Harçlık avansı paraya çevirme işlemleri özellikle nakit sıkıntısı çeken öğrencilerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Üniversite öğrenimi boyunca Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi alan kişiler için her ay belirli oranda para yatırılmaktadır. Ziraat Bankası aracılığıyla öğrencilerin hesaplarına yatırılan bu paraların yanı sıra, Genç Bakakart’a tanımlı olarak avans da kullanılabilmektedir. Bu harçlık avanslar öğrencilere nakit olarak verilmez ancak belirli yöntemler izlenerek harçlık avans nakite çevirme işlemleri uygulanabilmektedir. Harçlık avans kullanan kişiler diğer ayda alacağı paradan düşülmektedir. Hem kredi kartı hem de bankamatik kart olarak kullanılan Ziraat Banaksı Genç Bankkartı aracılığıyla harçlık avanslar kullanılabilmektedir.

Harçlık Avans Açtırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Harçlık avans hesabı açtırma işlemi yapmak için herhangi bir yöntem izlenmesine gerek yoktur. Üniversite öğrenimi için KYK’dan kredi talebinde bulunan kişiler, bankaya başvurularını yaptıktan sonra, hesaplarında otomatik olarak harçlık avans tanımlanmaktadır. Harçlık avansa tanımlı olan limite göre tüm harcamalarınızı Genç Bankart ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Hesaba tanımlı harçlık avanslar banka üzerinden nakite dönüştürülmez. Bu işlem için öğrencilerin farklı yöntemlere başvurmaları gerekmektedir. Özellikle kuyumcular ve döviz işlemi gerçekleştiren kurumlardan nakit avansı paraya çevirme işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu işlemler sırasında örneğin; harçlık avans limitiniz 500 TL ise dönüştürme işlemi gerçekleştirildikten sonra bu ücret üzerinden belirli oranda komisyon alınır.

Harçlık Avansı Paraya Çevirme Yöntemleri Nelerdir?

Harçlık avans nakite çevirme yöntemleri arasında öğrencilerin en çok kuyumcuları kullanmaktadır. Bunun yanı sıra harçlık avansını nakite dönüştürmek isteyen kişiler;

  • Bakkal, market, tekel vb. kurumlarla anlaşabilir
  • Kuyumculardan altın alıp bozdurabilir
  • Döviz firmalarını kullanabilir
  • Sanal para hesaplarını kullanabilir

Nakit avansını paraya çevirecek olan kişiler kuyumcular vasıtasıyla bu işlemi gerçekleştirmesi halinde öncelikle güncel fiyattan, avansına göre altın satın alması gerekmektedir. Bu işlemi kuyumcuların yanı sıra döviz işlemleri yapan firmalar üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkündür. Altın ya da döviz alıyor gibi gösterilerek harçlık avanslar nakite dönüştürülür. Bu işlemler harçlık avansı aynı miktarda almanıza izin vermemektedir. Bu yöntemlerle harçlık avansın sadece bir kısmı nakite dönüştürülür. Harçlık avans nakite çevirme işlemi için sanal kart hesaplarını da kullanmanız mümkündür.

Harçlık Avans Limiti Ne Kadardır?

Harçlık avans limiti belirli dönemlerde bankanın politikasına göre değişiklik göstermektedir. Şuan için KYK’dan kredi alan tüm öğrenciler için güncel harçlık avans limiti 400 TL olarak belirlenmiştir. Kullanılan harçlık avansın tutarı diğer ay yatırılacak para üzerinden otomatik olarak kesilmektedir. Harçlık avansın geri ödenmesinde herhangi bir faiz uygulanmaz. Genellikle harçlık avans limitleri ve kredi miktarı her yıl Ocak ayında artmaktadır. Harçlık avans limitlerini en karlı şekilde nakite çevirmek için pos cihazı kullanan yerel market ya da bakkallarla anlaşabilirsiniz. Özellikle bu bu kişilerin tanıdık olması, herhangi bir komisyon alınmadan harçlık avansınızın nakite dönüştürülmesini sağlayacaktır.

Altın Alarak Harçlık Avans Nasıl Nakite Çevrilir?

Kuyumculardan harçlık avans çevirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi için altın alınması gerekmektedir. Örneğin; 500 TL nakit avans limiti için genellikle gram altın satın alınır ve bu altınlar anında bozdurularak kuyumcu tarafından size nakit olarak harçlık avans verilir. Bu işlemi yaparken komisyon talep edilebilmektedir. Komisyon alınmasa bile nakit avansla alınan altın kısa süre içinde bozdurulduğu için fiyat düşmektedir. Harçlık avans nakite çevirme işlemi için pos cihazı kullanan tanıdık market veya işletmelerden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Harçlık avansların nakite döndürülmesi için en çok kullanılan yöntem altın alışverişidir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz