Harçlık Avansı Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?
Harçlık Avansı Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

Harçlık avansını nakite çevirmenin nasıl yapıldığını incelemeden önce, harçlık avansının ne olduğunu incelemek faydalı olacaktır.

Harçlık Avansı Nedir?

Harçlık avans işlemi üniversite öğrencilerinin öğrenim kredisi olarak faydalandığı, Ziraat Bankası tarafından sunulan Genç Bankart özelliğidir. Bu kartlarda, üniversite öğrencilerine her ay belirli günler 500 TL olarak hesaplarına para yatmaktadır. Bu paranın dışında talebe gore açılabilen nakit avans özelliği bulunmaktadır. Normal şartlarda harçlık avansı nakite çevirme mümkün değildir. Nakit para çekme imkanı bulunmayan bu harçlık avans türü yalnızca alışverişlere kullanılır.

Harçlık Avans Hesabı Nasıl Açılır?

Harçlık avans hesabı açabilmek için, üniversiteye başlayan öğrencilerin başvurusu gerekmektedir. Üniversiteye başlamış her öğrenci başvuru yapması durumunda Ziraat Bankası’ndan banka kartı almaktadır. Ancak Harçlık Avansı alabilmek için, öğrencinin ikamet ettiği yere en yakın Ziraat Bankası şubesine özel olarak başvuru yapması gerekmektedir. Harçlık Avans, BankkartGenç’in bağlı olduğu vadesiz mevduat hesabında para kalmadığında devreye girerek öğrenci için ekstra alışveriş imkânı sağlar. Harçlık Avans’tan harcanan tutar, öğrencinin aldığı KYK burs / öğrenim kredisinden otomatik olarak tahsil edilir.

Harçlık Avans Nakite Çevirme Yöntemleri

Harçlık avans hesabının kritik özelliği nakit kullanımı değil alışveriş olarak kullanıldığı bir hesap olmasıdır.

Alışverişi Nakite Çevirme Yöntemi

Harçlık avans nakite çevirme yöntemlerinden ilki olan alışverişi nakit paraya çevirme yöntemi ile alışveriş yapılan bakkal, market ya da mağazaya giderek, hesaptaki harçlık avans karşılığında bu yerden nakit para talep edilebilmektedir. Bu yöntem en çok kullanılan harçlık avans nakite çevirme yöntemlerinden biridir. Kimi yerler bu işlemi yapmak için komisyon almaktadır.

Hesap Ödeyerek Nakite Çevirme Yöntemi

Hesap ödeyerek Harçlık Avansı nakite çevirme yönteminde, öğrencilikte sıkça kullanılan Alman usulü hesap ödeme yöntemine başvurulur. Harçlık Avans özelliği bulunan banka kartına sahip olan öğrenci, kartı ile arkadaşlarının da hesabını ödeyerek, ödemesinin karşılığında onlardan nakit para alabilir.

Altın Alarak Nakite Çevirme Yöntemi

Altın satın alarak Harçlık Avansı nakit paraya çevirme yöntemi de en çok kullanılan yöntemler arasındadır. İlgili bankanın internet bankacılığı ya da mobil uygulaması üzerinden bir altın hesabı açtırarak, gram altın alınabilir. Sonrasında ise bu gram altın satılarak nakit paraya çevrilebilir. Benzer şekildeki farklı bir yöntem ise aynı işlemi kuyumcuda yapmaktır. Kuyumcuya gidilerek Harçlık Avansın olduğu banka kartı ile gram ya da çeyrek altın alınarak, sonrasında da bu altın satılıp nakit paraya çevrilebilir.

Harçlık Avansın Hesap Hareketleri Nasıl İncelenebilir?

Harçlık avansın bağlı olduğu kartın hesap hareketlerini incelemek oldukça kolaydır. Nerede ne zaman ne kadar harcamışım diyen öğrenciler, harcama geçmişini internet bankacılığı üzerinden, çağrı merkezinden, mobil uygulamadan, ATM’lerden ya da en yakın şubeye giderek dökümünü çıkarabilmektedir. Bakiye öğrenmek için ise öğrencilere hızlı çözüm olması amacıyla banka, SMS  ile bakiye öğrenme imkanı sunmuştur. Bu özellik, acil durumlarda ya da ihtiyaç anında, hesap bakiyesini öğrenmek isteyenler için büyük bir kolaylık sağlamıştır. Bakiyeyi öğrenmek için, banka sistemine kayıtlı olan cep telefon numarasından 4747’e HARCLIK AVANS BAKIYE yazarak kısa mesaj gönderilmesi yeterli olacaktır. Bakiye bilgisi bir dakika içerisinde göndericinin cep telefonuna mesaj olarak gelmektedir.

Harçlık Avans Harcamaları Nasıl Ödenir?

Harçlık Avansın ödenmesi, öğrencinin her ay  almakta olduğu öğrenim kredilerinden harçlık avanstan kullanılan tutar kadar düşülerek yapılmaktadır. Harçlık avansın tamamının öğrenci tarafından kullanılması durumunda ise; bir sonraki ay harçlık avans olmaksızın borç otomatik olarak ödenerek KYK’dan gelen tutar 50 TL olarak hesaba yatacaktır. Harçlık avansın öğrenciler için en iyi yanı komisyon ve faiz alınmamasıdır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz