Banka Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar?
Banka Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar?

Bankamatik kartında güvenlik kodu, kartın hemen arka yüzeyinde bulunmaktadır. Kart onay kodu olarak bilinen bu kodlar, genellikle 3 ya da 4 basamaklı bir kredi kartı güvenlik kodudur. Bu numaralar karta kabartmalı olarak basılmaz bu yüzden genelde makbuzlarda çıkmaz. Tam anlamıyla koruma amaçlı olarak kullanılan bu numaralar, özellikle güvenli alışveriş yapma imkânı tanır.

Bankamatik Kartında Güvenlik Kodu

Bankamatik kartı güvenlik kodları, kendi kart sahiplerinin dışında kalan kişilerin kartları kullanmasını engellemek amacıyla oluşturulmuş numaralardır. Buna göre bankaların kartlarına göre değişebilen güvenlik kodu numaraları, özellikle internet alışverişlerinde sıkça kullanılmaktadır.

VİSA, Master Card ve Diners Kartları Güvenlik Kodları Nerededir?

Visa, Master Card ve Diners kartlarının güvenlik kodları, kartın hemen arka tarafında ve imza bölümünün sağ üst bölümünde yer alan 3 basamaklı kodlardır. Buna göre kişiler Visa, Master Card ve Diners kartlarının güvenlik kodlarını aşağıda verilen örnek üzerinden inceleyerek öğrenebilirler. Visa, Master Card ve Diners kartlarının güvenlik kodları şu şekildedir;

American Express Kartları Güvenlik Kodları

American Express kartları güvenlik kodları, bu kartların ön yüzünde yer alan ve VISA kartlarından tamamen farklı olarak 4 haneli olan kodlardır. Buna göre kişiler American Exspress kartlarının güvenlik kodlarını aşağıda verilen örnek üzerinden inceleyerek öğrenebilirler. American Exspress kartlarının güvenlik kodlarının yeri şu şekildedir;

Güvenlik Kodu (CVV) Nedir?

CVV yani güvenlik kodları, Card Validation Value kelimelerinin kısaltılmış hali olan ve hem kredi hem de banka kartlarında güvenlik sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir koddur. American Exspress kartları hariç tüm kartlarda 3 haneli olarak yapılandırılan bu kodlar, 2001 yılından bu zamana kadar kartların üzerine işlenmeye başlamıştır. 2001 tarihinden sonra artık tüm kartlarda güvenlik kodlarının bulunması zorunlu hale gelmiştir. Kredi kartı numaraları ya da bankamatik kartı numaraları gibi kabartmalı olarak değil baskı olarak genelde kartların arka yüzeyinde bulunur.

Güvenlik Kodları (CVV) Ne İşe Yarar?

CVV kodları, internet alışverişlerinde vatandaşların dolandırıcılığa maruz kalmasını engelleyen ve maksimum güvenlik sağlamak amacıyla işleme tutulan bir koddur. Kartın arka kısmında yer alan güvenlik kodlarıyla kişiler, tüm internet alışverişlerini en güvenilir bir şekilde yapabilirler. Bu kodun güvenlik sağlamasının en önemli neden kartın şifresinin alışveriş esnasında verilmemesidir. Genelde internet alışveriş yaparken kişilerden istenilen bilgiler;

  • Kredi kartı numarası,
  • İsim,
  • Soy isim,
  • Kart son kullanma tarihi,
  • CVV güvenlik kodu,

Gibi kişinin kartına ilişkin detaylardır. Ancak istenilen bu bilgilerin içinde kart şifresi yer almadığı için ve güvenlik kodlarıyla alışveriş yapıldığı için son derece güvenlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ! KULLANIMA KAPATILAN KREDİ KARTI NASIL AÇILIR ?

Güvenlik Kodları Silinmişse Ne Yapılır?

Güvenlik kodları yani CVV kodunun silinmesi, kredi kartının ya da banka kartının işlevine herhangi bir şekilde engel olmaz. Normal alışverişlerde kişiler kartlarının üzerinde güvenlik kodları silinmiş olsa dahi kişiler alışverişlerini yapmaya devam edebilirler. Ancak internet alışverişlerini genelde kartlarıyla yapan kişilerin bu numarayı bilmesi gerekmektedir. Her ne kadar kartın manyetiğine zarar vermese internet alışverişlerinde kullanılan bu numaralar, bilinmediği takdirde internet alışverişi yapmak mümkün olmamaktadır.

Eğer kişiler CVV kodlarını bilmiyorlarsa ya da unutmuşlarsa internet alışverişlerinde kodu kullanamayacakları için bankadan yeni bir kart talep etmelidirler. İnternet üzerinden acil olarak alışveriş yapmak isteyen ve güvenlik kodu silinmiş olan kişilerse kendi bankalarının müşteri hizmetlerini arayarak kartlarının güvenlik kodlarını oldukça kısa ve hızlı bir şekilde öğrenebilmektedirler. Ancak yine de bankadan yeni bir kart talep etmek güvenlik kodu silinen kişiler için daha mantıklı bir harekettir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz