Golden Cross genel itibariyle “Altı Kesişim” anlamına gelen bir kavramdır. Piyasalarda yalnızca hareketli ortalamalara bakılarak gerçekleştirilen bir trend değişimin göstergesi olmaktadır. Genellikle Golden Crossun en sık olarak gerçekleştirilen göstergesi 50 günlük hareketli ortalama ile 200 günlük ortalamanın kesişimi olarak adlandırılmaktadır. Bu tabir piyasadan piyasaya değişiklik göstermekle birlikte kullanıcılar bahsi geçen rakamları kullanarak fibonacci dizisi ile de güncellenmektedir.

Golden Cross Yatırımcı Psikolojisi

Golden Cross yatırımcı psikolojisi ile bir piyasa hayal edilerek 200 günlük gerçekleşen fiyatların ortalamasını 200 günlük hareketli oluşan ortalamalar temsil edilebilmektedir. 200 günlük oluşan hareketli ortalama dahilinde yatırımcıların ortalama maliyetleri nitelenmektedir. Daha kısa vadeli olarak gerçekleşen 50 günlük olarak belirlenen piyasada peydah olan fiyatların ortalamasını nitelemektedir. Kısacası 50 güne dahil olarak gerçekleşen aşlım ve satımları gerçekleştirenlerin ortalama maliyetidir. Şayet 50 günlük olan fiyatlar, 200 günlük fiyatların yukarısına çıkması halinde bu piyasa üzerinden gerçekleşen hissede, emtia veya menkul kıymete olan talebin artması anlamına gelmektedir. Bahsettiğimiz talep fiyatları yansıtmış demektir. Son olarak insanlar ürünleri almaya daha hevesli olarak yaklaşırlar.

Golden Cross Neden Önemlidir?

Golden Crossu önemli hale getiren sebep kesişimin aşağı yönlü hereklerinin gerçekleşmesi itibariyle sonlanması durumunda o coin’de artış döngüsünün büyük ihtimalle açılmış olduğunu göstermektedir. Golden Cross’un bir diğer önemli niteliği ise fiyat grafiğinin altında gerçeklemiş olmasından kaynaklıdır. Çoğu zaman uzun vadeli olarak gerçekleşen durumlarda teknik analistler golden crossu gördükleri takdirde “long emir” yani alım emri gerçekleştirirler. Mevcut işaretlerin tam tarsini ifade en bir durum vardır, o da “death cross” olarak adlandırılan güçlü bir düşüş göstergesidir. Kısacası 50 günlük ortalama; 200 günlük hareketli ortalama hattını aşağı yönde kırabilmektedir. Mevzu bahis olan kesişim fiyat grafiğinin üzerinde gerçekleşmiş olacaktır. Bu durum direk düşüş göstergesini temsil etmektedir. Kaldıraçlı bir platform içerisinde işlem yapılmaktaysa bu bölgede “short” işlem açılması gerekmektedir.

Aşağı Kırılma Nasıl Gerçekleşir?

Aşağı kırılma gerçekleşirken üç aşama bu durumu takip etmektedir. İlk olarak bir düşüş trendi sonucunda satışlar tükenerek dip yaşanıyor. İkinci olarak daha kısa hareketli ortalama herhangi bir koğuşu tetiklemek ve eğilimin ters yönünde çevrilmesini onaylamak daha fazla hareketli ortalama boyunca bir geçiş oluşturmaktadır. Son olarak ise daha fazla fiyatların artması için devam eden bir yükselişin eğilimidir.

Golden Cross Uygulamaları

Golden Cross uygulamaları aracılığıyla günlük traderler gün içerisinde golden cross kesimlerini işlemek amacıyla 5 ile 15 dönem hareketli ortalamalar gibi daha küçük zaman aralıkları tercih edilmektedir. Grafiklerin zaman durumu ise 1 dakika ile haftalara hatta aylara ayrılabilmektedir. Grafikteki zaman göstergesi ne kadar geniş olursa, golden cross kopuşu da daha güçlü ve kalıcı bir şekilde gerçekleşmektedir. Golden cross koparma sinyalleri; artışın aşırı olduğu ve aşırı satılışı izlemek için kullanılan golden cross uygulamaları şu şekildedir:

  • Stokastik
  • Hareketli ortalama yakınsama (MACD)
  • Göreceli güç endeksi
  • Çeşitli momentum osilatörleri

Golden Cross Yapmaya Yaklaşan Coinler

Golden cross yapmaya çalışan coinler, henüz işlemini gerçekleştirmemiş fakat gerçekleştirmek için yaklaşan bir durum içerisindedir. Tabii ki önemli kriterleri yerine getiren 35 coin arasında belli başlıları önem arz etmektedir. Bu durumda yakın bir zaman diliminde bu durumu gerçekleştirmeye yaklaşan coinler aşağıdaki gibidir:

  • Ontology (ONT/ BTC)
  • ICON (ICX/ BTC)
  • QTUM (QTUM/ BTC)

Bu üçü golden cross dediğimiz duruma çok yaklaşmış bulunan coinlerdir. Yukarıda sayılan coinler kadar olmasa da ilerleme kaydeden bir diğer coinler de; IOTA, Ethereum, Cardano’dur.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz