Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?
Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptalini gerçekleştirmek isteyenler, belli adımları uyguladıktan sonra iptal işlemlerini yapabilir. Bireysel emeklilik iptali internet üzerinden online bir şekilde başvuru formu doldurularak yapılabilir. Bunun için Bireysel Emeklilik programının içerisinde yer alanlar 2 aya kadar bireysel emeklilik iptalini yapmalıdır. Bireysel Emeklilik iptalinden sonra emeklilerden kesilen belli bir miktar geri verilir. İptal işleminden sonra geri alınacak paralar 14 güne kadar iptal işlemini gerçekleştirenlerin hesabına aktarılır.

Bireysel Emeklilik Bankalar İle Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptalini yapmak isteyenler müşterisi oldukları bankanın şubesine giderek taleplerini bankadA görevli çalışanlara iletebilir veya bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak telefon bankacılığı sayesinde iptal işlemleri yapılabilir. Bu sayede bireysel emeklilik sisteminde paraları birikenlerin hesaplarına bu paralar belli bir sonra geri iade edilir. Aşağıda bireysel emeklilik iptalinin gerçekleşmesinde kullanılan bankaların iletişim destek hatları yer alır:

 • Akbank: Akbank’tan bireysel emeklilik iptalini gerçekleştirecekler 444 25 25 numaralı hatta bağlanabilir.
 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası’ndan bireysel emeklilik iptalinin gerçekleşmesi için 0850 222 97 00 hat aranabilir.
 • Denizbank: Denizbank’tan bireysel emeklilik iptalini yapacaklar 0850 222 0 800 numaralı hattı aramalıdır.
 • Vakıfbank: Vakıfbank aracılığı ile bireysel emeklilik iptalinin yapılması için 444 92 37 hat aranmalıdır.
 • Türkiye İş Bankası: Türkiye İş Bankası’ndan bireysel emeklilik iptali işlemini yapmak için 0850 724 55 00 numaralı hat aranmalıdır.

Bireysel Emeklilik İptal Basamakları Nedir?

Bireysel emeklilik iptalinin gerçekleşmesi için belli adımların uygulanması gerekilir. Aşağıda bireysel emeklilik iptalinin nasıl yapılacağı ile ilgili adımlar sırasıyla yer alır:

 • Bireysel emeklilik iptalinin gerçekleşmesi için ilk önce verilen 2 aylık sürede başvuru işlemlerinin yapılması gerekir.
 • Verilen tarih arasında bireysel emeklilikten ayrılmak isteyenler, başvuru forumlarını müşterisi oldukları bankaya veya çalıştıkları yere teslim etmelidir.
 • Bireysel emeklilikten çıkanlar artık devletin sağladığı katkıları hiçbir şekilde elde edemez.
 • Bireysel emeklilikten çıkanların sistemde biriken paraları yaklaşık olarak 14 gün sonra hesaplarına geri yatırılır.

Yukarıda verilen adımlar uygulandıktan sonra bireysel emeklilikten resmen çıkılmış olunur.

Bireysel Emeklilik Kontrol Etme

Bireysel emeklilikten çıkıldıktan sonra sorgulama işlemini yapmak isteyenler, belli yolları izleyerek sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Aşağıda bireysel emeklilik sorgulama işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Bireysel emeklilik sorgulama işleminin yapılması için ilk önce e-devlet sistemine şifre ile giriş yapılması gerekilir. Şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi edinebilir.
 • Şifre ile giriş yapıldıktan sonra e-devlet sisteminde kimlik doğrulama adımının tamamlanması gerekir. Bunun için T.C. kimlik bilgileri ve şifreler ekrana yazılarak kimlik doğrulama işlemi yapılabilir.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra sistemde yer alan “Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama” sekmesine tıklanarak bireysel emeklilik sorgulama işlemi internet üzerinden online bir şekilde yapılabilir.

Bireysel Emeklilik İptalinde Yapılan Kesinti

Bireysel emeklilikten süresi dolmadan ayrılmak isteyenlerden belli bir miktar kesintiler yapılır. Aşağıda süre dolmadan bireysel emeklilikten ayrılacaklardan kesilen ücretler ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Bireysel emeklilikte 10 yıl gibi bir süre kalıp daha sonra sistemden ayrılmak isteyenlerden toplamda %15 oranında kesinti uygulanır.
 • Bireysel emeklilikten emekli olma günü gelmeyenler prim ödemelerini zamanında yapmalarına rağmen ayrılanlardan %10 oranında kesinti işlemi gerçekleşir.
 • Bireysel emeklilikte emekli olmayıp bir kaza sonucu hayatını kaybedenlerden toplamda %5 oranında kesinti uygulanır.
 • En düşük kesinti toplamda 53 TL, en yüksek kesinti ise toplamda 340 TL olarak sistemde biriken paralardan alınır.

Bireysel Emeklilik İptalinde Sorun Yaşanır Mı ?

Bireysel emeklilikten süresi dolmadan ayrılanlar, belli kesintilere maruz kalarak iptal işlemlerini çalıştıkları yerlere veya müşterisi oldukları bankalara giderek gerçekleştirebilir. Bireysel emeklilikten çıkmak isteyenlerden toplamda %3 oranında kesinti yapılarak sistemde biriken paralar geri hesaplara yatırılır. Bunun sonucunda sistemde biriken paralar hesaplara 14 gün içerisinde aktarılır.

Bireysel Emeklilik İptali İçin Süre Var Mı ?

Bireysel emeklilikten süresi dolmadan çıkmak isteyenler emeklilik planının içerisinde olduklarının haberini aldıktan hemen sonra 2 ay içerisinde iptal işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu süre zarfında yapılmayan iptal işlemleri sonucunda bireysel emeklilikten süresi doldurulmadan çıkılmaz. Bu yüzden zamanında bireysel emeklilik iptalinin yapılması için gerekli olan başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra müşterisi olunan bankanın şubelerine veya çalışılan yere teslim edilmesi gerekilir. Başvuru işleminden 10 gün sonra bireysel emeklilik sisteminde biriken paralar belli bir kesintilerden sonra vatandaşların hesaplarına yatırılır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Kimle Katılabilir?

Bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenlerde belli özelliklerin bulunması gerekir. Bu özelliklere uyum sağlanıldıktan sonra isteyen herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir. Aşağıda bireysel emeklilik sistemine kimlerin katılabileceği ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Bireysel emeklilik sistemine katılacaklarda Türkiye vatandaşı olma şartı aranır.
 • Bireysel emeklilik sistemine sadece 45 yaşından küçük olanlar katılabilir.
 • Bununla beraber bireysel emeklilik sistemine kamu veya özel sektörden herkes katılabilir.

Yukarıda verilen şartlar sağlandıktan sonra sisteme katılmak isteyen herkes başvuru işlemlerini müşterisi oldukları bankanın şubesine veya çalıştıklara yere gerekli evraklarla beraber giderek katılabilme imkânını elde edebilir.

Bizi Takip Edin !