Halka arz; hisse senedi satışlarını yapmak istediğini yayın eden şirketlerin tüm yatırımcı olmak isteyen kişiler hissedar yolu açma kapsamında izlenen faaliyettir. Halka arz işlemi sırasında şirketlerin ve şirketlerdeki sahip olunan varlıkların daha küçük parçalara pay edilip, satışa çıkarılması olayına denir.

Şirketler yaşanması ihtimal olan farklı nedenlerden dolayı çözüm odaklı halka arz yöntemini tercih edebilirler. Başarılı bir şekilde büyüme oranları yüksek bir şekilde devam eden şirketlerin faaliyetlerini daha geniş bir alana yayması, yatırımcılarına ek olarak fon sağlamak amacı ile finansal kaynak açıkları olan şirketlerin borçlarını rahat bir şekilde ödeyebilmesi için halka arz yöntemi tercih edilebilir.

Bir yandan da yatırımcı kesim hisse senedi olarak borsada işlemlerine devam eden şirketlerin değerlerine yatırım yapma yöntemlerini tercih edebilirler. Daha çok halka arz işlemi uzun vadeli bir şekilde olumlu sonuçları beraberinde getiren yöntemlerden bir tanesi oluyor.

Halka arz; kendi içinde birincil ve ikincil olmak üzere iki farklı grupta incelenir. Birincil halka arz işlemi yapılabilmesi için daha önceki süreçlerde halka açık olmayan şirketlerde tercih edilir. İkincil halka arz işlemi daha çok önceden halka arz işlemi yapılmış fakat arz oranlarının bir hayli düşük kalmasından dolayı işlemin ikinci kere yapılması sırasında tercih edilir.

Halka arz için aranan şartlar nelerdir?

Halka arz işleminin yapılabilmesi için şirketlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Aranan bu şartlar;

  1. Aracı kurumlar ile iletişime geçilmesi gerekir.

Halka arz yapma sırasında asıl amaç şirketlerin ilk olarak aracı kurumlar ile iletişime geçmesi bunun hemen peşine de aracılık sözleşmesi yapması gerekir. Söz konusu olarak yer alan kurum sırasında halka arza yetkili olarak bulunan bir kurum olma şartı vardır. Sözleşmeye imza atılması ile beraber halka arz işlemi başlamış olacak.

  1. Sermaye piyasa kurulu ( SPK ) ile iletişime geçilmelidir.

Sermayelerini halka açık bir hale getirmek isteyen şirketlerin ilk olarak sermaye piyasa kurulu işle sözleşme imzalama zorunluluğu vardır. Bu sayede SPK denetimleri ve kararlarına bağlı bir şekilde çalışma hayatına devam ederler. Şirket SPK mevduatına uygun bir hale getirilmesinin ardından halka arz edilecek hale getirilmesi gerekir. Yapılması gereken tüm işlemlerin yerine getirilmesi ile beraber aracı kurum; SKP ile Borsa İstanbul kapsamında söz konusu olan şirketlerin başlaması için başvuru yapması gerekir.

  1. Şirketler borsa İstanbul ve SPK uzmanları tarafından incelenmesi gerekir.

Şirketlere ait merkez bina kapsamında genel faaliyetler, piyasa değeri gibi ana özellikleri Borsa İstanbul ile beraber SPK yetkililer tarafından incelenmesi gerekir. Bu kurumlara gerekli bilgileri verme şartı aranır. Verilerin uygun olup olmadıklarının kabul edilmesi ile beraber şirketlerin halka arz işlemlerine fiili bir şekilde başlamaları gözlenecektir.

Halka Arz Nedir? Nasıl Yapılır?
halka arz nedir, nasıl yapılır

Halka arz işlemi nasıl kazandırır?

Halka arz işlemi kazanç kısımlarının beraberinde getirdiği birçok avantaj vardır. Bu avantaj ile beraber şirketler ve şirket ortakları bir hayli kazanç elde edeceklerdir. Sunulan avantajlar;

  1. Finansman desteğini beraberinde getirir.
  2. Mali yapının daha güçlü bir hale gelmesi sağlanır.
  3. Likitide destekleri gelir.
  4. Prestiji arttırma konusunda oldukça etkisi vardır.
  5. Kredibilite konusunda mali açıdan müşteri ve tedarikçileri için güvenli bir ortam yaratmasından dolayı artmasına yardımcı olur.
  6. Değer artışları normale oranla daha çok artış gösterir.

Beraberinde getireceği birçok avantajın yer almasından dolayı halka arz işlemleri gerçekten de birçok şirket tarafından en çok tercih edilen işlemlerden bir tanesi olacak.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz