Ev kadınları için emeklilik şansı yeni yapılan düzenleme ile mümkün hale geldi. Bazı kadınlar evlerinde çalışmayı tercih edebiliyor. Pek çok kadın yaptıkları el işlerini satarak para kazanıyor. Bunun yanı sıra çocuk bakımını üstlenen kadınlar da çalışma hayatlarına dahil olmayabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda ev hanımlarının herhangi bir güvenceleri yoktu. Fakat artık belirli şartların yerine getirilmesi ile beraber ev hanımlarına emeklilik şansı veriliyor. Böylece çalışmayan kadınlar da emekli maaşı alabiliyor.

Ev Hanımlarının Emekli Olabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Ev hanımlarının emekli olma koşullarından bir tanesi Bağ-Kur kaydının yaptırılması gerekliliğidir. Bunun yanı sıra herhangi bir kurumda çalışmıyor olmak da ev hanımlığı konumundan emekli olabilmek için şarttır. Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için evde üretim yapıyor olmaları şart değildir. Fakat evde ürettikleri şeyler ile para kazanan kadınların emekli olmaları çok daha kolaydır. Ayrıca Bağ-Kur kaydının yaptırılmasının ardından düzenli prim ödemelerinin de gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tüm gerekli şartların yerine getirilmesinin ardından da ev kadınları emekli olabilir ve maaşlarını alabilirler.

Bağ-Kur’a Nasıl Kayıt Olunur?

Bağ-Kur kaydı yaptırmanın yolu e devletten geçiyor. Herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışmayan kadınlar emekli olabilmek için Bağ-Kur tescil kaydı yaptırmalıdır. Bunun için de ilk olarak e devlet sistemine girilmesi şarttır. E devlet şifresi, internet bankacılığı, mobil imza, TC kimlik kartı gibi bilgilerden bir tanesi ile sisteme giriş yapan kişiler 4B Tescil Kaydı sayfasını açmalıdır. Açılan bu sayfa istenen şartların ve kayıt yaptırılması olan gerekli olan adımların neler olduğunu söyleyecektir.

Muafiyet Belgesi Ne Zaman Yenilenmelidir?

Vergi muaflığı belgesini yenileme her 3 yılda bir yapılmalıdır. Özellikle evlerinde üretim yapan ve bunun üzerinden para kazanan ev kadınları emekli olabilmek adına Bağ-Kur’a kayıt olurken vergi muaflığı belgesi almalıdır. Böylece vergi ödeme gerekliliği olmadan esnaf olarak Bağ-Kur kaydı yaptırılabilir. Bu belgenin de her 3 yılda bir yenilenmesi gereklidir. Bu belgenin yenilenmemesi halinde ev hanımlarına emeklilik imkanı doğabilmesi için daha fazla prim ödemesi yapılması gerekebilir. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak adına da 3 yılda bir muafiyet belgesinin yenilenmesi önemlidir.

Ev Hanımları Ne Zaman Emekli Olabilir?

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için belirli bir prim günü doldurması gereklidir. Bağ-Kur’a bağlı olan bir ev kadının emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapılması şarttır. Fakat bir kadın son üç buçuk yılda herhangi bir yerde işçi olarak çalışmışsa ödemesi gereken prim günü 7200 güne düşmektedir. Emekli olunabilmesi için bu prim günlerinin ödemesinin eksiksiz bir şekilde yapılmış olması şarttır. Bunların yanı sıra herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan bir kadın gibi ev hanımlarının da emekli olabilmeleri için 58 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir. Prim ve yaş şartını dolduran ev kadınları da emekli olarak maaşlarını almaya başlayabilirler.

Ev Hanımlarının Aylık Ödemeleri Gereken Prim Ne Kadar?

Ev hanımlarının ödemesi gereken prim tutarı için belirlenmiş olan alt ve üst limit mevcuttur. Ödenebilecek en az prim miktarı brüt asgari ücretin %32’si kadardır. En yüksek prim miktarı hesaplanırken de ilk olarak brüt asgari ücretin 6 buçuk katı hesaplanır. Daha sonrasında bu tutarın %32’si hesaplanır ve ev hanımlarının ödeyebilecekleri en yüksek prim tutarı belirlenir. Belirlenen prim miktarı düzenli olarak her ay ödenmelidir. 9000 gün prim ödemesini tamamlayan ve 58 yaşını da dolduran ev hanımlarına emeklilik imkanı doğar. Bu şekilde bir ev hanımı da emekli olabilir ve maaş alabilir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz