Doğum izni miktarı doğum yardımı parası olarak en az 300 TL, emzirme döneminde ödenek olarak 149 TL olarak belirlenmiştir. Doğum izni kanun kapsamında yer alan bir kavram olup, yalınızca 4A ile 4B statüsünde çalışan kadınlar için geçerlidir. Eşinin sigortası olmayan fakat kendi sigorta girişi bulunan erkekler de bu haktan faydalanabilir. Doğum izni hesaplama yapılırken doğum sonrasındaki ilk sekiz hafta ve doğumdan önce sekiz hafta şeklinde zamanlar baz alınmaktadır. Toplamda kadınların 16 hafta doğum izni hakkı bulunmuş oluyor.

Doğum İzninden Faydalanma Şartları Nelerdir?

Ücretsiz doğum izninden faydalanmak isteyen kişilerin belli koşulları sağlamış olmaları gerekiyor. Bu şartları yerine getiren herkes, İş Kanununda yer alan 74. Madde kapsamında haklarında faydalanabiliyorlar. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Normal doğumlarda geçerli 16 hafta doğum izninden faydalanmak mümkün,
  • Çoğuk gebeliklerde 20 hafta doğum izni verilir ve çalışan kadınların kontroller sonrasındaki sağlık durumlarına göre bu süreler artabilir ya da azalabilir.
  • Çalışan kadınlar için doktorlar anne adaylarının yaptıkları işi hafifletme talebinde bulunabilirler. Bu durumda kadınların alacakları ücretten kesinti yapılamaz. Özel sektör için doğum izninde bu kuralın geçerli olması için doktor raporu olması şarttır.
  • 16 haftalık doğum izninden faydalanan kişiler, daha sonra 6 aya kadar ücretsiz izin hakkı talebinde bulunabilirler.

Doğum İzni Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Otomatik doğum izni hesaplama yaparken 3 aylık brüt ücret ortalaması değerlendirmeye alınır. Günlük tutarın 3’te ikisine göre doğum parası ödemesi gerçeklemiş olur. 2019 yılının asgari ücreti baaz alınırsa, günlük brüt ücret 85 TL olacaktır. Bu paranın 3’te 2’si doğum ücreti parasına denk gelir. Bu da toplamda anne adayının 6 bin 367 TL alacak olması anlamına gelir. Ödemeler SGK tarafından yapılacaktır.

Çalışan Annelere Devlet Tarafından Verilen Yardımlar Nelerdir?

Doğum izni ve doğum parasına ek olarak çalışan anneler devlet tarafından yapılan yardımalrdan faydalanabilirler. Birinci doğum için her anne 300 TL, ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü doğum için 500 TL para alır. Paralar tek seferde verilir. Doğum yardımı parası en fazla 300 TL olabilir. Emzirme ödeneğinden faydalanmak isteyen kişiler 149 TL alabilir.

Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum parası için sorgulama yapmak isterseniz online olarak e devlet hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunun için turkiye gov tr adresini ziyaret edin ve aşağıdaki adımları izleyin:

  • 4ab sekmesine tıklayın,
  • İş göremezlik ödeme kısmına tıklayın,
  • Karşınıza çıkan sayfada kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklayın,
  • TC kimlik no ile e devlet şifrenizi girin (Eğer e devlet şifrenizi hatırlamıyorsanız, PTT şubelerini ziyaret edebilirsiniz),
  • Giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuz otomatik karşınıza gelecektir.

Doğum Parası Almak için Şartlar Nelerdir?

Doğum parası almak için başvuru yapılan zamanda bebeğin sağ olması gerekir. Bu nedenle düşük yapan anneler yardımdan faydalanamaz. Doğum izni süresi boyuna anne adayının iş yerinde çalışmamış olması gerekiyor. Doğum tarihinden önce bir yıl içinde en az 90 gün priminin yatırılmış olması diğer şartlar arasında. Doğumu yapmadan ileriye dönük doğum parası almak mümkün değil. Eğer hamilelik süresinin bitimiyle yardım almak isterseniz süt izninden faydalanabilirsiniz. Günlük olarak 1 buçuk saat ücretli verilen bir izin hakkıdır. Bu haktan faydalanmak için çocuğun belli bir yaşa gelmiş olması beklenmektedir. Sınırın üzerinde yaşı olan çocuk ve anneleri bu yardımdan faydalanamaz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz