ÇKS İle Kredi Veren Bankalar
ÇKS İle Kredi Veren Bankalar

ÇKS ile kredi veren bankaları incelemeden önce, ÇKS’nin ne olduğuna bakmak daha faydalı olacaktır.

ÇKS Belgesi Nedir?

ÇKS bütün çiftçileri bir araya toplayan bir sistem olarak tanımlanabilir. Bu sisteme katılan ve kayıt olan çiftçilere ise ÇKS belgesi verilmektedir. Bankalardan kredi almak isteyen bütün çiftçiler, bu belge ile çiftçi olduklarını ispat ederek kredi talebinde bulunurlar. Maaşlı çalışan için SGK talep edildiği gibi, çiftçiler için de kredi vermeden önce ÇKS belhesi talep edilir. ÇKS belgesi ile kredi veren bankalar, bu kredilerini genel olarak tarım alanında kullanılmak üzere müşterilerine sunar.

ÇKS Belgesi ile kredi almaya uygun musunuz?

ÇKS ile kredi alabilmek için, belgenin dışında bankaların başka kriterleri de bulunmaktadır. Bu kriterlerden en önemlisi başvuru yapan kişilerin KKB notudur. KKB, Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltmasıdır. Bu puan, krediye başvuran kişilerin ödeme geçmişine, mevcut gelir ve borçlanma oranına göre bir kredi notu belirlenir.

ÇKS Belgesi İle Yapılan Kredilere Başvuru Şartları

ÇKS Belgesi ile kredi çekmek amaçlı bankalara yapılan başvurularda talep edilen belgeler ve şartlar aşağıda sıralandığı şekildedir:

  • Kredi başvurusu yapan kişiden, eşlerinin onayı ile birlikle 2 kefil talep edilmektedir.
  • Talep edilmiş olan tarım kredisinin tutarına göre ipotek talep edilebilir.
  • Son yıllarda artık bankalar bu alanda kredi kullanacaklardan vergi daireleri tarafından verilen devlete hiç bir vergi borcu yoktur yazısı da isteyebilmektedir.
  • Başvuran kişinin durumuna bağlı olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan BAĞ-KUR ödeme dokümanı talep edilebilir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Ziraat Bankası ÇKS Belgesi ile Kredi Başvurusu

ÇKS belgesi ile en uygun kredi imkanı sunan bankaların arasında, kuruluş amacı da tarıma destek olmak olan Ziraat Bankası gelmektedir.ÇKS ile kredi veren bankalardan olan Ziraat Bankası’nın ÇKS ile kredi başvurusu yapan müşterilerine sunduğu imkanların başında, esnek ödeme avantajı gelmektedir. Kredi çekenler yılda 1 ya da 2 kez ödeme gibi alternatiflerden kendilerine uygun olanı banka ile görüşerek seçebilmektedir.

ÇKS ile kredi başvurusu yapan kişinin gelir dönemleri, üretimin yaptığı ürüne, hayvancılıkla uğraşıyor ise de satışın fazla olduğu kurban gibi dönemlere göre değişiklik göstermektedir. Ziraat Bankası bu anlamda müşterisini anladığını göstererek, onların gelir gider dengesine göre krediyi şekillendirme imkanı sunmuştur.Bu şartlara uyan tüm çiftçiler ÇKS belgeleri ile birlikte başvurularını Ziraat Bankası’na şahsen  yapabilmektedir. Söz konusu kredilerde Ziraat Bankası, ÇKS belgesi olan müşterilerine 48 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. 2019 yılı için bankanın ortalama olarak belirlemiş olduğu ipotekli bireysel finansmanı için faiz oranı % 1.17 çevresinde değişmektedir.

Vakıfbank ÇKS ile Kredi

Vakıfbank, ÇKS ile kredi veren bankalar arasında önde gelen bankalardan biridir. Bitkisel Üretim İşletme Kredisi, Süt Hayvancılığı BCH Kredisi, Tarımsal İşletme Kredisi ve Organik Tarım Kredisi, Vakıfbak’ın en çok rağbet edilen kredileri arasında yer almaktadır. ÇKS ve çiftçilik belgesi gibi çiftçi olduğunu gösteren evraklarla beraber ihtiyaç sahibi çiftçiler, kendilerine en yakın Vakıfbank şubesine giderek çiftçilik kredilerine başvurabilir, esnek ve kolay ödeme avantajlarından yararlanarak tarımsal faaliyetlerine kesintisiz devam edebilir.

TEB Çiftçi Kredileri

TEB çiftçi kredileri, özellikle yeni çiftçilerin önünü açacak özellikleriyle, çiftçiye destek amaçlı kredi veren diğer bankalardan ayrılıyor. Faaliyet süresi 1 yılı geçmeyen çiftçilere özel olarak sunduğu kredilerle adından söz ettiren Türk Ekonomi Bankası (TEB), çiftçiliğe yeni başlayan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayan banka özelliğini görüyor. ÇKS ile kredi veren bankalar arasında olan TEB, çiftçilere özel 60 aya kadar değişen vade imkanı sunmaktadır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz