Dünyanın en zengin ülkesi Katar olarak bilinmektedir. Dünyanın en zengin 10 ülkesi ise şunlardır:

 • Katar
 • Lüksemburg
 • Singapur
 • Brunei
 • Kuveyt
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • İrlanda
 • Norveç
 • İsviçre
 • Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en zengin ülkelerine bakıldığında; bu ülkelerdeki refah seviyesinin de oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Kişilerin bu ülkelerde sakin ve huzurlu bir yaşam sürebilmesi mümkün olduğu gibi; oldukça fazla gezilecek yer olduğu da görülmektedir.

Dünyanın En Zengin Ülkesi: Katar

Dünyanın en zengin ülkesi olan Katar için belirlenmiş gayri safi yurt içi hasılası; 127.523 dolardır. Katar’da son yıllarda yapılan yatırımlar özellikle hizmet sektörüne ve turizm sektörüne yapılmış yatırımlardır. Dolayısı ile Katar’ın seneler içerisinde büyük bir gelişme gösterdiği görülmektedir. 2022 yılında düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapacak olan Katar; aynı zamanda petrol gelirleri de olan bir ülkedir. Başkenti Doha’dır.

Katar İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Katar ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Katar’ın yüz ölçümü 11.521 km2’dir.
 • Katar’ın kelime anlamına bakıldığında; Arapça yağmur damlası anlamına gelmektedir ve ismi gibi de bulunduğu bölgede en çok yağmur alan yerdir.
 • Katar’ın kara sınırı olan tek ülke Suudi Arabistan’dır.
 • Katar mutlak monarşi ile yönetilmektedir.
 • Katar’ın nüfusuna bakıldığında yaklaşık 2.3 milyon nüfusu vardır ve bu nüfusun 12.000’i silahlı kuvvetlerde görevli askerlerdir.
 • Katar’da konuşulan resmi dil Arapça’dır. Ancak Katar yabancılara ev sahipliği yapan ülkeler arasında da başı çekmektedir. Yabancı işçi nüfusun fazla olduğu Katar’da ikamet eden yabancıların oranına bakıldığında %87 oranında olduğu görülmektedir.
 • Katar’ın işsizlik oranı %0.4 oranındadır ve dolayısı ile de işsizliğin problem olarak en az gösterildiği ülkeler arasında ikinci sıraya yerleşmektedir.
 • Katar’da hastaneden veya üniversiteden hizmet almak gibi temel ihtiyaçlar için kişilerden herhangi bir para talep edilmemektedir. Ancak Katar’daki yaşama bakıldığında, Katar’da yaşamak çok da ucuz değildir.
 • Türk vatandaşlarının Katar’a gitmeleri için vize almalarına gerek yoktur.
 • 2022’de düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası için yapılacak olan organizasyona Katar’da 150 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığı bilinmektedir.
 • Katar bağımsızlığını ancak 1971 yılında ilan edebilmiş bir ülkedir. Doğalgaz ve petrol rezervleri bakımından zengin bir ülkedir. Katar’ın doğalgaz ve petrol rezervlerini keşfedip, işletebilmeye başlaması da 1940 yılından sonrasına denk gelmektedir.
 • Katar dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz yani LNG ihracatçısıdır ve dünyadaki en büyük gaz rezervine sahip üçüncü ülke olarak da bilinmektedir. Dolayısı ile Katar’ın ekonomisi de bu faaliyetler üzerinde şekillenmiştir.

Dünyanın En Zengin İkinci Ülkesi: Lüksemburg

Dünyanın en zengin ikinci ülkesi olan Lüksemburg için belirlenmiş gayri safi yurt içi hasılası 105.882 dolardır. Ekonomik anlamda oldukça gelişmiş bir yer olan Lüksemburg’u gezmek isteyen bir kişinin; gezme işini kısa süre içerisinde tamamlayabilmesi mümkündür. Lüksemburg genellikle bankacılık sektörü ile öne çıkan bir yer olarak bilinmektedir.

Lüksemburg İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lüksemburg ile ilgili bilinmesi gerekenlere bakılır ise; Lüksemburg’un iki farklı görüntüsü vardır. Biri alıştığımız şehir görüntüsü, diğer ise doğa ile iç içe olunabilecek bir görüntüdür. Lüksemburg’un kent merkezi; derin bir vadinin çevresine inşa edilmiştir. Dolayısı ile kent merkezine giden biri, Lüksemburg ile ilgili edindiği tarihi birçok bilgiyi yüksekten gördüğü kadarı ile gözlemleyebilmektedir. Ayrıca bu vadinin tabanına dolambaçlı bir yoldan inmek de mümkündür. Yeşilin hakim olduğu, stressiz ve bir düzenin gözlemlenebileceği bir görüntü vermektedir. Lüksemburg’un günümüzdeki şehir yaşamının hakim olduğu kısmı ise; çelik ve camdan yapılmış binaların yer aldığı bir bölgedir. Lüksemburg, yabancıların ve yabancı göçmenlerin çok sayıda olduğu bir yer olduğu için; İngilizce başta olmak üzere, çoğu kişinin 3 dil bildiği bir yerdir. Bakıldığında otobüs şoförleri bile bir yabancı ile anlaşabilecek kadar İngilizce bilmektedir. Lüksemburg birçok ülkeye çelik ihracatı yapan bir yerdir. Örneğin; Dubai’deki dünyanın en yüksek binasının çeliklerini, New York’taki Özgürlük Kulesi’nin çeliklerini Lüksemburg göndermiştir.

Dünyanın En Zengin Üçüncü Ülkesi: Singapur

Dünyanın en zengin üçüncü ülkesi olan Singapur için belirlenmiş gayri safi yurt içi hasıla 87.856 dolardır. Bakıldığında Singapur’un yerleşim alanının küçük olduğu görülse de; ekonomik faaliyetler açısından oldukça renkli olan bir ülkedir. En işlek iki limana ev sahipliği yapıyor olmasının yanı sıra; turizm açısından da gezilebilecek birçok yere sahip bir ülkedir.

Singapur İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Singapur ile ilgili bilinmesi gerekenlere bakıldığında; birçok yabancıya farklı gelebilecek yasaklarının olduğu görülmektedir. Bu yasaklardan bazıları şunlardır:

 • Singapur’da kişilerin sanat yapmak amacı ile dahi olsa graffiti yapmaları yasak olarak belirlenmiştir. Kişilerin bu şekilde alacakları ceza da direkt olarak sicillerine işlemektedir.
 • Singapur’da kişilerin sakız çiğnemesi yasak olduğu gibi, birinin sakız satması da yasaktır. Bunun esas amacı; insanların yere sakız atmalarının önüne geçebilmektir.
 • Singapur’daki asansörlere birinin tuvaletini yapması yasaktır. Çünkü Singapur’daki bütün asansörler, böyle bir durum oluştuğunda bunu algılayabilecek bir sensör barındırmaktadır. Singapur’da bir asansöre bir kişinin tuvaletini yapması halinde; sensör çalışmaktadır ve kişi asansöre kilitlenmektedir. Sonrasında ise polis gelmektedir.
 • Singapur’da eş cinsel ilişki yasaktır ancak hukuken ağır cezaları olan bir durum değildir.

Dünyanın En Zengin Dördüncü Ülkesi: Brunei

Dünyanın en zengin dördüncü ülkesi olan Brunei için belirlenmiş gayri safi yurt içi hasıla 77.441 dolardır. Brunei’nin ekonomisine bakıldığında; doğalgaz ve petrol rezervlerinden elde edilen gelirin hakim olduğu görülmektedir. Brunei’de yapılan yerli girişimler kadar yabancı girişimlerin de sayısı oldukça fazladır.

Brunei İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Brunei ile ilgili bilinmesi gerekenlere bakıldığında; dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Brunei, Güneydoğu Asya’da yer almaktadır ve resmi dili de Malayca’dır. Malezya’nın tek komşusu olan bu ülke, tropikal bir iklimin hakim olduğu bir yerdir. Brunei’ye gitmek isteyen kişiler için en uygun ziyaret ayları; şubat ve mart olarak gözlemlenmektedir.

Dünyanın En Zengin Beşinci Ülkesi: Kuveyt

Dünyanın en zengin beşinci ülkesi olan Kuveyt için belirlenmiş gayri safi yurt içi hasıla 73.817 dolardır. Jeopolitik konumu bakımından önemli bir ülkedir. Basra Körfezi’nin kıyısında yer alan bir ülkedir Kuveyt. Ayrıca ekonomisine bakıldığında da; petrol azımsanamayacak kadar büyük gelir getiren bir sektördür. Kuveyt’te son yıllarda daha fazla gökdelen yapılmaya başlanmıştır ve hizmet sektörüne de teknolojik gelişmelere yapılan yatırımlar da daha fazla artmıştır.

Kuveyt İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuveyt ile ilgili bilinmesi gerekenlere bakıldığında; Kuveyt’in nüfusu 2.1 milyon olarak bilinmektedir. Kuveyt’te alkol yasaktır. Kuveyt’te çalışan yabancı sayısı oldukça fazladır. Bu yabancılar içerisinde Türkler de bulunmaktadır. Kuveyt’te çalışan yabancıların oranlarına bakıldığında 3’te ikilik bir oran olduğu görülmektedir. Kuveyt’te erkeklerin birden fazla eş ile evlenebilmeleri normal karşılanmaktadır. Dünyanın en zengin ülkelerine bakıldığında; tam anlamıyla baskıcı bir rejim izlenmese de, yaşamın daha çok kurallara ve dine göre şekillendiği yer Kuveyt’tir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz