Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?
Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Fed, ABD merkez bankası olarak bilinmektedir. Bu bankanın işleyişleri diğer bütün bankalarınkinden farklıdır. Bu bankanın toplamda 9 kişiden oluşan yönetim kurulu vardır. Bu kurul sayesinde merkez bankasının işleyişleri kontrol altına alınmış olur. Böylece piyasadaki durumların denetimi ve yönetimi Fed tarafından sağlanır. Fed toplantılarının yapılmasında bazı tarihler vardır. Bu tarihlerin muhakkak takip edilmesi gerekir.

Fed Ne Anlama Gelir?

Fed  sistemin ifade ettiği anlam,  ABD’ de oluşturulan bir sistem olarak  ele alınır. Bu sistemin yönetimini ve denetimini Washington’da yer alan yönetim kurulu yapmaktadır. Bu yönetim kurulu toplamda 9 üyeden meydana gelir. Biri başkan ve diğeri başkan yardımcısı olarak görevlendirilir. Bu sistem aynı zamanda hem özel hem de kamu sistemine bağlı olarak faaliyet gösterir. Fed sistemi sayesinde dünya genelinde piyasanın durumu hakkında bilgiler ortaya sunulur.

Fed Toplantılarının Yapılması

Fed toplantıları ile bir araya gelmek oldukça önemlidir. Çünkü, bu toplantılarda kararlaştırılan faiz oranları ile piyasanın ne durumda olacağı açık bir şekilde öğrenilebilir. Fed toplantılarının ne zaman olacağını resmi internet sitesinden önceden öğrenmekte fayda vardır. Aşağıda güncel olarak Fed toplantı tarihleri yer alır:

  • 29-30 Ocak
  • 19-20 Mart
  • 30 Nisan- 1 Mayıs
  • 18-19 Haziran
  • 30-31 Temmuz
  • 17-18 Eylül
  • 29- 30 Ekim
  • 10-11 Aralık

Yukarıda verilen tarihlerde yapılan toplantılarda faizlerin ve doların artırılması veya düşürülmesi gibi konular ele alınır. Bu sayede yatırımcıların doların veya faizin arttırılıp  azaltılması  durumunda nasıl etkileneceği de konuşulmaktadır.

Fed Faizinin Önemi

Fed faizindeki değerler oldukça büyüktür. Çünkü, Fed sisteminde kararlaştırılan faiz oranı sayesinde ABD’nin ekonomi alanında ne durumda olduğu açık bir şekilde belli olur. Bunun sonucunda da tüm dünya bu faiz oranından etkilenerek para politikasından yararlanabilir.

Fed faizlerinin artıp azalması bütün dünyada yatırımcıların kendilerine yön vermesinde önemli rol oynar. Bu durumda Fed faizleri ile doların da ne durumda olduğu ortaya çıkar. Bu yüzden Fed faizleri bütün ekonomi piyasasını çok etkilemektedir.

Fed Faizindeki Artış Ne Kadardır?

Fed faizinin belirlenen miktarda artması sonucunda aynı zamanda dolar da bu durumdan oldukça etkilenir. Özellikle yatırımcıları Fed faizlerinin artması veya azalması çok etkiler. Fed faizlerinin artması sonucunda dolar da otomatik olarak artar. Bu sayede daha çok faiz veren ülkelerin para birimini kullanmak yatırım yapmada oldukça fazla kar sağlar. Bunun için yatırımcıların, yüksek faiz veren ülkelerin güvenilir olanlarını tercih etmeleri gerekir.

ABD’de de faiz oranının artması sonucunda dolar da artar. Bu sayede yatırımcılar dolar üzerinden paralarını biriktirerek yatırımlarına katkı sağlamış olur. Bu yüzden Fed faizlerinin arttırılması veya azaltılması yatırımcıları büyük oranda etkiler.  Bu oranların ne kadar arttırıldığını veya azaltıldığını takip etmek için Fed toplantılarını kaçırmamak gerekir. Bunun için de merkez bankasının resmi internet adresi üzerinden Fed toplantı zamanlarının kontrol edilmesinde fayda vardır.

Fed Faizinin Düşmesi

Fed faizinde inmelerin olması sonucunda otomatik olarak doların da düşme durumu meydana gelir. Bu olayların meydana gelmesi sonucunda dolarda meydana gelen düşüşler yatırımcıların aleyhine bir durum olur. Bu yüzden Fed toplantılarında yapılan kararlara göre yönetim kurulu faizlerin düşürülmemesi için gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Faizlerin düşmemesi sonucunda doğal olarak doların artması meydana gelir. Böylece yapılan yatırımlar bir amaca ulaşmış olur. Bunun için Fed toplantılarında verilen kararlar oldukça önemlidir. Yatırımcılar bu kararlar doğrultusunda gelecekleri ile ilgili kararları alabilir ve bu kararlar ile hayatlarında kazançlarını doğru bir şekilde değerlendirebilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz