Hukuk büroları tahsilat işlemleri, borçlular ile hukuk büroları arasındaki alacak işlemleridir. Kurumlar ya da kişiler borçlu olan kişilerle kendileri uğraşmamak ve borcu resmileştirmek için hukuk bürolarına verirler. Hukuk büroları ya da şirketler de kişilere teker teker tahsilat bildirimi yapmaktadır. Hukuk tahsilat sistemi ve yöntemleri kuruma, borçlu olan kişilere ve borcun durumuma göre değişiklik gösterebilir.

Hukuk Bürolarının Tahsilat Yöntemleri

Hukuk bürolarının tahsilat yöntemi, borçluya, borçlanılan kurumlara ve borç durumuna göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak kullanılan tahsilat yöntemleri:

  • Kısa mesaj yoluyla toplu ya da kişiye özel mesaj yoluyla (SMS)
  • E-posta ve e-mail yöntemleri ile borçlulara ulaşma
  • Telefonla arayarak borçlulara ulaşma
  • Eve mektup ya da beyanname göndererek borçlulara bildiri yapma

Gönderilen mesaj ve e-postalar ilk adım olmaktadır.  Bu mesajlarda tüketicinin var olan bir borcu olduğunu, geciktirdiğini ve ödeme yapması gerektiğini belirtmektedirler. Mesajlarda ayrıca borçların ödenmemesi durumunda yasal işlem başlatılacağı da belirtilir. Yasal işlem boyutu hukuk bürosu tarafından yapılacak olan icra gibi işlemlerdir.

Hukuk Bürolarından Telefonla Tahsilat Bildirimi

Telefonla borç tahsilatı, borçların ödenmemesi durumunda mesajlardan sonra gelinen noktadır. Mesaj atıldıktan ve uyarı yapıldıktan bir süre sonra hala borçlar ödenmiyorsa hukuk bürolarında tahsilat için telefon yöntemine geçilir. Burada tüketiciler ya da diğer adıyla borçlular tek tek hukuk bürolarındaki yetkililer tarafından aranır. Bu telefon konuşmasında önce borç hakkında bilgi verilir. Daha sonra ödenmeye devam etmemesi durumunda başlatılacak yasal işlemler söylenir. Tüketicinin borcu ödeyip, ödemeyeceği bilgisi alınır ve konuşma biter. Bazı hukuk büroları borçların ödenmesi konusunda ısrarcı davranabilmektedir. İcra gibi yasal işlemlerden de bahsedilir. Borç ödenmemeye devam ederse icra takibi başlatılacaktır. Bu icra takibi mektupla beraber borçlunun evine gönderilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz