Emisyon genel itibariyle bozuk para hariç olacak şekilde piyasaya sürülen para olarak tanımlamak mümkündür. Dilimizde aynı zamanda bu kavram ihraç etmek anlamını da taşımaktadır. Emisyon rakamları diye bir tabir bulunmaktadır be bu rakamların sorumlusu merkez bankasıdır. Bu merkez bankası her gün emisyon rakamlarını ilan etmektedir. Merkez bankasının aktif ve pasif verileri arasındaki değişikliklerin sonucu oluşmaktadır. Bu banka genellikle para ile ilgili gelişmeleri takip etmektedir. Her zaman emisyon hacmi oranınca Türk Lirası’nı hazır bulundurmaktadır. Dolaşım içerisinde bulunan paranın bir kısmı bankanın kasasında tutulmaktadır. Bu tutarın düşülmesi ile birlikte dolaşım halinde olan gerçek para tutarına rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Emisyon Ne İşe Yarar?

Emisyon kavramının hizmet ettiği birçok özellik vardır. Emisyon piyasa içerisinde dolanım halinde bulunan parayı temsil ediyor diyebilmekteyiz. Bankaların mevduatı artırması sonucunda emisyon azalacak, azalttığı durumda ise emisyon da doğal olarak artacaktır. Fakat dağılmış olan para miktarının piyasaya sürülmemiş olması durumunda gerçekleşen vaziyet nötr olacaktır. Emisyonun azalması için merkez bankasının basmış olduğu paraların piyasaya sürülmesi gerekmektedir. 1970 tarihinde çıkartılan 1211 sayılı kanun uyarınca merkez bankası tarafından yürütülmekte olunan emisyon ve kredi hacmi ekonomik şartlara uygun bir şekilde düzenlenmektedir.

Emisyon Hacmi Nedir?

Emisyon hacmi; merkez bankası tarafından piyasaya sürülen paranın toplam tutarını ifade etmektedir. Tedavüldeki banknotlar olarak da adlandırılmaktadır. Bahsi geçen bu paralar kişilerin ya da bankaların elinde nakit olarak tutulmaktadır. Emisyon hacmi genel olarak kişilerin para talebi üzerinde şekillenmektedir. Para işlem, spekülasyon, ihtiyaç amaçları dahilinde talep görmektedir. İşlem güdüsü ile para ödemelerde ihtiyaç duyulduğundan, ihtiyat güdüsü ile para ise beklenmedik ihtiyaçlar nedeniyle, spekülasyon nedeniyle para da kar amaçları nedeniyle talep edilmektedir.

Emisyon Hacmi Nasıl Şekillenir?

Emisyon hacminin şekillenişi kişilerin ve bankaların nakit ihtiyacına göre talep edilmektedir. Merkez bankası belirlemiş olduğu kısa vadeli faiz oranları çerçevesinde bankalara borç para vermektedir. Emisyon talebinin yükselmesi durumunda bankalar merkez banaksına teminat sunarak borçlanma yoluna giderler. Günümüz itibariyle; kredi kartları, internet bankacılığı ve çek gibi kolaylıkla ödemelerin yapılmasına rağmen yine de nakit kullanımının fazla olduğu görülmektedir. Genellikle az tutarlı alışverişlerde nakit kullanımı fazladır. Bundan dolayı nakit para olan talep fazladır ve fazla olamaya da devam edecektir.

Emisyon Hacmini Neler Etkiler?

Emisyon hacmini etkileyen belli başlı durumlar bulunmaktadır. bu durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Mevsim etkisi
  • Haftanın günleri
  • Maaş ödemeleri
  • Dini bayramlar
  • Büyüme ve enflasyon oranları

Emisyon Hacmi Özellikleri

Emisyon hacminin nitelikleri aşağıdaki şekilde gerçekleşmektedir:

  • Mevsim etkisi ile en çok tercih edilen tatil dönemleri şubat ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerde insanlar genel olarak nakit para talebini arttırmaktadır. Bunun sonucu olarak belli aylarda hacim yükselişe geçmektedir.
  • Haftanın günleri ile genellikle hafta sonları insanların tatil yapmak istedikleri bir dönemdir. Bu dönemlerde özellikle Cuma günler emisyon hacminde büyük artış olmaktadır.
  • Maaş ödemelerinde ise her ayın belli dönemlerinde şirketlerin en çok ödeme yapmayı tercih ettikleri dönemlerdir. Bu dönemlerde emisyon hacminde önemli bir artış meydana gelmektedir.
  • Bir diğeri ise dini bayramlardır. Kişiler bayramda gerçekleştirecekleri ödemeler için ellerinde bir miktar nakit para bulundurmak isterler. Bu durumda dini bayramlar öncesinde emisyon hacminde büyük bir yükseliş meydana gelmektedir. Kurban bayramlarındaki artış diğer bayrama göre biraz daha fazla artış göstermektedir. Bunun nedeni öncelikle kurban bayramının gün sayısının daha fazla olması ve kesilecek olan kurban için nakit para kullanım talebinin fazla olmasıdır.
  • Son olarak büyüme ve enflasyon gibi konularda ekonominin büyümesi ile insanlar zenginleşmektedir. Bu durumda kişiler daha fazla para harcama isteğinde olurlar. Bu durumda para talebi ve emisyon hacmi artmış olacaktır.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz