Çapraz kur genel itibariyle iki farklı şekilde bulunan para biriminin arasında bulunan oranın başka bir para cinsinden ifade edilme şekli de denmektedir. Yani paritelerinin karşılıklı tutarı olarak adlandırmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse; Euro/ dolar paritesinin TL cinsinden değerine çapraz kur denmektedir. Euro/ sterlin paritesinin TL cinsinden değeri de çapraz kuru oluşturmaktadır. Genel olarak ülkeler başka bir ülke üzerinden para birimi belirlemek için dolar kuru ile hesaplama gerçekleştirmektedir.

Sabit Kur Hesaplama Yöntemi Nedir?

Sabit kur hesaplama yöntemi genel olarak yatırımcı, döviz alım satımı ile uğraşanlar ve borsacılar tarafından sıklıkla kullanılan bir durumdur. Bu hesaplama işlemi gereğince döviz alım satımlarda, döviz yatırımlarında ya da dolar veya Euro gibi para birimlerinin kesişmiş olması gibi durumlarda çapraz kur hesaplaması önem arz etmektedir.

Çapraz Kur Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çapraz kır hesaplaması yapabilmek için bazı noktalara gayet dikkat etmek gerekmektedir. İlk olarak doların, Euro cinsinden değerinin elde edilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan ise dolar ile öbür para birimi cinsinin değeri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bilgilerin elde edilmesi itibariyle çapraz kur hesaplaması aşamaları genel olarak şu şekilde gerçekleşmektedir:

  • İlk olarak bir Euro’nun kaç dolar ettiğinin bilinmesi önemlidir.
  • Ardından diğer para biriminin dolar karşısındaki değeri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Bir matematik işlemi yaparcasına içler dışlar çarpımı gerçekleştirilerek Euro’nun diğer para biriminin karşısındaki değerinin bulabilmesi gerekmektedir.
  • Euro’nun diğer para birimi cinsindeki karşılığı ile doların diğer para birimi karşısındaki değerlerinin çarpımı ile sonuç olarak çapraz kur oranı ortaya çıkacaktır.

Sonuç itibariyle elde edilen hesaplama sonucuyla birlikte çapraz kurun ne kadar olduğu ortaya çıkmış olacaktır. Bir diğer sonuç ise diğer para biriminin global açıdan ne kadar önem sarf ettiği sonucuna da varılacaktır.

Çapraz Kur Arbitrajı

Çapraz kur arbitrajı genel itibariyle, çapraz kur sırasında meydana gelecek olan değişimlerden dolayı meydana gelmiş bulunan bir terimdir. Çapraz kur arbitrajı genellikle kar elde etmek amacıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Bahsi geçen işlemi kullanan, gerçekleştiren kişiler ise döviz yatırımcılarıdır. İlk olarak çapraz kur hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Ardından çapraz kur arbitraj işlemi gerçekleştirilir.

Euro/ Dolar Paritesinin TL olarak Gösterimi

Euro/ Dolar paritesinin TL cinsinden gösterimi, finans piyasalarında en yüksek işlem hacmine sahip olan paritedir. Genel olarak Amerikan siyasetinden çabucak etkilenmektedir. Son 19 yıl itibariyle en yüksek seviye 2008 yılında gerçekleşmiştir. 2019 yılı ile birlikte Türkiye’nin içerisinde bulunduğu süreç içerisinde bulunduğu enflasyon ve seçim süreci döviz kurlarında artış meydana getirmiştir. Artan döviz kuru ile birlikte ihracat, Cumhuriyet rekorunu gerçekleştirmiştir. Bu durumda ihracat, ithalatın önüne geçmiş bulunmaktadır. Döviz kurlarının yükselişe geçmesi ile birlikte yapılacak olan ithalat yapmakta güçlük çekilmektedir. Ülkemizin kullandığı enerjinin %70’i ithal ettiğimiz bir durumdur. Bu sebeple hane halkının enerji masrafı artmaktadır.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Parite türleri ile piyasada işlem gören 7 majör para birimi mevcuttur. Bu para birimlerinin seçilmesinin sebebi bulundukları ülkelerin ekonomilerinin canlı olmasındandır. Bu para birimi dışındakilere de minör para birimi denmektedir. İki majör para biriminin oluşturduğu pariteye “majör” denilmektedir. Bir majör para birimi ile bir minör para biriminin oluşturduğu döviz çiftine de “minör” denmektedir. Bahsi geçen minör para birimi genellikle yerel yatırımcılar tarafından sık sık kullanılan bir döviz çiftidir. Örneğin Dolar/ TL minördür ve genellikle Türk yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz