E-Devlet Bireysel Emeklilik Sorgulama
E-Devlet Bireysel Emeklilik Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden bireysel emeklilik sisteminde yer alanlar, sisteme her ay yatırdıkları katkı payının durumlarını kontrol edebilme şansına sahip olur. E-devlet sisteminde belli adımlar kullanılarak online bir şekilde bireysel emeklilik sorgulama ile ilgili bütün işlemler kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun için istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde sisteme girmek gerekir. Ayrıca e-devlet sistemine girişin sağlanması için de muhakkak PTT şubelerinden şifre elde edilmesi gerekir.

E-Devlet Bireysel Emeklilik Öğrenme Adımları

Bireysel emeklilik durumlarını e-devlet sistemi üzerinden öğrenmek isteyenler verilen adımları doğru bir şekilde uygulamalıdır. Aşağıda e-devlet ile bireysel emeklilik sisteminde durumlarını sorgulamak isteyenlerin yapması gereken adımlar sırasıyla yer alır. Bu adımlar şu şekildedir:

 • E-devlet sistemi üzerinden sorgulamaların yapılması için ilk önce “turkiye.gov.tr” giriş yapılması gerekir.
 • Sisteme giriş yapılmak isteyenlerin muhakkak e-devlet şifrelerini edinmesi gerekir.
 • E-devlet şifresiyle birlikte sisteme giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama işleminin yapılması için kimlik bilgisinin ve şifrenin girilmesi gerekir.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra herkes bireysel emeklilik sistemine katılımlarıyla ilgili bilgileri online bir şekilde sorgulayabilir.

Yukarıda verilen adımlar sayesinde e-devlet üzerinden herkes bireysel emeklilik sisteminde kalma durumlarını online bir şekilde öğrenerek sorgulama işlemlerini herhangi bir yere gitmeden de yapabilme şansını elde eder.

Bireysel Emekliliğe Başvurma Şartları

Bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenler, belli şartları ve kuralları yerine getirmelidir. Aşağıda bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmek için uyulması gereken şartlar sırasıyla yer alır:

 • Bireysel emeklilik sistemine katılmak için ilk olarak Türk vatandaşı olmak gerekir.
 • Bunun yanı sıra mavi kart sahipleri de bireysel emeklilik sistemine katılım gösterebilir.
 • Bireysel emeklilik sistemine giriş yapabilmek için çalışanlar eğer kendileri katkı paylarını ödeyecekse sistemin verdiği limitte her ay katkı paylarını yatırmalıdır.

Yukarıda belirtilen şartlara uyum sağlanıldığı takdirde bireysel emeklilik sistemine herkes giriş yapabilir. Bu sayede herkes ileriki hayatlarında geleceklerine bir katkı sağlamak için para yatırımında bulunabilir.

Bireysel Emeklilikte Devlet Desteği

Bireysel emeklilik sisteminde belli sürelerde faaliyet gösterilmesi durumunda devlet sistemde kalanlara belli oranlarda para desteğinde bulunur. Aşağıda devletin sistemde kalma sürelerine göre verdiği para desteği ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Bireysel emeklilik sisteminde 3 yıldan aşağı bir sürede kalınmaması durumunda devletin desteğinden yararlanılamaz.
 • Sistemde 3 yıl kalınması durumunda ise %15 oranında devlet desteğinden faydalanılabilir.
 • Sistemde 6 yıl kalanlar ise devletin para desteğinden toplamda %35 oranında yararlanabilir.
 • 10 yıl kalınması durumunda ise devletin para desteğinden %60 oranında yarar sağlanır.
 • Eğer bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl sürenin dolmasından sonra 56 yaşında emekli olma zamanı gelenler, sistemden emekli olduktan sonra devletin desteğinden %100 oranında yararlanabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Daha Önce Katılmak Avantaj Sağlar Mı?

Bireysel emeklilik sistemine katılmanın en büyük yararı erken yaşta emekli olabilmektir. Bireysel emeklilik sistemine katılacakların belli şartları yerine getirmeleri gerekir. Bu şartlar kapsamında sisteme katılan herkes devletin sunduğu para yardımlarından da rahat bir şekilde yararlanabilir. Özellikle sistemde 10 yıl kalıp ve 56 yaşını doldurup emekliliğe hak kazananlar, sistemden emekli olduktan sonra devletin bütün imkânlarından yararlanabilir. Bunun dışında bireysel emeklilik sistemine her ay düzenli bir şekilde yatırılan katkı payları için de devlet %5 oranında para yardımında bulunur. Bu yüzden bireysel emeklilik sisteminin yararları saymakla bitmez. Bireysel emeklilik sistemine girmek isteyip emekli olana kadar para yatırımda bulunacaklar, belli şartları yerine getirmelidir. Bütün şartlara uyum sağlanıldıktan sonra herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir.

Bireysel Emeklilikten Çıkış

Bireysel emeklilik sisteminden süre dolmadan çıkmak isteyenler, belli yolları izleyerek sistemden çıkışlarını yapabilir. Sistemden çıkış yapılması için sisteme giriş tarihinden 2 ay içerisinde iptal işlemlerinin gerçekleşmesi gerekir. Sistemden çıkış işlemlerinin yapılması için aşağıda verilen adımların sırasıyla uygulanması gerekir. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Bireysel emeklilik sisteminden çıkış işlemlerinin gerçekleşmesi için ilk önce herkes müşterisi oldukları bankaya iptal dilekçesini eksiksiz bir şekilde doldurup imzalayarak e-mail yolu ile göndermelidir.
 • İptal dilekçesinin gönderilmesinden sonra sistemden çıkış işlemleri tamamlanmış olur.
 • Sistemden çıkıldıktan hemen sonra 14 gün içerisinde paralar banka hesabına geri yatırılır. Sistemden çıkanlar paralarını toplu veya aylık olarak alabilme şansına sahip olur.

Bireysel Emeklilikte Ne Kadar Birikim Sağlandığını Öğrenme

Bireysel emeklilik sisteminde yer alanlar, yıl içinde sistemde ne kadar para biriktirdiklerini öğrenmek istedikleri zaman internet üzerinden online bir şekilde öğrenme şansına sahip olabilir. Bunun için ilk önce  “turkiye.gov.tr” internet sitesine giriş yapılması gerekir. Siteye giriş yapılırken muhakkak e-devlet şifresi kullanılmalıdır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine giderek şifrelerini 2 TL karşılığında elde edebilir. Siteye giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama adımı için T.C. kimlik bilgisi ve şifre girilmelidir. Kimlik doğrulama adımından sonra bireysel emeklilik sisteminde ne kadar birikim yapıldığı ile ilgili bilgiler kolay bir şekilde öğrenilebilir. Bunun dışında e-devlet sisteminde müşterisi olunan bankanın sekmesine gidilerek sitede yer alan hesaplama motoru sayesinde e-devlet üzerinden bireysel emeklilik sisteminden sorgulama yaparak biriken paraların miktarı öğrenilebilir. Böylece sistemden emekli olmadan herkes yaptıkları yatırımın ne kadar olduğunu önceden öğrenme şansını elde eder.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz