Dul eşler ve yetim maaşı alacak olan çocuklar için belirlenen maaş zamları, yılbaşında maaşlara yansıtılan zamlara bağlı olarak güncelleniyor. Emekliler, sigortalı işçiler ve memurlara ek olarak Bağ-kur sigortası bulunan kişilerin vefatı halinde, dul eşlerin alacakları pay oranlarında hiçbir değişiklik olmayacaktır.

Alınacak olan maaşlar direkt olarak eşin aldığı aylık ücret üzerinden belirlendiği için, dul maaşının genel durumu da emekli eşin aldığı düzenli maaş baz alınarak özel şartlarla belirlenecektir. Çocuk bulunmaması halinde dul eş tarafından toplam maaşın %50 oranında, 1 çocuk bulunması durumunda %75’i, daha fazla çocuk olması halinde maaşın %100’ü temin edilebiliyor.

2020 Dul Maaşı Ne Kadar?

Emekli, sigortalı eşleri vefat eden vatandaşlar, devletten eşlerinin hakkı olarak tanımlanan sigorta ödemelerini alma hakkına sahip oluyorlar. Eşlerin yaşarken ödedikleri prim tutarlarına, aylık aldıkları ücrete göre doğrudan dul maaşı için alınacak olan tutar da değişiyor. Eşinizin aldığı toplam maaşı öğrendiğinizde, kaç çocuk bulunduğuna da bağlı olarak yüzdelik dilimler üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

Dul Maaşı Oranları

Dul maaşlarıyla ilgili yapılan çalışmalar, güncel artışlara bağlı olarak bilgi edinilmesini zorunlu hale getiriyor. Yeni yıllardaki enflasyon oranlarına göre değişiklik gösteren emekli maaşları, asgari ücret artışlarında olduğu gibi dul ve yetim maaşlarında da artış yapılması gerekiyor. Bu nedenle özellikle dul maaşının alınmasıyla ilgili süreçte, ölen eşin aldığı en son maaşın tutarı önem kazanıyor.

Memur emeklisi olan kişiler, işçi emeklisi olan kişiler ve Bağ-Kur emeklisi olanların aldıkları aylık ödemeler ve ödedikleri primler birbirlerinden farklı oluyor. Bu nedenle, eş öldükten sonra dul kalan kişi ve çocuklarının alacakları paylar da, çocuk sayısına bağlı olarak belirleniyor. %100 oranının üzerinde ekstra bir pay alınması mümkün olmadığı için, maaşlardaki artışlar için sadece yıllık enflasyon bazlı düzenlemelerle getirilen ortalama maaş artırımları önem kazanıyor.

Çocuksuz dul eşin geride kaldığı durumlarda dul maaşı alma oranı, eşin aldığı toplam maaşın %50 oranında oluyor. 1 çocuk bulunması halinde, ekstra %25 oranında maaştan pay alınabiliyor. 2 çocuk bulunuyorsa, maaşın %100’ü çocuklar için %25’er pay ve %50 dul eş payı olarak temin edilebilir hale geliyor. 3 çocuk bulunuyorsa ise çocuklarda %20 pay, annede %40 pay olarak yine maaşın %100’ü oranında dul ve yetim maaşlarının alınması mümkün oluyor.

Dul ve Yetim Maaş Oranları

Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte, çocuk sayısına bağlı olarak değişiklik gösteren oranlar için SSK tarafından açıklamalar yapıldı. Eğer eş öldükten sonra 1 çocuk bulunuyorsa, dul kişi için %50 oranında pay ayrılırken, çocuk için de %25 oranında pay ayrılması mümkün olacaktır. Çiftin iki çocuğu bulunuyorsa, bu durumda maaş toplamının %50’lik oranı eş için ayrılırken, %25 +%25 olarak belirlenen iki pay da çocuklar için belirlenecektir. Emekli kişinin ölmeden önce aldığı maaş üzerinden bir hesaplama yapıldığı için, eş ve çocukların sayısına bağlı olarak maaştaki dağıtım direkt olarak dul ve yetim maaşı olarak tanımlanıyor.

Emekli eşin veya SSK’ya prim ödemesi yapmaya devam ederken ölümü gerçekleşen eşin aldığı en son maaş üzerinden hesaplama yapılması gerekiyor. Dul eş + 1 çocuk için yapılan %50 + %25 oranındaki ödemeden ötürü, maaşın %25 oranındaki kısmında kesinti yapılacaktır. Eşlerden biri öldükten sonra, dul eş + üç çocuk geride kaldıysa bu durumda eş %40 oranında pay alacak ve çocuklar da %20 oranında üç pay alma hakkına sahip olacaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz