Cepbank, bir kişinin banka hesabına IBAN numarası veya müşteri numarası olmadan para gönderme işlemine verilen addır. Cebe havale için çoğu banka T.C. kimlik no ile cep telefonunu beraber istese de TEB gibi bazı bankalar yalnızca cep telefonunu yeterli görmektedir. Cebe para gönderme işlemi için para gönderilecek kişini bağlı bulunan bankanın internet bankacılığı müşterisi olması bazı bankalar tarafından beklense de çoğu banka, banka hesabı olmayan kişiler için de cebe havale işlemini kabul etmektedir.

Cebe Havale Yapılabilen Bankalar

Cebe havale işlemi Türkiye genelindeki nerdeyse her bankadan yapılabilirken Halkbank ve QNB Finansbank henüz bu hizmeti vermemektedir. Bunun yanında KKTC’de bu işlemi yapmak mümkün olmadığı gibi bu işlemi Türkiye’den bir KKTC vatandaşı için yapmak da mümkün değildir.

Cepbank İle Gönderilen Para Nasıl Çekilir?

Cebe havale yapılan parayı çekmek için banka ATM’sine gidildikten sonra:

  • Kartsız İşlemler menüsüne girilir.
  • Cebe Havale seçeneği seçilir
  • Para gönderilecek kişinin T.C. numarası ve telefon numarası girilir.
  • Gönderilmek istenen tutar seçilir.
  • İşlem ayrıntıları tekrar gözden geçirilerek işlem onaylanır ve karşıdaki kişiye paranın yattığına dair SMS gönderilir.

Bu SMS referans numarasını içerir. Kendisine para gönderilen kişi bu 6 haneli referans numarasını kullanarak İşlemin yapıldığı bankaya ait bir ATM’ye gider ve referans numarasını girerek parasını çeker.

Cepbank ile para gönderme işlemini iptal etmek istenirse yapılması gereken, bankaya göre farklılık gösteren bir süre olan referans numarasının geçerlilik süresi kadar beklemek ve işlemin kendi kendine iptal olmasını sağlamaktır. İptal edilen cebe havale işleminde gönderilen tutar gönderenin hesabına yatarken işlemden alınan komisyon ücreti yatmayacaktır.

Cebe Havalede Para En Geç Ne Zaman Çekilebilir?

Cebe havale yapılmış parayı çekme süresi bankadan bankaya değişse de genelde 7 gündür. Kendisine havle yapılmış kişi 7. Günde halen parasını çekmemişse telefonuna bir uyarı gelecektir. Günün sonunda para halen çekilmemişse parayı gönderen kişini banka hesabına geri yatar.

Cebe Havale İçin Limit Var Mıdır?

Cebe havale için günlük limit çoğu banka için aynıdır ve alt limit 20TL, üst limit ise 1.000TL şeklindedir. Bu alt ve üst limitler bir ATM ile sorunsuz işlem yapılabilecek aralıktır. Bankaya göre değişebilen Cepbank işlem limitinden emin olmak için işlem yapılacak bankaların müşteri hizmetleriyle iletişim kurulmalıdır. Bankalarda günlük limitin nasıl işlediği ile aylık ve yıllık limitlere dair bilgi şu şekildedir:

  • Günlük miktar limiti tek seferde 500TL ve en fazla 2 işlem yapılabilir.
  • Haftalık miktar limiti 1000TL ve en fazla 4 işlem yapılabilir.
  • Aylık miktar limiti 1.500TL ve en fazla 6 işlem yapılabilir. Bu limitler bir kişiye gönderilecek para için geçerli olup birden fazla kişiye gönderimde bulunulacağı zaman bu limitler kişilere ayrı ayrı uygulanır.

Cepbank olarak da bilinen cebe havale, bir personel yardımı olmadan gerçekleştiği için yapılması mesai saatleriyle sınırlı bir işlem değildir ve 7/24 yapılabilir.

Cebe havale işlemi için bankalar ortalama olarak 2-3TL gibi bir komisyon ücreti talep ederler. Buna rağmen TEB, Kuveyttürk ve Albaraka gibi bankalar bu işlemden komisyon almamaktadır. Para çeken taraf ise herhangi bir ücret ödemez.

Yurtdışında ve Döviz Cinsinden Cebe Havale

Cebe havale işlemini yurtdışında yapmak ve TL dışındaki para birimleriyle yapmak mümkün değildir. Yalnızca Türkiye’de geçerli olan cebe havale işlemini yurtdışı operatörlerle yapmak da aynı şekilde mümkün değildir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz