kişiler muhasebe temeline dayalı bilgiler edinirken; iktisat mezunu olan kişiler daha çok finansal gelişmeler ve güncel olaylar üzerinden hareket etmektedir.

İşletme Taban Puanları 2019

İşletme için gereken puan 2019 yılı üniversite yerleştirme sonuçlarına göre ilk üç üniversite için şu şekidedir:

  • Koç Üniversitesi (İstanbul) / İşletme (İngilizce,Burslu) : 502,16
  • Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul / İşletme (İngilizce,Örgün) : 484,37
  • İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi(Ankara) / İşletme (İngilizce, Burslu) : 469,02
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz