Geri ödemeli eğitim bursları uzun yıllardır birçok özel kurum ve devlet tarafından sağlanmaktadır ve devletin sağladığı krediler Kredi Yurtlar Kurumu bursu veya kısa adıyla KYK bursları olarak bilinmektedir. KYK geri ödemeli devlet bursu imkanından faydalanan öğrenciler mezun olduktan 2 yıl sonra borcu ödemeye başlamaktadırlar. Başbakanlık tarafından faizsiz olarak verilen bu burs, taksitlendirilerek ödeme kolaylığı da sağlanmaktadır.

Geri Ödemeli Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Geri Ödemeli Devlet bursundan faydalanmak için gerekenler yalnızca T.C. vatandaşı olmak ve herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görüyor olmaktır. Bu burs ayrıca Dikey Geçiş Sınavı’nı kazanarak yeni bir üniversiteye girmiş öğrenciler ve ikinci öğrenim için yüksek lisans kaydı yaptırmış öğrencilere de verilmektedir.

KYK Başvuruları genellikle Ekim ve Kasım aylarında yapılabilmektedir. Bu aylarda öğrenciler başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilmektedirler. Bu başvuru sırasında ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgi istenmekte ve girilen bilgiler sosyal kurumlardaki verilerle karşılaştırılmaktadır. Maddi durumlarına göre belirli sayıda öğrenciye burs verilirken, başvuru bilgileri mevzuata uygun olan diğer tüm öğrencilere kredi verilmektedir.

Başvuruda bulunan öğrenciler başvurularının takibini e-Devlet üzerinden yapabilmektedirler. Bu sorgu işleminin KYK kurumu çatısı altından değil, Gençlik ve Spor Bakanlığı Çatısı altından yapıldığına dikkat edilmelidir. Başvurusu kabul edilen öğrenciler ise en kısa sürede taahhütname onayı yapmalıdırlar. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

 • https://www.turkiyeçgov.tr adresine gidilir.
 • ‘’Kurumlar’’ menüsü altından Gençlik ve Spor Bakanlığı bulunur.
 • Açılan hizmetler sayfasından ‘’KYK Burs/Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri’’ seçilir.
 • İlgili yerler doldurularak onaylama yapılır. Bu belgenin amacı bursun alınmak istendiğine ve geri ödeneceğine dair verilen sözü belgelemektir.

Yurtdışında öğrenim görmekte olan öğrenciler de Türkiye’de öğrenim görenlerle aynı şekilde başvuruda bulunabilmektedirler.

Öncelikli KYK Bursu Hakkına Sahip Olan öğrenciler

KYK bursu alırken öncelikli olmak için gereken şartlar veya içinde bulunulması gereken durumlar şu şekildedir:

 • Öğrencinin şehit/gazi çocuğu olması.
 • Öğrencinin anne babasının SGK’den malulen emekli maaşı alıyor olmaları.
 • Öğrencinin %40 ve üzeri engel durumunun bulunması.
 • Öğrencinin terör nedeniyle boşaltılmış olan bir köyden geliyor olması.
 • Öğrencinin Milli Sporcu Belgesi’ne sahip olması ve sınavlarda ilk yüz kişi arasına girmiş olması.

Bu durumlar arasında geri ödemeli devlet bursu verilirken öğrenciye en çok öncelik tanıyan durumlar engellilik durumunu bulundurma ve Darüşşafaka’da öğrenim görmüş olmadır.

2019 Geri Ödemeli Devlet Bursu Ne Kadar?

Geri Ödemeli Devlet bursu miktarı 2019 yılında değişerek şu şekilde verilmesi planlanmıştır:

 • Lisans öğrencilerine 500 TL.
 • Yüksek Lisans öğrencilerine 1.000 TL.
 • Doktora öğrencilerine 1.500 TL.

Yaklaşık 150.000 öğrenciye verilen burs, öğrencinin T.C. kimlik numarasına göre ayın 6. İla 10. günleri arasında yatmaktadır. KYK geri ödemeli devlet bursu ücretleri genelde 00.00-03.00 saatleri arasında Ziraat Bankası hesaplarına yatmaktadır.

KYK Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

KYK burs borcunun ödenmesi aşamasında ödenecek borç miktarı, burs alınan süre içerisinde karşılanan eğitim giderlerinin miktarına yurt içi üretici fiyat endeksindeki artışların eklenmesiyle belirlenmektedir. Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse burs alınan süre içerisinde değişen enflasyon ile belirlenen bir miktar para, geri ödenecek burs miktarına eklenmektedir.

KYK burs borçları, aylık taksitler halinde Ziraat Bankası şubelerinden veya ATM’lerinden yapılabilir. Ödenmesi mezun olunduktan iki yıl sonrasında başlatılabilen borçlar erken ödenirse miktarı KYK tarafından belirlenen bir borç indirimi de uygulanmaktadır.

KYK Borç Erteleme

KYK borçlarının ertelenmesi, maddi durumun borç ödeme süreci gelmesine rağmen iyi durumda olmadığı zamanlarda devlet tarafından sağlanan bir kolaylıktır. Borç erteleme başvurusunu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr adresine girildikten ve Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasına gidildikten sonra ‘’Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu’’ seçilmeli ve doldurulmalıdır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz