Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli?
Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli?

Eski kimliklerin geçerli sayılacağı son tarih İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son duyuruda kesinleşmiştir. Eski tip soğuk damgalı nüfus cüzdanları T.C. kimlik kartları temin edilene kadar kullanılabileceği açıklanmıştır. Eski kimliklerin son geçerlilik tarihi 2023 yılı olarak belirlenmiştir.

Eski Kimlik Yenileme İçin Son Tarih Ne Zamandır?

Kimlik yenileme işlemleri 2017’de başlamış olup 2023’e kadar vatandaşa süre tanınmıştır. Yeni kimlik işlemleri için vatandaşlar Alo 199 ve internet üzerinden e kimlik portalı üzerinden randevu alınarak yapılacaktır. Böylelikle nüfus müdürlüklerine kimlik yenileme işlemi için gidilince sıra beklemelerine gerek kalmayacaktır.

Yeni Kimlik İçin Başvurular Nereye Yapılmalıdır?

Yeni kimlik başvuruları eski nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartıyla değiştirmek isteyenler için Nüfus Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Şehir içi herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne yapılabilir.

Yeni Kimlik Kartları İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Vardır?

Kimlik yenileme işlemleri için gereken belgeler arasında nüfus cüzdanı gelmektedir. İlk defa kimlik başvurusunda bulunacak insanlar eski nüfus cüzdanları, uluslararası aile cüzdanları, pasaport, sürücü belgesi, avukat kimlik kartı, memur cüzdanı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kişinin T.C. numarasını içeren ve kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden herhangi birisine ihtiyaç vardır.

Ayrıca başvuru yapacak kişinin son 6 ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun 1 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.

Kimlik Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik kartı başvuruları https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet sitesi üzerinden ya da Alo 199 çağrı merkezlerinden randevu alınarak veya randevusuz şekilde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında kimlik yenileme işlemi yapmak için de dış temsilciliklere müracaat edilmesi gereklidir.

Nüfus müdürlüklerine çeşitli problemlerden dolayı gidemeyecek durumda olan vatandaşların başvuru işlemleri Gezici Kayıt Terminalleri aracılığı ile alınacaktır.

Başvuru sırasında nüfus müdürlüklerine görev yapan personel tarafından başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrolleri yapılacaktır.

Kimlik Yenileme Randevusuna Gidilemeyeceği Durumlarda Ne Yapılır?

Alınan randevulara gidilemeyecek durumlar olduğunda alınan randevu saatinden en az yarım saat önce randevu sahibi tarafından randevunun iptal edilmesi gerekmektedir. Alınan randevulara 2 defa gidilmemesi ve iptal edilmemesi durumunda; aynı veya farklı belge işlemi için randevu alınamayacaktır.

Başvuru sisteminden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; randevu sahibinin aldığı randevu tarihini düzenli olarak takip etmesi ve tarihle ilgili herhangi bir değişiklik olması durumunda randevuyu iptal etmesi gerekmektedir.

15 yaşını doldurmuş kişiler Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmak zorundadır. Eski kimliklerin son geçerlilik tarihi takip edilmeli, bu tarihe kadar kimlik yenileme işlemi tamamlanmalıdır.

Yeni Kimlik Kartıyla Neler Yapılabilir?

Yeni kimlik kartları, nüfus cüzdanı haricinde e imza amacıyla da kullanılabilmektedir. Yeni kimlik kartları ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecektir. Kimlik kartı, vize istemeyen ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport olarak kullanılabilecektir.

Yeni Kimlik Kartları İçin Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik için başvuru, yapan kişilere başvurunun tamamlanması ardından PIN zarfında 6 haneli bir şifre başvuru sahiplerine verilmektedir. Bu şifreler bazı kimlik doğrulamalarında kullanılabilecektir. PIN kodu, kimlik kartı teslim alınıncaya kadar aktif bir hale gelmeyecektir. PIN kodu değişikliklerini ilçe nüfus müdürlüklerindeki kiokslardan da yapılması durumu olabilir.

Yeni kimlik uygulamasına geçilmesinin ardından eski kimliklerin son geçerlilik tarihi 2023 olarak belirlenmiştir. Yeni kimlik kartı başvuruları 2023 yılına kadar devam edecek, 2023 yılından sonra yeni kimlik kullanmak zorunlu kılınacaktır.

Bizi Takip Edin !