Bankacılık ve finans konularında hizmet veren kuruluşlar, başvuru sahiplerine olumlu ya da olumsuz yanıt vermeden önce bazı incelemeler yapmaktadır. Gelir belgesiz kredi başvurusu, düzenli gelire sahip bireyler için kredi başvurusu ve maaşlı müşteriler için kredi başvurusu ayrı ayrı değerlendirilir.

Öncelikle bankalar herhangi bir belge talep etmeden önce bireyin ön başvurusunu değerlendirmeye alır. Bu ön başvuruyu cep telefonunuzdan SMS atarak, internet ve mobil bankacılık hizmetleriyle ya da şubelere giderek yapabilirsiniz.

Kredi Onay Süreci Nasıl İşler?

Ön başvuruda paylaşmış olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası aracılığıyla bankacılık geçmişiniz incelenir. Özellikle bankalarla bir kredi ya da kredi kartı geçmişiniz varsa bunların sicilinize nasıl etki ettiği önem taşıyacaktır. Ön onay olumlu sonuçlandığında kullanacağınız kredi türüne göre bankaların isteyeceği bazı belgeler de olacaktır.

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi başvurularında müşterilerden istenilen gelir belgesi başvuru sahibinin ödeme düzenini belirlemede  ve banka risk değerlendirmesinde etkin rol oynar. “Gelir belgesiz kredi nasıl alınır?” diye düşünüyorsanız, bu imkanı yaptığı dönemsel kampanyalarla müşterilerine sunan bankalar vardır.

Bankalar müşterilerini tanıyabilmek ve güvenebilmek için gelir belgesi ister. Ancak kontroller sonrası risk oluşturan bir konumda değilseniz bankalar da bu konuda farklı koşullar sunarak kredi kullanmanıza imkan verecektir. Banka kredisinden ilk kez yararlanmak istiyor ve gelir belgesi sunamıyorsanız, kredi kartı kullanımınızdaki ödemeleriniz nakit ihtiyacınızı karşılamanızda yardımcınız olacaktır.

Gazilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar
Gazilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Çekmenin Yolları

Kredi başvurularında istenilen gelir belgesi bazıları için kredi almada büyük engel taşır. Ancak alacağınız kredi limiti düşük tutarlarda olduğunda bankalar müşteri potansiyelini genişletmek için gelir belgesine ihtiyaç duymadan başvurularınızı onaylayabiliyor. Hiç ihtiyaç duymadığınız bir anda bile bankalar sizi kredi teklifi ile arayabiliyor. Çalıştığınız bir banka varsa düzenli olarak bilgilerinizi güvenlik kontrolünde kontrol etmektedir. Müşterisinin kredi kullanımına uygun potansiyelde olduğunu fark ettiklerinde, SMS ile bilgi vermekte ve kredi kullanımı için tek bir onayın yeterli olacağı bilgisini verirler. Tabi ki bu miktarlar yüksek tutarlarda olmuyor. Özellikle maaş hesabınızın bağlı olduğu bankaya SMS ile kredi başvurusu yapmanızın ardından uygun ödeme koşullarıyla bankanın belirlediği miktarda kredi çekebilirsiniz. SMS ile yaptığınız başvurular sonrası gelir belgesiz krediniz onaylanır onaylanmaz hesabınıza otomatik olarak yatar.

Kefil ile Gelir Belgesiz Kredi Çekme

Gelir belgeniz yoksa bir kefil bularak da kredi kullanmanız mümkün. Bu durumda yalnızca kredi sahibinden değil, kefilden de belgeler istenecek ve gelir belgeniz olmasa da kefil aracılığıyla nakit ihtiyacınızı karşılayabileceksiniz. Hatta kredi notu düşük olan bireyler de iyi bir ödeme profiline sahip kefil bulundurduklarında kredi alabilmektedir.

İşten Yeni Ayrılanlar Kredi Kullanabilir mi?

Gelir belgesiz krediden bahsetmişken, henüz işten çıkmış olan banka müşterilerinin kredi kullanıp kullanamadıklarına değinelim. Bunun için aktif sigortalı olmak önemlidir. Genellikle işten çıkılan tarihten itibaren 3 ay süreyle sigorta devam eder. Bu süreçte kredi başvurusu yapılıra, onaylanma ihtimali düşüktür. Şayet aktif olarak sigortalı görünmüyorsanız, bankanız artık sizin çalışma durumunu güncellemiş demektir ve bu durumda kredileriniz onaylanmaz. E-Devlet üzerinden güncel sigorta durumunuzu görüntüleyerek, kredinizin onaylanıp onaylanmayacağını tahmin edebilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz