Faizsiz esnaf kredisi alınabilen bankalar yaptıkları uygulamalarla nakit ihtiyacı duyan esnaf, kobi, girişimci gibi finansman desteği arayan meslek gruplarının en çok başvurduğu kurumlar olsalar da bazıları bu imkanı her zaman sunmamaktadır. Bankalar da diğer kredi türlerinde olduğu gibi kimi zaman kampanyalar yaparak kimi zaman da aldıkları devlet destekleri sayesinde esnafa faizsiz kredi kullanma hakkı tanımaktadır.

Esnafa ve sanatkarlara yönelik bu tarz finansman desteklerini birçok kurum uygulasa da her bankanın prosedüründe ciddi farklar olabilir. Örneğin, kullanılabilecek krediinin miktarı, vade süresi veya şartları gibi özellikler her bankanın kredi koşullarında değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra, başvuru sahibinin maddi durumuna göre de kredinin özelliklerinde farklı uygulamalar yapılabilir.

Kimler Esnaf Kredisi Alabilir

Esnaf kredisi almanın şartları bazı yönlerden farklı olabileceği gibi başvuru sahibi aşağıda belirtilen maddeleri her banka için karşılamak zorundadır.

 • Başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Vergi Levhası ve Ticaret Sicil Gazetesi belgesi ibraz edilmelidir.
 • Bilanço (banka kaç dönemlik olacağına karar verir) gösterilmelidir.
 • Kredi geri ödemesinde problem olmayacağını kanıtlamak için gelir durumu gösterir belge ya da ek teminatlar belirtilmelidir.

Yukarıda bahsi geçen noktalar dışında başvuru sahibinin kredi notunun kredi almaya uygun olması banka tarafından değerlendirelecek en önemli noktaların başında gelmektedir. Kredi başvurusu yapmadan önce bankaya giderek müşterinin sağlaması gereken şartlar hakkında bilgi almak ihtiyaç sahibinin doğru karar vermesine yardımcı olacaktır.

Esnafa Kolay Kredi Veren Bankalar

Esnafın kolayca kredi alabileceği bankalar zaman zaman yaptıkları kampanyalar ve promosyon fırsatlarıyla nakit ihtiyacı duyan esnaf ve sanatkarlara gerekli desteği vermektedirler. Sunulan bu imkanların bir kısmı kimi zaman sıfır faizli kimi zaman düşük faizli krediler şeklinde olurken kimi zaman da katılımın bankalarının esnafa ve kobilere yönelik finansman fırsatlarıyla verilmektedir.

Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank gibi devlet desteği olan ve kimi zaman hükümet teşvikleri doğrultusunda esnafa yönelik kampanyalar yapan bankalar haricinde aşağıda maddelene katılım bankaları da esnafa faizsiz krediler yerine kar payı üzerinden krediller vererek destek sağlıyor.

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Vakıf Katılım Bankası,

Başvuru sahibi kararını vermeden önce hem katılım bankalarının hem de diğer bankaların kredi özelliklerine ve şartlarına bakarak kendi maddi durumuna göre en uygun kararı verebilir.

Kar Payı ve Faiz Arasındaki Fark

Faiz ile kar payı ayrımı, katılım bankaları ve diğer bankların kredi kullandırma ve geri ödeme  prosedürleri arasındaki farkların temel açıklamasıdır. Faizin olduğu bir kredi kullanıldığı zaman verilen ana paranın üstüne belirlenen vade sonuna dek ek olarak alınacak kardır ve kredi verilmeden önce başvuru sahibi ödeyeceği miktarı garanti eder. Kar payındaysa banka kredi sahibinin karına ortak olur ve baştan belirlenen orana göre o kardan payını vade sonuna kadar alır.

Bu temel farktan dolayı aldıkları paranın kullanım bedelini ödemek isteyenler faizli kredi tercihi yapabilirken, sadece kardan pay vermek isteyenler de katılım bankalarını tercih edebilir. Ancak en doğru karar müşterinin kendi bütçesini ve ileride ödeyebileceği miktarı göz önünde bulundurarak en az para ödeyeceği tercihi yapmasıyla verilebilir.

Halkank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank faizsiz esnaf kredisi fırsatlarıyla nakit ihtiyacı duyan vatandaşların yüzünü güldürüyor. Sıfır faiz oranıyla verilen krediler sayesinde ellerini rahatlatan Halk Bankası bu tarz kredileri üçe ayırmıştır.

 • ‘‘Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi’’ adı altında ülkede yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan geleneksel ve aynı zamanda sanat değeri taşıyan işler yapan esnaflar ve sanatkarlar için sıfır faizli kredi imkanı vardır.
 • ‘‘Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi’’ adıyla verilen verilen son 1 yıl içinde kendi erbabı olduğu mesleği icra ettiği bir işletme kuran esnaflara yönelik faizsiz bir kredidir.
 • ‘‘Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi’’ fırsatından KOSGEB Girişimcilik Destek Programını tamamlamış ve 30 yaşından küçük olan girişimciler yararlanabilir. Bu kredinin özelliği faizsiz olmasının yanında kredi tutarı en fazla 100.000 TL olacak şekilde belirlenmiştir.

İlk iki maddede belirtilen kredi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin geçtiğimiz 5 yıl içindeki herhangi kamu kurumlarında faiz veya hibe destekli krediler veya promosyonlar yararlanmamamış olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, bu krediler başvuran vatandaşların başvuruları reddedilir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi İş Bankası Şubelerinden alınabilir ve başvuru sürecinde sorunlarla karşılaşılmamış olunur.

Vakıf Katılım Faizsiz Kredi

Vakıf Katılım faizsiz esnaf kredisi fırsatını KOBİ ölçekli olan oda ve borsa üyelerine kullandırmaktadır. ‘‘Nefes Kredisi’’ adıyla verilen bu desteğin göze çarpan noktaları ise şunlardır:

 • Kar payı uygulaması yapılır ve bunun oranı %1,95’tir.
 • 18 ay vadelidir. İlk 6 ay sadece kar ödemesi yapılırken son 12 ayda eşit olacak şekilde anapara ödemesine geçilir.
 • Kredi üst limiti 200.000 TL olacak şekilde belirlenmiştir.
 • Bağlı bulunan oda veya borsadan alınmış faaliyet belgesi gösterilmelidir.

Şu an için bu esnafa faizsiz kredi şansından her sektörden esnaf veya sanatkar faydalanmaktadır. Örneğin, tarım kredi kooperatifi üyeleri, ESKKK üyeleri veya döviz büroları gibi meslek gruplarından ihtiyaç sahipleri diğer bankalardaki seçeneklere bakmalıdır.

Türkiye Finans Faizsiz Esnaf Kredisi

Türkiye Finans esnafa faizsiz kredi imkanını birçok farklı yolla sunmaktadır. Sıfır faizli ve kar paylı kredilerle ilgili detaylı bilgiyi almak banka şubesine gitmek ya da internet sayfasını ziyaret etmek gerekir. Nakit krediler arasında göze çarpan ‘‘ Esnaf Destek Finansmanı’’ başta kısa vadeli finansman problemiyel karşı karşıya olan esnafların tercih edebieceği bir kredi türüdür. Kredinin başlıca özellikler şunlardır:

 • Günlük kar payı hesaplaması yapılır.
 • Kar payı ödemeleri çeyrek dönemde bir olacak şekilde her 3 ayda bir yapılır.
 • 1 yılın sonunda anapara ödemesi tamamlanır ancak başvuru sahibi krediyi tekrar kullanma hakkına sahiptir.
 • Başvuru sahibi bedel ödemeden erken kapama hakkına sahiptir.

Kısa vadede finansman problemlerini çözmek ve katılım bankacılığı uygulamalarıyla geri ödeme dönemini geçirmek isteyenler bankadan başvuruda bulunabilirler.

Kuveyt Türk Faizsiz Esnaf Kredisi

Kuveyt Türk Katılım faizsiz esnaf kredisi daha çok büyük ölçekli işletmeler tarafından kullanılırken aşağıda belirtilen dört ana başlığa ayrılabilir.

 • Nakdi Finansman,
 • Gayri Nakdi Finansman,
 • Leasing,
 • Kredi Garanti Fonu,

Başvuru sahipler nakit ihtiyaçları için ‘‘İşletme Finansmanı’’ adındaki desteği tercih edebilirler. Bu kredide göze çarpan önemli noktalar ise şu şekildedir:

 • Kar payı uygulaması yapılır ve belirlenen vadeye göre geri ödemesi tamamlanır.
 • Sadece TL olarak değil aynı zamanda Dolar ve Euro para birimleri şeklinde de kredi alınabilir.
 • Geri ödeme takvimi başvuru sahibi ve bankanın ortak kararıyla oluşturulur.

Albaraka Türk Faizsiz Esnaf Kredisi

Albaraka Türk’ten esnafa faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyenler kar payı uygulamasının yapıldığı finansman desteklerinden yararlanabilir. Hem yeni bir girişime başlamak hem de mevcut işlerini büyütmek isteyen ihtiyaç sahipleri başvurabilir.

Kredi Garanti Fonu (KGG) sayesinde sağlanacak kefaletten yararlanarak başvuru sahibi hayalini kurduğu işi kurma şansı elde eder. Genel olarak özellikleri şu şekildedir:

 • Hem nakdi hem de gayri nakdi ihtiyaçlar için kullanılabilir.
 • Esnaflar, sanatkarlar ve KOBİ’ler yararlanabilir.
 • Vergi ve SGK borcuna sahip olanlar başvuramaz.
 • En az iki bilanço döneminde aktif olan işletmeler, mevcut durumlarını genişletmek içim başvurabilirler.

Ziraat Katılım Faizsiz Esnaf Kredisi

Ziraat Katılım faizsiz esnaf kredisinden faydalanmak isteyen esnafları veya KOBİ’leri farklı fırsatlar beklemektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Konut Finansmanı Kampalasıyla 0-250.000 TL arasındaki kredilerden %0.99 kar payıyla yaralanılabilir.
 • Taşıt Finansmanından %1.43’den başlayan kar paylarıyla yararlanılabilir.
 • Bireysel İşyeri Finansmanı için belirlenen aylık kar oranı %1,43’tür.

Esnafa faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen vatandaşlar ziraatkatilim.com.tr adresinden kendilerine uygun kredilere ve kar payı oranlarına hesaplama yapabilirler.  Uygun görmeleri halinde ya da daha çok bilgi almak isterlerse şubeye gidip banka yetkilisiyle görüşebilirler.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz