Dünyanın en zengin 10 ailesi beş ülkede ortaya çıkmaktadır. Bu dünyanın en zengin 10 ailesi uluslararası finans piyasasından, nesiller boyu girişimci olanlardan ve hatta bir şekerci üreticisinden meydana gelmektedir. Ayrıca dünyanın en zengin ailesinden biri kadındır. Bu zengin ailelerin gelirlerinin toplamı en düşük 34 milyar dolar olarak bilinmektedir. Aşağıda dünyanın en zengin 10 ailesinin listesi verilmektedir:

 • Rothschild Ailesi (Almanya)
 • Suud Ailesi (Suudi Arabistan)
 • Walton Ailesi (ABD)
 • Koch Ailesi(ABD)
 • Mars Ailesi (ABD)
 • Slim Ailesi (Meksika)
 • Cargill-MacMillan Ailesi( ABD)
 • Bettencourt Ailesi( Fransa)
 • Arnault Ailesi(Fransa)
 • Cox Ailesi(ABD)

Rothschild Ailesi (Almanya)

Dünyanın en zengin 10 ailesi listesinin ilk sırasında yerini alan Mayer Rothschild, Alman kraliyet ailesinin yardımcısı ve finans müdürü olarak mesleğini ilerletmektedir. Alman aristokrasisinin gelişmesi ve ilerlemesi için bankacılık mesleğinin üzerine bir şeyler katmak amacıyla mahkemede görev almaya başlamaktadır. Rothschild ailesinin babası, bankacılık işlerini çocuklarının devam ettirmeleri için çocuklarını belli bir yaşa geldikleri zaman Frankfurt, Londra, Napoli, Paris ve Viyana’ya göndermektedir. Bu sayede geçmişten şimdiye kadar mali alanda büyük bir yükselişler meydana gelmektedir. Rothschild ailesi yaptıkları finans alanındaki işleriyle ve teknikleriyle beraber dünyada kazandıkları gelir miktarlarıyla bir rekora imza atmaktadır. Rothschild ailesinin kariyerlerinde ve başarılarında oluşturdukları Latince  “Concordia, Integritas, Industria”, “Uyum, Dürüstlük, Endüstri” anlamına gelen sloganları ile büyük işlerde adlarını duyurmaktadır.

Suud Ailesi (Suudi Arabistan)

El-Suud ailesi Suudi Arabistan’daki görevlerine 1770 yıllarında başlamaktadır. El- Suud ailesinin yönetimleri 2016’dan itibaren Kral Salman bin Abdülaziz El-Suud tarafından yapılmaktadır. El- Suud ailesi zenginliklerini petrol rezervleri üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda elde edebilmektedir. Bununla beraber El-Suud ailesi Araplarla Osmanlı İmparatorluğu arasında çıkan çatışmaların olduğu zamanlarda İngiltere ile anlaşmalar yaparak geçmişten bugüne kadar olan süreçte zenginliklerinin temelini sağlam bir şekilde oluşturmak için çalışmalarının sürdürmeye devam etmektedir.

Walton Ailesi (ABD)

Sam Walton kariyer hayatına perakende alışveriş imparatorluğu kurarak başlamaktadır. Bu alandaki faaliyetlerini 1940’ların sonlarında ve 1950’lerin başında çeşitli mağaza şubelerini satın alarak sürdürmeye başlamaktadır. Sam Walton 1962 yılının Temmuz ayında “Walmart” adlı ilk mağazasını kurmaktadır. Sam Walton’ın açtığı “Walmart” adlı mağaza 2016 yılından itibaren “Wal-Mart Stores Inc.”  adı altında Amerikan borsasında işlerini yürütmektedir. Ayrıca “Walmart şirketi” Türkiye’de BİM ve A101 gibi mağazalarının Amerika’daki ilk adımlarını atmasına sebep olan mağazalar zinciri olarak bilinmektedir. Bu sayede Walton perakende sektöründe büyük başarılara imza atmaktadır. Günümüzde Sam Walton’ın altı mirasçısı, “Walmart şirketinin” hisselerinin yüzde 54’üne sahip konumdadır. Ayrıca “Walmart şirketi”, 2015 yılında yaklaşık 2,1 milyon çalışanına sahip olmasıyla beraber dünyanın en büyük sivil toplum işveren unvanını almaya hak kazanmaktadır.

Koch Ailesi(ABD)

“Koch Endüstriyelleri” dünyanın en büyük ikinci özel şirketi olarak bilinmektedir. “Koch şirketi” petrol, emlak, çiftçilik, emtia ticareti, kimyasallar, finans, gübre ve ev eşyalarının üretim ve satışıyla ilgilenmektedir. 1940 yılında Fred C. Koch, “Koch şirketini” petrol rafinesi doğrultusunda ortaya çıkarmaktadır.

Mars Ailesi (ABD)

Mars ailesi büyük kazançlarını şekerleme sektörü üzerinden elde etmektedir. Bu sebepten dolayı “Mars Inc. şirketi” dünyanın en büyük şekerleme üreten şirketi olarak tarihe geçmektedir. 1911 yılından bu yana şekerlemeler tüm mağazalarda satışlara sunulmaya devam etmektedir. Franklin Mars, “Mar Inc. şirketini” kurup veliahtlardan Forrest, Mars Bar ve M&M’yi şirkete dahil ederek şekerleme sektöründe adlarını ilk sıralara yazdırmakta ve işlerini genişletip büyüterek büyük kazançlar elde edebilmektedir.

Slim Ailesi (Meksika)

Carlos Slim, “Grupo Carso’nun” kurucusu olup Mexico Borsası’nda hisse senetlerinin denetiminde faaliyet göstermektedir. Günümüzde Slim, borsayı oğullarının destekleriyle beraber yönetmeye devam etmektedir. Böylece Slim, günümüze kadar adını duyurarak dünyanın en zengin 10 ailesinin listesinde dördüncü sırasında yer almaktadır.

Cargill-MacMillan Ailesi( ABD)

“Cargill Inc. şirketi”, 1865 yılında William Wallace Cargill tarafından kurulup faaliyete başlamaktadır. Şirketin ortaya çıkışının ve kuruluşunun %88’i Cargill-MacMillan ailesine aittir. Şirket geçmişten günümüze kadar güzel işlerle beraber faaliyet içerisinde olup büyük miktarlarda kazançlar elde etmektedir.

Bettencourt Ailesi( Fransa)

Fransız ve Alman kimyager olan Eugene Schueller, 1909 yılında, hiçbir yerde duyulmayan saç boyası formülünü geliştirmektedir. O zamanlar Paris moda konusunda büyük ilginin görüldüğü yer olduğu için Eugene Schueller geliştirdiği mükemmel saç boyası formülü sayesinde Paris kuaförlerinde çalışma imkânını elde etmektedir. Eugene Schueller’in çıkardığı saç boyası formülünün bütün Fransa’da duyulması ve herkes tarafından sevilip beğenilmesi sonucunda günümüzde kadınların kullanmaktan memnun kaldığı L’Oréal SA’nın meydana gelmesine sebep olmaktadır. Eugune Schueller hayata veda ettikten sonra Kızı Liliane, babası Eugne ve kocası Andre Bettencourt’un şirketin başına geçmektedir. Bu sayede Eugune Schuller’in kızı Liliane Bettencourt 2016 yılından bugüne kadar dünyanın en zengin kadın unvanına sahip olma hakkını kazanmaktadır.

Arnault Ailesi(Fransa)

Dünyanın en zengin 10 ailesinden biri olan Fransız ailesi olan Arnaults,  Moet Hennessy, Louis Vuitton veya LVMH ve Christian Dior gibi lüks markalar olarak bilinen markaların kurucusu olarak tanınmaktadır. Ayrıca Bernard Jean Etienne Arnault aile işletmelerinin kurucusu olarak da bilinmektedir. Günümüzde LVMH’nin başkan ve CEO’sudur. Bernard Jean Etienne Arnault’un iki çocuğu sahibi oldukları şirketlerinde faaliyet içerisindedir.

Cox Ailesi(ABD)

James Middleton Cox, iki dönemde Ohio Demokratik valisi olarak görevini sürdürmektedir. Cox, siyaset alanında yapmakta olduğu görevlerini tamamladıktan sonra gazeteler alarak gazetecilik sektöründe faaliyet göstermeye başlamaktadır.      Böylece Cox, 2016 yılında “Cox Enterprises” adında bir şirket kurarak o zamandan günümüze kadar iki torunu sayesinde medya sektöründe işlerini başarılı bir şekilde yürüterek herkese adını duyurmayı başarmaktadır.

En Çok Para Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Aşağıda iş bulma olanakları ve para kazanma oranı fazla olan meslekler yer almaktadır. Bu meslekler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Müsteşar: Vatandaşlar devlette ve özel sektörde müsteşarlık yapabilmektedir.
 • Genel Müdür: Bankalarda ve şirketlerde genel müdürlük yapma imkânı bulunmaktadır. Genel müdürlükten önce müdür yardımcılığı departmanında çalışılması gerekilmektedir. Bunun sebebi işletmelerin genel müdür alırken tecrübe şartı aramasıdır.
 • Profesör: Tıp ve eğitim alanında profesörlük mesleği yapılmaktadır.
 • Mühendis: Özellikle Aselsan ve Havelsan gibi mühendislik şirketlerinde verilen maaş oldukça yüksek miktardadır.
 • Avukat: Uluslararası şirketlerin avukatı olan kişilerin aldıkları ücret diğer avukatlardan daha fazla olmaktadır. Bu sebepten dolayı iyi para kazanmak ve en zengin olmak isteyen avukatların yabancı dil bilgilerinin oldukça iyi olması gerekmektedir.
 • Doktor: Özellikle kendi yerlerini açan kişiler hastalardan aldıkları ücretler doğrultusunda iyi bir gelir elde etmektedir.
 • Mali Müşavir: Devlette ve özel sektörde iş bulma olanağının fazla olduğu bir alandır. Mali müşavirlik alanında çalışan kişilerin kıdem olarak yükselme imkânları da bulunmaktadır.
 • Pilot: Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda çalışan pilotların aldıkları maaş oldukça yüksektir. Özellikle yurt dışı uçuşlarını gerçekleştiren yabancı uçuş şirketlerinde çalışan kişiler iyi gelir elde etmektedir.
 • Tercüman: Gerek yurt içi gerekse yurtdışı çalışma olanağının fazla olduğu tercümanlık mesleği günümüzde şirketler tarafından tercih edilen meslek grubudur.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz