EFT ‘nin hesaba geçme süresi sabah 08.30 ile akşam 17.30 arasıdır. EFT’nin yapılmasından itibaren gün içi çalışma saatlerinde hesaba aktarım gerçekleşir. EFT işlemlerinde sistem sorumluluğu T.C.M.B.’na aittir.

EFT’nin Hesaba Geçişini Neler Etkiler?

EFT geçiş hızını etkileyen etmenler arasında en bilindik etmen her iki bankanın da havale saatinde olmasıdır. Bankalar arasında 15 dakika ile yarım saat arasında değişen havale saatleri bulunmaktadır. Bu saatler çoğu banka için en az yarım saat değişiklik gösterir. Bu durumda yapılacak havalenin o yarım saate denk gelmesi durumunda işlem yapılamayacak, bankanın açılacağı bir sonraki iş gününe aktarılacaktır. Eğer her iki banka da EFT saatleri içerisinde ise, havale 5 dakika içerisinde karşı tarafa ulaştırılır.

Bunun dışında gönderilen para miktarı veya gönderilen banka, EFT hızını etkilemez. Bankalar, resmi olarak açık oldukları sürenin haricinde tuttukları EFT süreleri boyunca tüm miktarlardaki EFT’leri gönderebilmekte ve alabilmektedir.

Bankaların birbiri ile etkileşimleri de EFT süresini etkilemez. Devlet bankalarının kendi aralarında ya da özel bankaların kendi aralarında daha hızlı EFT yaptıkları söylenemez. Bunun yanında bankaların aralarındaki anlaşmalar da EFT süresini etkilemez.

Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta sonu yapılan EFT’nin hesaba geçme süresi resmi tatil olmayan ilk iş günüdür. Örneğin Cuma günü mesai bitiminde yapılan bir EFT işlemi, cumartesi ve pazar günü bankanın hesabında kalmaya devam eder. Pazartesi günü EFT başlangıç saatinde (genellikle 8.30’da) karşı tarafın hesabına aktarılır. Bu nedenle hafta içi EFT gönderimleri yapmak ve gönderilecek EFT ‘yi hafta içi talep etmek daha akıllıca olacaktır.

Gönderilen EFT ‘nin takibini yapmak da mümkündür. Bu kapsamda EFT gönderimi aşamasında size verilecek kodu kullanabilirsiniz. Mesai saatleri dışında kullanılacak EFT’lerde, sistemden düşme görülse de, yani yaptığınız EFT miktarının hesabınızdan düştüğünü görseniz de  para bankanızda kalmaya devam eder. Bu nedenle size verilen EFT sorgu numarasından sorgulama yapmanız daha yerinde olacaktır. Ancak bu sorgulama  yalnızca gönderen taraf için geçerlidir. Alıcı işçin böyle bir sorgulama işlemi bulunmamaktadır. Herhangi bir hataya yer vermeden EFT yapmak isterseniz, son gönderme adımında ad, soyad, gönderici ve alıcı bilgileri gibi esas bilgileri kontrol etmelisiniz.

Bugün Yapılan EFT’nin Hesaba Geçme Süresi

Gün içinde yapılan EFT’nin hesaba düşme süresi yine aynı gün içindedir. Ancak yarım gün çalışılan günlerde yapılan EFT, 11’den erken olursa aynı gün, saat 11’den geç yapılırsa en yakın iş gününde hesaba geçer. Ayrıca her bankanın EFT son kapatma saati farklı olmakla birlikte, bankadan bankaya değişen saatlerde son yarım ya da bir saatte yapılan EFT’ler sonraki iş gününe kalabilmektedir. Öğle arası yapılan EFT’ler de aynı gün içinde gönderilmekle birlikte, saat 17.00’dan sonra yapılan EFT’ler kesinlikle ertesi güne kalmaktadır.

Gece Yapılan EFT’nin Hesaba Geçme Süresi

EFT’nin gece yapılması halinde hesaba geçme zamanı sabah, piyasa açılış zamanıdır. Bankadan bankaya değişen EFT saatlerinde, gece yapılan EFT’ler, sabah 8.30’da ilk EFT’sini yapan bir banka için 8.30’dur. Ancak bazı durumlarda görülen havuza düşme durumu, gece yapılan EFT’lerde görülebilir. Hesabınızdan para çekilir, ancak karşı tarafa ulaşmaz. Bunun için bankaya dilekçe ile başvurmanız gereklidir. Banka, gönderdiğiniz miktarı size iade edecektir.

Bankaların EFT Saatleri

Bazı bankaların EFT saatleri şöyledir:

  • Abank: 08.00- 17.00
  • Akbank: 09.00- 17.00
  • Albaraka Türk Bankası: 09.00- 17.15
  • Denizbank: 08.00- 16.30
  • Halkbank: 08.00- 16:30
  • Şekerbank: 09.00- 17:15
  • Finansbank: 09.00- 16:30
  • Garanti Bankası: 09.00- 17.15 saatleri arasında EFT yapılabilmektedir.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz