Çek bozdurma oranları belirlenirken bankalar ve faktoringler piyasa koşullarını dikkate almaktadır. Bu nedenle tüm kurumlarda bu oranlar ve çek bozdurma fiyatları farklılık gösterebilir. Ticari hayat içinde sıklıkla kullanılan çeklerin, sıcak nakit ihtiyacı duyan kişilerce en iyi oranlarda bozdurulması için kurumsal firmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle bankaların alt kuruluşları olan faktoringler bu işlemleri oldukça uygun oranlarla gerçekleştirmektedir. Çek kırdırma oranı ve işlemleri kurumsal yapıya sahip özel faktoringler tarafından da yapılabilmektedir. Piyasa göre daha ucuz komisyonlarla faktoringlerden çek bozdurma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Banka ve faktoringlerden düşük bedellerle çek vadesinin bozdurulmak istenmesi halinde, alınacak olan komisyonlarda tam tersi olarak yükselecektir.

Faturasız Çek Kırdıran Bankalar Nelerdir?

Çek kırdıran bankalar günümüzde çeşitli alt kuruluşlarla ya da doğrudan vadesi gelen çekleri aynı gün içinde bozdurmaktadır. Çek bozma işlemi yapacak olan kişiler için firmalar tarafından çek risk raporları hazırlanmaktadır. Müşterilerin çek endekslerine göre çekleri bozduracak olan kişilerden belirli oranlarda komisyon talep edilebilir. Türkiye’de hizmet veren bankalardan faturasız olarak çek kırdırma işlemi gerçekleştirmek için;

 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Fiba Bank
 • Deniz Bank
 • ING Bank vb.

Bankalar tercih edilebilir. Bankalara faturasız çek kırdırma işlemleri için başvurmanız halinde banka sizi faktoringlere yönlendirebilir. Bankaların alt kuruluşları olarak hizmet veren faktoring firmaları oldukça uygun oranlarla ve komisyonlarla çek kırdırma işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çek bozdurma işlemi yapmak için öncelikle elinizde resmi onaylı hamiline düzenlenmiş bir çekin bulunması gerekmektedir. En uygun faktoring ya da banka seçildikten sonra ilgili birime çekler götürülür. Çeki düzenleyen kişi ya da kişilerin finansal durumları incelendikten sonra çek kırdırma işlemleri başlatılır. Çek kırdırma işlemleri sırasında;

 • Çek miktarı
 • Vadesi
 • Kredi notu
 • Çek risk raporu vb.

Birçok farklı detay işlemi gerçekleştirecek olan kurum tarafından incelenir. Kurum alacağı risk oranına göre çeki bozduracak kişilere komisyon tekliflerini iletir. Firmanın teklif ettiği komisyon ücretinin kabul edilmesinin ardından resmi işlemler uygulanarak çek hamiline gereken tahsilat yapılır. Söz konusu çek kurumlar tarafından ciro edildikten sonra çek üzerinden belirli miktar komisyon düşülerek hamile ücreti verilir. Çek kırdırma işlemi yapacak kişilerin mutlaka farklı firmalar arasında karşılaştırma yapması gerekmektedir.

Çek Kırdırma İşlemleri İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Çek bozdurma işlemi için gerekli evraklar bankalara ve faktoring firmalarına göre değişiklik göstermektedir. Şahıslar ve kurumlar için farklı belgelerle gerçekleştirilen faktoring işlemlerinden ilk defa yararlanacak olan kurumsal firmalardan;

 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza beyannamesi
 • Banka hesap bilgileri
 • Bilanço
 • İkametgâh vb.

Belgeler istenebilmektedir. Bunun yanı sıra bireysel olarak çeklerini kırdıracak olan kişilerden;

 • Alacak bildirimi formları
 • Sözleşme ve
 • Kişisel bilgiler

Talep edilebilmektedir. Çek bozdurma işlemleri diğer pek çok bankacılık ya da faktoring hizmetine göre daha kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Özellikle çok sık çek işlemleri yürüten kişilerin tek bir firma ile çalışmaları uzun vadede birçok avantaj sağlayacaktır. En uygun komisyonla çalışan firmalarla anlaşma yapabilirsiniz.

Çek Kırdırma İşlemleri İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Çek işlemlerinde bilinmesi gerekenler arasında en önemlisi; keşideci, muhatap ve hamil terimleri gelmektedir. Bu terimlerin bilinmesi çek işlemlerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

 • Keşideci – çeki düzenleyen kişi
 • Muhatap – çek ödemesini yapacak olan şube
 • Hamil – alacaklı

Olarak tanımlanmaktadır. Çek düzenleme işlemleri bu üç grup arasında gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra çekin bozdurulacağı yerde oldukça önemlidir. Eğer kişiler güvenilir kurumlardan çek tahsilatlarını gerçekleştirmezlerse birçok önemli sorunla karşılaşabilirler.

Akbank Çek Kırdırma Yöntemleri ve Oranları Nelerdir?

Akbank çek bozdurma işlemleri için çekin türüne ve ait olduğu bankaya göre farklı komisyon ve oranlar uygulamaktadır. Akbank üzerinden çeklerini bozdurmak isteyen kişiler bu işlemlerini banka şubelerine giderek gerçekleştirebilirler. Akbank çek bozdurma oranları;

 • Akbank’a ait çekler – 16 TL
 • Döviz çeklerinde – 35 TL
 • Farklı bankaya ait çeklerde – 17 TL

Ücret uygulamaktadır. Bu oranlar belirli dönemlere ve piyasa koşullarına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle bankanın güncel komisyon ve çek bozdurma koşullarını incelemeniz tavsiye edilmektedir.

Denizbank Çek Kırdırma Oranları Nedir?

Denizbank çek kırdırma oranları belirlenirken farklı bankalara ait çeklerin bozdurulma işlemleri için en az %0,5 oranında komisyon uygulanmaktadır. Çek miktarına göre değişecek olan oranlara göre Denizbank’a ait herhangi bir çekin bozdurulması için banka, müşterilerinden 15 TL komisyon ücreti almaktadır. Farklı bankalar için 40 ve 500 TL arasında bu ücretler farklılık göstermektedir. Başka bir bankaya ait çekin bozdurulabilmesi için banka 25 TL çek kırdırma oranı ve komisyonu alabilmektedir.

QNB Finansbank Çek Kırdırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank çek bozdurma komisyonu diğer bankalarla benzer şekilde belirlenmektedir. QNB Finansbank bünyesinde, bankaya ait çeklerin bozdurulması için müşterilerden 15 TL komisyon ücreti talep edilebilmektedir. Döviz ve farklı bankalara ait olan çeklerin bozdurulma işlemlerinde ise daha yüksek ücretler uygulanmaktadır.

Garanti Bankası Çek Kırdırma Oranları Nelerdir?

Garanti faktoring çek bozdurma hizmetinden yararlanacak olan müşteri için birçok farklı avantaj sunmaktadır. Genellikle %1 – %10 arasında değişiklik gösteren faktoring komisyonları, Garanti Bankası içinde geçerlidir. Türkiye’nin ilk faktoring firmalarından biri olan Garanti Bankası, çek bozdurma işlemenin yanı sıra birçok farklı çek hizmeti de sunmaktadır. Garanti Bankasına ait faktoringlerde; firmalara, bireylere, kurumsa şirketlere ve üreticilere birçok farklı bankacılık hizmeti sunmaktadır.

Fiba Banka Çek Kırdırma İşlemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Fiba Banka çek ve senet işlemleri farklı oranlarla gerçekleştirilmektedir. Fiba Banka üzerinden çek bozdurma işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerden;

 • Kendi şubesine ait çekleri – ücretsiz
 • Fiba Bank farklı şubeye bankaya ait çekler – 25 TL
 • Diğer bankalara ait çekler – 400 TL

İşlem ücretleri talep edilebilmektedir. Fiba Bank, yurt içi bankalara ait YP çekleri en az %0,2’lik bir oranla tahsil etmektedir. Yurt dışı bankalarına ait YP çeklerinde ise müşterilerden 150 TL işlem ücreti tahsil edilmesi ön görülmüştür.

ING Bank Çek Kırdırma ve Diğer Faktoring İşlemleri Nelerdir?

ING Bank çek tahsilatı ve senet işlemlerinden; KOBİLER, ticari firmalar ve kurumsal firmalar faydalanabilmektedir. Tahsil edilecek çekleri sizin yerinize yapan İNG Bank, çekler hakkında; akıbet bilgileri, muhasebe entegrasyonu, esnek ve parametrik alt yapısı banka tarafından muhafaza edilmektedir. Banka şubelerini ziyaret ederek İNG Bank çek bozdurma işlemlerinizi ve tahsil edilecek çeklerinizi teslim edebilirsiniz. Aynı zamanda İNG Bank üzerinden gerçekleştirilecek olan çek işlemleri bireysel internet bankacılığı üzerinden de takip edilebilmektedir.

Çek Bozdurma İşlemi Yapan Banka Faktoringleri Nelerdir?

Faktoringlerden çek bozdurma işlemi yapmak işlemlerin daha kısa sürede ve uygun oranlarla gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Türkiye’de hizmet veren bankaların faktoringlerini tercih ederek çek işlemleri gerçekleştirilebilir. Çek kırdırma oranı ve çek bozdurma hizmeti veren banka faktoringleri;

 • Finans Faktoring
 • Ak Faktoring
 • Garanti Faktoring
 • ING Faktoring vb.

Yer almaktadır. Günümüzde hemen hemen tüm bankların faktoring şirketleri bulunmaktadır. Kurumsal yapıya sahip bankları tercih ederek çek ve sent işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz