Bankaların en büyük gelirlerinden birisi de kredi faiz oranlarıdır. Müşterilerine vermiş olduğu kredilerin üzerine ortalama bir faiz oranı ekleyen bankalar, faiz oranları üzerinden oldukça güzel para kazanmaktadır. Özellikle konut kredilerinin geri ödeme tutarlarına baktığımızda bankaların oldukça yüksek geri ödeme tutarları aldığını görüyoruz. 100,000 TL olarak çekilen bir konut kredisinin geri ödemesi 300,000 TL ile 400,000 TL arasında oluyor. Bu durumdan oldukça şikayetçi olan tüketiciler, faizsiz kredi veren bankalar arayışına giriyor. Bu yazımızda faizsiz ev kredisi hakkında merak edilen tüm ayrıntılar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Faizsiz Konut Kredisi Müjdesi!

TOKİ, 260 milyon TL değerinde bir faizsiz ev kredisi desteği vereceğini duyurdu. Bu kredi desteğinden yararlanacak kişiler konusunda da bilgi verecek olursak; Dul ve yetimler başta olmak üzere şehit aileleri, harf ve vazife gazileri olduğu dile getirildi. Sağlanacak olan bu desteğin 20 yıl vadeli olacak olması, ödemede büyük kolaylıklar sağlanacağını da gösteriyor. İlk olarak 2018 yılında verilmeye başlanan bu destek, 2019 yılı içerisinde artırılarak daha da fazla verilmeye başlanmış durumda. Bu destekten faydalanacak kişiler, kredi taksitlerinin Sosyal Güvenlik Kurumundan aldıkları maaştan 1/4 oranında otomatik olarak kesildiğini görecekler. İlk etapta bu kredi için %1 oranında bir masraf kesintisi uygulandığını belirtmek istiyoruz.

TOKİ tarafından verilecek faizsiz konut kredisine başvurmak için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğünden bir uygunluk belgesi alınması gerekiyor. Alınacak belge ile beraber kişilerin kredi başvurusu için Ziraat Bankası şubelerine gitmesi yeterlidir. Şehit ailelerinin oldukça önde olduklarını, bu aileler için herhangi bir kısıtlanma uygulanmadığını hatırlatmak istiyoruz.

Faizsiz Ev Kredisi Başvuru İçin Gerekli Olan Belgeler

TOKİ tarafından sunulan faizsiz kredi fırsatlarından yararlanabilmek için bazı belgeleri kesinlikle sunmanız gerekiyor. Bu belgeler;

 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak kredi talep onay belgesi
 • SGK döküm belgeleri
 • Nüfus cüzdanının aslı ya da fotokopisi
 • Satın alınacak konut belirli ise bu konuta dair tapu senedi

Faizsiz ve Peşinatsız Konut Sahiplendiren Projeler

Uygun ödeme koşulları altında ev sahibi olmak isteyen kişiler, aşağıda yer alan şirketlerin projelerine göz atabilirler. Bu şirketler tamamen faizsiz ev kredisi verip uygun ödeme kolaylıkları sağlamaktadır.

Fuzulev: Türkiye’de faizsiz ve peşinatsız ev alımını başlatan ilk şirketlerden birisi olan Fuzulev, kira öder gibi ev sahibi olabilmenin önünü açıyor. Fuzulev, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişileri toplayıp toplu gelen taksit ödemeleri ile her ay bir ya da birden fazla kişiye ev alıyor.

Eminevin: Eminevim’de aynı Fuzulev gibi müşterilerine faizsiz konut sahibi yapıyor. 120 ay taksitli olacak şekilde ev sahibi olabileceğiniz bu fırsatta da sizlerden herhangi bir peşinat ödemesi talep edilmemektedir.

Babacan Port Royal: İstanbul’un Küçükçekmece semtinde yapımı hala sürmekte olan Babacan Port Royal ile tamamen sıfır faizli kredi çekerek ev sahibi olabilirsiniz. İnşaatı sürdüren firmanın bankalar ile yaptığı anlaşma sonucunda 40 ay vadeli 0 faizli konut kredisi çekebilmek mümkündür.

DAP İzmir: DAP İzmir projesi de bankalar ile yaptığı anlaşama sonucunda müşterilerine 40 ay vadeli faizsiz ev kredisi sunuyor! 700 konutun yer aldığı projede sayılı kontenjanlar kaldığını hatırlatmak istiyoruz.

Elite Concept: İstanbul Fikirtepe’de sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinden faiz ödemeden konut satın alabilirsiniz. Herhangi bir vade farkı ödemeden 48 ay vadeli olan sunulan Elite Concept projesinde ekstre %10 indirim de yakalayabilmeniz mümkün.

Atakent Panorama İzmir: Çiğli’de tamamlanmış Atakent Panorama İzmir projesinden de faizsiz ev satın alabilirsiniz. 60 ay geri ödeme planı bulunan bu projede oldukça lüks daireleri faiz ödemeden satın alabilirsiniz.

Mahall Ankara: Mahall Ankara projesinden de 60 ay vadeli, sıfır faizli konut kredisi kullanabilmeniz mümkündür. Başta Mahall Ankara olmak üzere yukarıda yer alan projelerin tamamı anlaşmalı bankalar üzerinden yapılan kredi başvurularında geçerliğini korumaktadır.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Yukarıda belirttiğimiz projeler dışında bankalar üzerinden de faizsiz konut kredisi alabilirsiniz. Genellikle katılım bankaları tarafından sunulan bu fırsatta faiz oranından ziyade daha uygun koşullara sahip olan kar payı tahsil edilmektedir. Faizsiz konut kredisi veren bankalar;

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası, devlet destekli olacak şekilde müşterilerine tamamen faizsiz bir şekilde konut kredisi veriyor. %25 devlet desteği sunulan bu proje, aynı zamanda konut bedelinin daha da aşağısında satın alım yapmanızı sağlıyor. Bu kredi türü ile ilgili detaylar;

 • Devlet destekli konut kredisi başvurusunda bulunacak kişilerin üzerinde konut bulunmaması gerekiyor.
 • Destekten yararlanmak isteyen kişiler, Ziraat Bankası TL birikim hesaplarına en az 3 yıl para yatırmaları gerekiyor.
 • Yeni konut alımı yapmış vatandaşlar, yukarıdaki şartlara uyum gösteriyor ise gerekli belgeleri toplayarak 6 ay içerisinde Ziraat Bankası şubelerine başvurmaları durumunda yine destekten yararlanabilmekteler.
 • En önemli şart; düzenli olarak TL hesabınıza birikim yapmanız gerekmektedir.

Kuveyt Türk Faizsiz Konut Kredisi

İslami şartlara uygun olacak şekilde kredi veren Kuveyt Türk, müşterilerine tamamen faizsiz bir şekilde konut kredisi veriyor. Satın alınacak evin %80’lik değerine kredi veren Kuveyt Türk;

 • Kuveyt Türk faizsiz kredisi 120 ay vade üzerinden verilmektedir.
 • Ödemelerinizi ister aylık isterseniz de gelirinize göre şekillendirebilirsiniz.
 • Faiz sistemine karşı olan Kuveyt Türk kar payı oranı uygulamaktadır. Güncel kar payı oranı %1,74’dür.

Albaraka Türk Konut Finansmanı

 • Albaraka Türk, ev değerinin %80’lik kısmı için 120 ay vadeli faizsiz konut kredisi vermektedir.
 • Eğer ek teminat ya da ipotek gösterirseniz ev değerinin tamamı için kredi çekebilirsiniz.
 • Ödemelerinizi ister aylık, ister 2 ayda 1, isterseniz de 3 ayda 1 olacak şekilde planlayabilirsiniz.
 • Albaraka Türk Konut Finansmanında güncel kar payı oranı %1,99’dur.
 • Ortalama olarak onaylanan her kredi için 500 TL kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

Türkiye Finans Faizsiz Ev Kredisi

Türkiye Finans Katılım Bankası da Kuveyt Türk gibi İslami şartlara göre yönetilmektedir. Faiz sisteminden uzak duran Türkiye Finans, müşterilerine kar payı üzerinden konut kredisi vermektedir. Bu kredi türünün detayları;

 • Türkiye Finans’ta diğer katılım bankaları gibi faizsiz konut kredisini 120 ay vade üzerinden vermektedir.
 • Ekonomik durumunuza göre kredinizi 3/6/12 ayda bir olacak şekilde ödeyebilirsiniz.
 • Kar payı oranı Türkiye Finans içerisinde %2,18’dir.

Vakıf Katılım Faizsiz Ev Kredisi

 • Faizsiz ev kredisi konusunda en çok tercih edilen katılım bankası Vakıf Katılımdır.
 • Konut finansman desteğini 120 aya kadar vadelendirilmiş bir şekilde alabilirsiniz.
 • Satın alınacak evin tam değeri kadar kredi verilebilir. Ancak; bunun için Vakıf Katılım Bankasına teminat sunmanız gerekebilir.
 • Vakıf Katılım konut finansman desteği kredi faiz oranı %1,89’dur.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz