En Avantajlı Altın Hesabı Hangi Bankada?
En Avantajlı Altın Hesabı Hangi Bankada?

En Avantajlı Altın Hesabı Hangi Bankada? En avantajlı altın hesabını incelemek için, bankaların müşterilerine sunduğu altın hesaplarını detaylı olarak incelemek gerekmektedir. Ülkemizde birçok banka, müşterilerine vadeli ve vadesiz olmak üzere altın hesabı hizmeti sunmaktadır. Her bankanın altın hesabı açarken müşterilerine sunmuş olduğu avantajlar aynı olmamaktadır. Bu nedenle, bazı bankaları bu konuda daha avantajlı olarak değerlendirebilmemiz mümkündür.

Altın Hesabı Açtırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankaya altın hesabı açtırırken müşterilerin de dikkat etmesi gereken konular vardır. Bu konuda en avantajlı altın hesabından bahsedebilmemiz için iki noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Banka altın hesabı açmak ve işletmek için komisyon veya ücret alıyor mu?
 • Bankanın vadeli altın hesapları için müşterilerine sunmuş olduğu faiz oranı ne kadar?

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı bankaların gram altın değeri üzerinden hesapladığı bir banka hesap türüdür. Bankalar vadeli veya vadesiz şekilde altın hesabı hizmeti sunabilir. Bu durum bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bankada altın hesabı iki şekilde açılabilmektedir. İlk olarak kişilerin ellerinde fiziki olarak bulunan altını bankaya götürmesidir. Bankadaki yetkililer bu altınları inceleyerek gramlarına göre değerlendirme yapar. Buna göre hesap açılışı gerçekleşir. Diğer alternatif ise kullanıcıların hesabında bulunan nakit üzerinden anlık altın gramı alınması üzerine dayanan bir sistemdir. Her ikisi de çalışma mantığı aynıdır.

Neden Altın Hesabı Açılmalıdır?

Altın hesabı açmak için en doğru neden, altının değerli ve tükenebilir bir maden olmasıdır. Bu nedenle altının değer kaybetmesi, diğer yatırım araçlarına nazaran daha zordur. Diğer yandan altın değerli bir maden olduğu için, evde fiziki halde bulunan altının evde veya yaşam alanlarında saklanması son derece güvensiz bir durumdur. Bu nedenle altını banka hesaplarında saklamak çok daha güvenli olacaktır. Ayrıca altın değerlerini anlık olarak kontrol etme durumunuz ve değerlendirme imkanı vardır. İnternet bankacılığından bile hemen anlık olarak hesabınıza erişim sağlayabilir ve altın fiyatı düştüğünde alım işlemi yapabilir, altın yükseldiğinde ise satış işlemi yaparak kar elde edilebilir.

Yastıkların Altından Çıkarın, Ziraat Güvencesiyle Altın Hesabı Açtırın!

Yastıkların Altından Çıkarın, Ziraat Güvencesiyle Altın Hesabı Açtırın! Mottosu ile yola çıkan Ziraat Bankası, devlet bankası olması nedeni ile vatandaşların güvenini kazanarak altın hesapları yönüyle de öne çıkan bankalardan olmuştur.Yurt çapında yaygın şube ağı ve Internet Şubesi aracılığıyla müşterilerine  diledikleri  zaman kullanabilecekleri, 1000/1000 saflıktaki gram altın cinsinden 30-400 gün vadeli olarak açılabilen avantajlı altın vadeli mevduat hesabı hizmeti sunmaktadır.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Mevduat Hesabı Özellikleri

 • En avantajlı altın hesabı hangi bankada sorusunun ilk cevabı Ziraat Bankasıdır. Ziraat bankası tarafından müşterilere sağlanan en avantajlı altın hesabının özellikleri şu şekildedir:
 • Vadeli altın mevduat hesabı için minimum açılış tutarı 10 gramdır.
 • Çalınma ve kaybolma riski olmadan vatandaşların birikimleri altın olarak değerlendirilir. Aynı zamanda bu birikimler altın olarak faiz getirisi elde etme imkânı sağlar.
 • Vadeli Mevduat Altın Hesabında yer alan birikimler Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamındadır.
 • Faiz tutarı üzerinden %15 oranında stopaj (MSİGV) kesintisine tabidir.

VakıfBank’ta Altın Çağı

VakıfBank’ta Altın Çağı Hesabı açtırarak vatandaşlar hem gram cinsinden altın alıp satabilir hem de Düzenli Altın Birikimi Talimatı vererek bütçesinden ayıracağı belirli tutarlarla, gram bazında altın alarak tasarrufta bulunabilir. Vakıfbank da en avantajlı altın hesabı ile önde gelen kamu bankalarındandır.

Vakıfbank Altın Hesabının Özellikleri:

 • En avantajlı altın hesabı hangi bankada sorusunun ikinci cevabı ise Vakıfbanktır. Vakıfbank tarafından müşterilere sağlanan en avantajlı altın hesabının özellikleri şu şekildedir:
 • Altın Çağı Hesabı, 0,01 gram ve katları şeklinde müşterilerine altın alıp satma işlemini sağlayan, bir vadesiz altın depo hesabıdır.
 • Altın Çağı Hesabı için herhangi bir hesap işletim ücreti alınmaz.
 • Altın Çağı Hesabı, faizsiz bir yatırım aracıdır. Altın değer kazandıkça, birikimler de değer kazanmaktadır.
 • Altın Çağı Hesabı ile altın alım-satım işlemleri için kur avantajı sağlanmaktadır.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz