Banka hesabı sorgulama, banka hesaplarını unutan kişiler tarafından ekstra işletim ücreti ödememek adına hangi bankada hesabının bulunduğunu öğrenmek için gerçekleştirilen işlemdir. Müşteriler tarafından kullanılmayan hesapların kapatılması, banka hesabı için işletim ücreti ödememek açısından önemlidir. Eylül 2013 ayından itibaren getirilen düzenlemeye göre hesabını aktif şekilde kullanmayan, uzun süre hareketsiz kalan hesaplar için hesap işletim ücreti kesilmektedir.

Bu nedenle hangi bankada hesap bulunduğunun öğrenilmesi, müşteriler için önem taşımaktadır. Bu aşamada birebir olarak bankalarla görüşebilir ya da e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikle çalıştığınız bankaların internet bankacılığı sayfasına giderek “şifre yenileme” kısmını seçebilir ve kimlik numaranız ile şifre yenilemesi yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Eğer bankada hesabınız bulunmuyorsa şifre yenileme işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

E-Devlet Banka Hesabı Sorgulama

E-Devlet üzerinden hesap sorgulama işlemini https://giris.turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem üzerinden edinebileceğiniz bilgiler:

  • Türkiye’de adınıza hangi bankada hesap bulunduğu,
  • Hesapların açık veya kapalı olup olmaması,
  • Açık olan hesapların hareket dökümüdür.

Bu tip durumları önlemek adına kullanılmayan banka hesabının kapatılması gerekmektedir. E-devlet üzerinden “Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama” kısmına girdiğinizde Hesap Tanımlama bölümünden banka hesabı tanımlayacakmış gibi işlem yapmanız gerekmektedir. Tanımlama yapacakmış gibi karşınıza çıkan banka listesini tek tek denemeniz gerekmektedir.

Eğer listeden seçtiğiniz bir bankada hesabınız bulunuyorsa o bankaya ait hesaplarınız listelenecektir. Bu şekilde hangi bankada hesabınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Çıkan listede bütün bankalar bulunmadığından listede olmayan diğer bankalar için müşteri hizmetlerini arayarak sorgulama yapabilirsiniz. 

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi alma işlemi T.C. kimlik numarasının yazdığı kimlik kartı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet belgelerinden herhangi biriyle birlikte PTT merkezleri ya da müdürlüklerinden gerçekleştirilebilmektedir. E-devlet şifresi banka hesabı ya da borç sorgulama, ödeme işlemlerinizde her zaman gerekmektedir.

E-Devlet Şifremi Unuttum

E-devlet yeni şifre oluşturmak istiyorsanız mobil bankacılık veya mobil imza yöntemlerini kullanabilirsiniz. Şifre unutulması durumunda yapılacaklar:

  • Cep telefonunuzu turkiye.gov.tr‘ye kaydederek doğruladıysanız PTT’ye gitmenize gerek kalmadan şifre oluşturabilirsiniz.
  • Mobil imza ya da elektronik imzanız varsa bunlardan birisini kullanarak sisteme giriş yapabilir ya da yeni şifre oluşturabilirsiniz.
  • Yukarıdaki işlemleri de gerçekleştiremiyorsanız PTT şube ya da merkezlerinden yeni e-devlet şifresi almanız gerekecektir. E-Devlet şifrenizi kullanarak sistem üzerinden birçok konuya dair sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda sisteme girerken yaşadığınız sorunla ilgili size uygun olan seçenek ile devam edebilirsiniz. Sistem, yaşanan sorunla ilgili vereceği bilgilerle yönlendirme sağlayacaktır. Devam edebileceğiniz seçenekler:

  • Şifremi Hatırlamıyorum
  • Hesabıma Bir Başkasının Eriştiğini Düşünüyorum
  • Şifremi Bilmeme Rağmen Oturum Açamıyorum
  • SMS ile Şifremi Yenileyemiyorum

E-Devlet Askerlik Sorgulama

E-Devlet üzerinden askerlik durumu öğrenmek isteyenler, e-Devlet kapısı arama kısmına “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” yazdıklarında Milli Savunma Bakanlığı tarafından sağlanan hizmet sayfasına yönlendirilmektedir. Ekranda görülen bilgilendirme yazısının okunması, kabul edilmesi ve daha sonra “Yeni Belge Oluştur” butonuna tıklanması gerekir. “Dosyayı indir” seçeneğini kullanarak bu şekilde askerlik durum belgenizi almış olursunuz.

E-Devlet Borç Sorgulama

E-devlet üzerinden borç öğrenme işlemini gerçekleştirmek için e-Devlet’e giriş yaparak “Borç Sorgulama” yazdığınızda Gelir İdaresi Başkanlığı işbirliği ile oluşturulmuş borç bilgisi kısmına yönlendirilirsiniz. Ekranda süresinde ödenmeyen güncel borçlar ve toplam borçları görmek mümkündür. Vatandaşlar bu şekilde vergi borcu bulunup bulunmadığını öğrenebilmektedir.

 

E-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlar, banka hesabı sorgulama, vergi borcu sorgulama, askerlik sorgulama gibi işlemlerini şifreleriyle birlikte sorgulama, başvuru, ödeme gibi hizmetlere kolayca erişebilmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz